Day: August 14, 2018

“Aquarius” zbarkon në Maltë, 5 vende do presin emigrantët
Bota

“Aquarius” zbarkon në Maltë, 5 vende do presin emigrantët

Dy muaj pas krizës diplomatike të shkaktuar nga BE-ja, pas refuzimit të Italisë për ta lejuar të ankorohej, anija “Aquarius” ka rrezikuar sërish të përçajë Europën. Vetëm të martën, pas katër ditësh “tërhiq e mos e këput” dhe “jo”-së së Maltës, Italisë e Spanjës për ta lejuar, gjashtë vende evropiane […]

Ish-ndihmësja e Trumpit ka përgjuar bisedën telefonike me të
Bota

Ish-ndihmësja e Trumpit ka përgjuar bisedën telefonike me të

Vazhdon skandali mes Presidentit Donald Trump dhe ish-ndihmëses së tij dhe personalitetit televiziv Omarosa Manigault Newman, e cila ka publikuar regjistrimet e bisedave që zhvilloi me Presidentin dhe Shefin e Personelit në Shtëpinë e Bardhë. Zonja Manigault Newman thotë se fshehurazi ka regjistruar bisedat me Presidentin Trump dhe Shefin e […]

Shembja e urës, kamioni ndalon pak metra nga humnera (Video)
Bota

Shembja e urës, kamioni ndalon pak metra nga humnera (Video)

Një drejtues kamioni, ka shpëtuar për mrekulli, pasi automjeti me të cilin udhëtonte ka ndaluar pak metra nga hapësira që është krijuar pas shembjes së urës “Morandi” në Gjenova në aiutostradën A10. Në incident kanë mbetur të përfshirë persona të ndryshëm: të paktën deri tani raportohet për 35 viktima, mes […]

Gjenova, ja si ka qenë ura para shembjes (Video)
Bota

Gjenova, ja si ka qenë ura para shembjes (Video)

Një video e publikuar në Instagram nga një vajzë tregon se si ka qenë gjendja e urës në muajin qershor, pikërisht kur ajo kishte kaluar në autostradën A10 të Gjenovës. Ci sono passata a giugno A post shared by ᎧᎧмᎥяᎥамеleᎧᎧ(ᏀᎥuᎦy) (@miriamelee) on Aug 14, 2018 at 4:09am PDT 14 gusht […]

Gjenova, ja momenti i shembjes së urës: O Zot, o Zot! (Video)
Bota

Gjenova, ja momenti i shembjes së urës: O Zot, o Zot! (Video)

Pamjet e rrëzimit të urës në Gjenova të Italisë po bëjnë xhiron e uebit.  Në video dëgjohet një person që ulëret i shokuar nga ajo cfarë po sheh: “O Zot! O Zot!”, – dëgjohet të thotë ai. Videoja tregon si rrëzohet një pjesë e strukturës së urës, ku deri tani […]

Rritet bilanci i viktimave nga shembja e urës në Itali, 35 të vdekur
Bota

Rritet bilanci i viktimave nga shembja e urës në Itali, 35 të vdekur

35 të vdekur dhe mbi 10 të plagosur rëndë është bilanci i parë i tragjedisë në Itali. Mes viktimave raportohet se ka edhe fëmijë. Një urë është shembur rreth mesditës së kësaj të marte në afërsi të qytetit verior të Xhenovas, në Itali. Ura, pjesë e superstradës A10, është rreth […]

Rritet bilanci i viktimave nga shembja e urës në Itali, 22 të vdekur
Bota

Rritet bilanci i viktimave nga shembja e urës në Itali, 22 të vdekur

22 të vdekur dhe 13 të plagosur rëndë është bilanci i parë i tragjedisë në Itali. Mes viktimave raportohet se ka edhe fëmijë. Një urë është shembur rreth mesditës së kësaj të marte në afërsi të qytetit verior të Xhenovas, në Itali. Ura, pjesë e superstradës A10, është rreth 100 […]

Shembja e urës, ministri italian: Ka gjasa të jetë një tragjedi e madhe
Bota

Shembja e urës, ministri italian: Ka gjasa të jetë një tragjedi e madhe

Ministri italian i Transporteve, Danilo Toninelli ka reaguar menjëherë pas shembjes së urës Morandi në Itali. Ai deklaroi se tragjedia mund të jetë e madhe, duke mos dhënë detaje në lidhje me këtë ngjarje të rëndë. “Ka gjasa të jetë një tragjedi e madhe”, deklaroi ai. Ndërkohë, kreu i shërbimit […]

Erdogan: Do të bojkotojmë produktet elektronike amerikane
Bota

Erdogan: Do të bojkotojmë produktet elektronike amerikane

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi bojkot të produkteve elektronike amerikane “Ne do të bojkotojmë produktet elektronike amerikane. Nëse ata kanë ‘iPhone’-in, të tjerë kanë Samsungun. Në vendin tonë ndërkohë është Venus, Vestel, kompania turke e ‘smartphone’-ve”, tha Erdogan, duke theksuar se Turqia do të prodhojë produkte më të […]