Day: August 13, 2018

Nju Jork, eskorta e kryebashkiakut largon gazetarin
Bota

Nju Jork, eskorta e kryebashkiakut largon gazetarin

Kreu i Bashkisë së Nju Jorkut, Bill De Blasio është një mbështetës i madh i lirisë së shtypit, por gjatë përvjetorit të “Dominican Day Parade” në Manhattan, ka bërë një gafë të madhe, duke lejuar dy agjentë të eskortës së tij që të largonin fizikisht një gazetar, i cili kishte […]

Dorëhiqet ministri norvegjez, nuk respektoi protokollet e sigurisë
Bota

Dorëhiqet ministri norvegjez, nuk respektoi protokollet e sigurisë

Ministri norvegjez i Peshkimit, Per Sandberg ka dhënë dorëheqje, pas kritikave të shumta, pasi ai nuk kishte informuar Qeverinë lidhur me disa udhëtime private në Iran dhe Kinë. Sandberg ka pranuar se ka udhëtuar në korrik në Iran dhe në Kinë kishte qëndruar gjatë muajit maj. Ai ka thënë se […]

Emigrantët, Italia, Spanja dhe Malta refuzojnë anijen “Aquarius” (Foto)
Bota

Emigrantët, Italia, Spanja dhe Malta refuzojnë anijen “Aquarius” (Foto)

“Anija e OJQ-së Aquarius, me 141 emigrantë në bord: në pronësi të gjermanëve, e marrë me qira nga një OJQ franceze, ekuipazh i huaj, në ujëra malteze dhe me flamurin e Gjibraltarit që valëvitet. Mund të shkojë kudo, por jo në Itali! Stop trafikantëve të qenieve njerëzore dhe bashkëpunëtorëve, që […]

Lideri suprmen i Iranit refuzon bisedimet: SHBA, një regjim prepotent
Bota

Lideri suprmen i Iranit refuzon bisedimet: SHBA, një regjim prepotent

Irani nuk do të hapë asnjë bisedim me SHBA-të, “një regjim prepotent dhe mashtrues”. Kështu ka pohuar lideri suprem i vendit, Ali Khamenei, duke iu përgjigjur një ofertë të avancuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, i cili ishte shprehur i gatshëm të takohej në çdo moment me homologun e tij […]

Ura bie gjatë koncertit, spektatorët në det dhe 300 të plagosur (Video)
Bota

Ura bie gjatë koncertit, spektatorët në det dhe 300 të plagosur (Video)

Është rreth 300 të plagosur, disa në gjendje të rëndë, bilanci i incidentit të ndodhur në Vigo, në Spanjë, gjatë koncertit të reperit Rels B. Interpretimi mbi urën përgjatë bregdetit galician, ka rrezikuar të shndërrohet në një tragjedi, pasi këngëtari ka ftuar publikun të hidhet nga vendi! Struktura nuk ka […]

Teknologjia, sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranëve
Ndryshe

Teknologjia, sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranëve

Video të shkurtra që tregojnë se si njëri apo tjetri ha duke parë celularin apo ndjekur një film në televizor dhe harron të shikojë pjatën apo të tjerët përreth ka kohë që qarkullojnë në rrjetet sociale. Të gjithë qeshin, por me sa duket pak e kuptojnë ndikimin negativ të kohë […]

Tekonologjia, sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranëve
Ndryshe

Tekonologjia, sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranëve

Video të shkurtra që tregojnë se si njëri apo tjetri ha duke parë celularin apo ndjekur një film në televizor dhe harron të shikojë pjatën apo të tjerët përreth ka kohë që qarkullojnë në rrjetet sociale. Të gjithë qeshin, por me sa duket pak e kuptojnë ndikimin negativ të kohë […]

Siri, të paktën 70 të vdekur nga shpëthimi në një depozitë armësh
Bota

Siri, të paktën 70 të vdekur nga shpëthimi në një depozitë armësh

Ka shkuar në 70 të vdekur bilanci i shpërthimit të një depozite armësh në Sarmada, në provincën e Idlibit, në veri-perëndim të Sirisë. Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, të paktën 52 viktima ishin civilëve, mes të cilëve 17 fëmijë. “24 orë nga shpërthimi, operacionet humanitare në kërkim […]

Takim Putin-Merkel të shtunën, Presidenti rus viziton Gjermaninë
Bota

Takim Putin-Merkel të shtunën, Presidenti rus viziton Gjermaninë

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Berlinin këtë fundjavë për t’u takuar me kancelaren Angela Merkel. Lajmin e ka konfirmuar një zëdhënës i qeverisë gjermane dhe takimi do të ndodhë në një pallat të shekullit të 18-të, 50 milje në veriperëndim të Berlinit. “Kancelarja Angela Merkel do të presë […]