Day: August 15, 2018

Tragjedia në Xhenova, Italia do t’i thotë “STOP” rrugëve me koncesion
Bota

Tragjedia në Xhenova, Italia do t’i thotë “STOP” rrugëve me koncesion

Shembja e urës “Morandi” në Xhenova përveç dhimbjes dhe lotëve që la pas, pasi shkaktoi 39 viktima, ka hapur edhe një spirale të re për koncesionet në Itali, që është shteti që ka përdorur më shumë instrumentin e delegimit të mirëmbajtjes së rrugëve tek privati. Qeveria italiane ka paralajmëruar vendosjen […]

Nga qelia e burgut Lula hedh kandidaturën për Presidencën e Brazilit
Bota

Nga qelia e burgut Lula hedh kandidaturën për Presidencën e Brazilit

Ndërsa mijëra mbështetës të tij tubohen në kryeqytetin e Brazilit të mërkurën, ish-presidenti Luiz Inácio Lula da Silva do të regjistrojë zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të tetorit në Brazil nga prapa hekurave. Fushata zyrtare në zgjedhjet më të paparashikuara të Brazilit në dekada fillon të premten me […]

Tension në Detin e Zi. 6 bombardues të Rusisë hyjnë në hapësirën e NATO-s
Bota

Tension në Detin e Zi. 6 bombardues të Rusisë hyjnë në hapësirën e NATO-s

Tensionet në Detin e Zi janë rritur, me Forcën Mbretërore Ajrore të Britanisë që njoftoi sot se radarët kishin kapur gjashtë aeroplanë bombardues rusë që fluturonin në afërsi të hapësirës ajrore të NATO-s mbi këtë det. “Avionët e tipit ‘Eurofighter Typhoon’ u ngritën të hënën në mëngjes nga baza ajrore […]

Tension në Detin e Zi. 6 bombardues Rusë hyjnë në hapësirën e NATO-s
Bota

Tension në Detin e Zi. 6 bombardues Rusë hyjnë në hapësirën e NATO-s

Tensionet në Detin e Zi janë rritur, me Forcën Mbretërore Ajrore të Britanisë që njoftoi sot se radarët kishin kapur gjashtë aeroplanë bombardues rusë që fluturonin në afërsi të hapësirës ajrore të NATO-s mbi këtë det. “Avionët e tipit ‘Eurofighter Typhoon’ u ngritën të hënën në mëngjes nga baza ajrore […]

Sulm kamikaz në shkollë. Vriten 48 studentë e plagosen 67 të tjerë
Bota

Sulm kamikaz në shkollë. Vriten 48 studentë e plagosen 67 të tjerë

Një kamikaz vetëvrasës vuri në shënjestër studentët që përgatiteshin për provimet universitare në një lagje shiite të Kabulit të mërkurën, duke vrarë të paktën 48 djem të rinj, të cilët po studionin së bashku. Për sulmin u fajësua grupi Daesh, ndërsa ministria e Shëndetësisë e Afganistanit sqaroi se të paktën […]

Thyhen tabutë në SHBA, një transgjinor do kandidojë për guvernator
Bota

Thyhen tabutë në SHBA, një transgjinor do kandidojë për guvernator

Një ish-ekzekutiv i energjisë në Vermont ka ndërmarrë një hap të madh përpara duke u bërë kandidatja e parë për guvernator si transgjinor në historinë e një shteti të SHBA-ve. Christine Hallquist mundi tre kandidatë të tjerë, duke përfshirë një djalë 14-vjeçar, për të fituar të martën nominimin e Partisë […]

Befason Zelanda e Re, ndalohet me ligj shitja e shtëpive te të huajt
Bota

Befason Zelanda e Re, ndalohet me ligj shitja e shtëpive te të huajt

Qeveria e Zelandës së Re e ka ndaluar shitjen e shtëpive ekzistuese për blerësit e huaj, duke thënë se zelandezët janë lodhur nga fakti se janë “qiramarrës në tokën e tyre”. Ministri i Financave David Parker tha se ndalimi do të thotë që strehimi do të bëhej më i volitshëm […]

Pensilvani, 300 priftërinj kanë abuzuar seksualisht fëmijët për dekada
Bota

Pensilvani, 300 priftërinj kanë abuzuar seksualisht fëmijët për dekada

Priftërinjtë katolikë në Pensilvani kanë abuzuar seksualisht me mijëra fëmijë gjatë një periudhe 70-vjeçare dhe i kanë mbajtur të heshtur nëpërmjet armatimit të besimit, si dhe nëpërmjet një fushate sistematike të fshehjes nga peshkopët e tyre. Në një raport prej 884 faqesh, të publikuar nga Prokurori i Përgjithshëm i Pensilvanisë, […]