Day: August 15, 2018

Sulmi terrorist para parlamentit britanik, identifikohet autori i dyshuar
Bota

Sulmi terrorist para parlamentit britanik, identifikohet autori i dyshuar

Personi i arrestuar për kryerje të sulmit terrorist jashtë Parlamentit Britanik në Londër është identifikuar si Salih Khater, me shtetësi britanike dhe origjinë nga Sudani. Sipas policisë, makina e tij  është drejtuar me qëllim drejt këmbësorëve dhe çiklistëve, duke plagosur tre persona para se të përplasej jashtë murit të Parlamentit […]

Krijues dhe inteligjentë, kush janë “Vip”-at mëngjërashë! (Foto)
Ndryshe

Krijues dhe inteligjentë, kush janë “Vip”-at mëngjërashë! (Foto)

Nga Obama te Bill Gates dhe nga Bob Dylan te Valentino Rossi, ja VIP-at që përdorin dorën e majtë. Ata janë përndjekur për shekuj me radhë dhe paragjykimet kundër tyre nuk janë zhdukur plotësisht sepse, edhe sot, objektet e përdorimit të përditshëm nuk janë menduar kurrë për njerëzit me dorë […]

Horoskopi, njihuni me qytetin ideal për çdo shenjë zodiakale
Ndryshe

Horoskopi, njihuni me qytetin ideal për çdo shenjë zodiakale

Yjet na sugjerojnë se cila është qendra më në sintoni me qenien tonë, qoftë vendbanim i përhershëm apo thjesht për pushime. Ka qytete që janë në gjendje të nxjerrin pjesën më të mirë tonën, qenien tonë të vërtetë, qytete ku ndihemi mrekullisht mirë që në momentin që marrim frymë. Në […]

Turqia rrit tarifat për produktet amerikane
Bota

Turqia rrit tarifat për produktet amerikane

Turqia ka dyfishuar tarifat në disa importe amerikane, siç janë veturat e pasagjerëve dhe alkoolin. Në një dekret të publikuar në Gazetën Zyrtare të Turqisë dhe të nënshkruar nga presidenti, Rexhep Taip Erdogan, është thënë se tarifat për veturat e pasagjerëve janë rritur 120 për qind, në pijet alkoolike 140 […]

Itali, vijon kërkimi për gjetjen e të mbijetuarve
Bota

Itali, vijon kërkimi për gjetjen e të mbijetuarve

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar në Xhenova, pas shembjes së urës në autostradë. Rreth 300 zjarrfikës nga e gjithë Italia kanë përdorur nuhatjen e qenit dhe ngjitjen, si mënyra për të gjetur sa më shumë njerëz. “Nuk do të dorëzohemi dhe nuk i humbim shpresat”, ka […]

Rusia arreston aktivistin opozitar për shkak të protestave
Bota

Rusia arreston aktivistin opozitar për shkak të protestave

Lideri i lëvizjes opozitare ruse, Fronti i Majtë, Sergei Udaltsov është arrestuar në Moskë. Gruaja e Udaltsov ka njoftuar përmes Twitter se burri i saj është arrestuar sot për shkak të organizimit të protestave, për të kundërshtuar planin e Qeverisë, që mëton të rrisë moshën e daljes në pension. Dhjetëra […]