Day: August 12, 2018

Trump kërcënon ‘Harley Davidson’: Po u larguat nga SHBA do ju bojkotojmë!
Bota

Trump kërcënon ‘Harley Davidson’: Po u larguat nga SHBA do ju bojkotojmë!

Presidenti amerikan Donald Trump parapëlqen të bëjë “armiq”, pasi sot ka kritikuar zgjedhjen e kompanisë motorike‘Harley Davidson’për të transferuar linjën e vetë të prodhimit të automjeteve dhe motorëve nga Shtetet e Bashkuara në një tjetër vend, në kuadër të një përgjigje ndaj tarifave të reja të vendosura nga Brukseli si […]

Pamje shokuese në Siri, fëmijët nxirren të traumatizuar nga rrënojat (Video)
Bota

Pamje shokuese në Siri, fëmijët nxirren të traumatizuar nga rrënojat (Video)

Pamje tronditëse janë ato që po qarkullojnë në mediat ndërkombëtare nga sulmi i fundit shpërthyes në Siri, ku mbetën të vdekur 39 persona, mes tyre edhe 12 fëmijë. Shpërthimi i fuqishëm shembi një ndërtesë në provincën e Idlibit, ndërsa në video shihen fëmijët duke u nxjerrë me vështirësi nga rrënojat […]

Tetë persona vdesin, një mbijeton pas rrëzimit të një avioni
Bota

Tetë persona vdesin, një mbijeton pas rrëzimit të një avioni

Ekipet për kërkim-shpëtim në Indonezi kanë gjetur tetë persona të vdekur dhe një të mbijetuar, pasi një avion i vogël u rrëzua në provincën lindore Papua. Avioni i pasagjerëve kishte në bord nëntë persona, përfshirë një 12-vjeçar, i cili mbijetoi. Avioni humbi kontaktin me kontrollin e trafikut ajror në mbrëmjen […]

Sulmi me dron, befason Maduro: Do pranoja ndihmën e FBI për hetimin!
Bota

Sulmi me dron, befason Maduro: Do pranoja ndihmën e FBI për hetimin!

Presidenti venezuelian Nicolás Maduro ka thënë se do të lejojë agjentët e FBI të SHBA të hyjnë në vend që të ndihmojnë në hetimin e tentativës së vrasjes kundër tij një javë më parë. Presidenti tha se besonte se njerëzit e përfshirë janë fshehur në Florida, Peru dhe Kolumbi. SHBA […]

Dhjetëra viktima nga një shpërthim në Siri, mes tyre edhe 12 fëmijë
Bota

Dhjetëra viktima nga një shpërthim në Siri, mes tyre edhe 12 fëmijë

Të paktën 39 persona, mes të cilëve edhe 12 fëmijë, janë vrarë nga një shpërthim, i cili shembi një ndërtesë, në provincën e Idlibit në Siri. Ndërtesa në qytetin Sarmada thuhet se përmbante municione që i përkasin një tregtari armësh. Dhjetëra njerëz mendohet se kanë mbetur ende mes rrënojave. Idlib […]

Tremben anglezët! 100 rajone që mbështetën Brexit, tani duan BE-në
Bota

Tremben anglezët! 100 rajone që mbështetën Brexit, tani duan BE-në

Më shumë se 100 zona zgjedhore në Britaninë e Madhe që votuan për t’u larguar nga BE tani mbështesin lëvizjen që kërkon një referendum të dytë për të qëndruar brenda unionit, sipas një analize të re nga Observer. Në gjetjet që mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në betejën […]

Vijojnë protestat në Rumani, mbi 450 të plagosur
Bota

Vijojnë protestat në Rumani, mbi 450 të plagosur

Mijëra protestues kanë dalë sërish në rrugët e Bukureshtit për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë rumune të social-demokratëve. Shumë rumunë që jetojnë jashtë vendit janë kthyer në shtëpi për t’iu bashkuar protestave. Mbi 450 persona raportohet se janë lënduar për shkak të protestave, të cilat duken se nuk do të […]

Nëse një burrë ju buzëqesh, atëherë është i duhuri
Ndryshe

Nëse një burrë ju buzëqesh, atëherë është i duhuri

Kërkoni të kuptoni nëse një lidhje do të zgjasë? Atëherë shihni buzëqeshjen e partnerit tuaj. Studimet më të fundit ju vijnë në ndihmë. Femrat preferojnë meshkujt që buzëqeshin për lidhje afatgjata, ndërsa meshkuj seriozë për lidhje afatshkurtra Pamja e ngrysur e aktorit ikonë, James Dean, mund t’i ketë lënë gratë […]

Kina shpërngul një milion ujgurë
Bota

Kina shpërngul një milion ujgurë

Sipas vlerësimeve të OKB-së provinca Xinjiang në Kinë është shndërruar në një kamp masiv internimi ku mbahen më shumë se një milion ujgurë. Pjesëtarët e këtij grupi etnik mbahen në të ashtuquajtur kampe kundër ekstremizmit, njofton Komiteti i OKB kundër Diskriminimit Racor në Gjenevë. Ka njoftime se dy milion ujgurë […]

BE kërkon nga Arabia Saudite informacion për aktivistet e arrestuara
Bota

BE kërkon nga Arabia Saudite informacion për aktivistet e arrestuara

BE i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që të japë informacion mbi arrestimet e grave aktiviste për të drejtat e njeriut. “BE është angazhuar në mënyrë konstruktive me autoritetet saudite duke kërkuar sqarim mbi rrethanat që lidhen me arrestimet e grave aktiviste në Arabinë Saudite”, tha një zëdhënëse e shefes […]