Day: August 17, 2018

Pakistan, Imran Khan konfirmohet si kryeministër
Bota

Pakistan, Imran Khan konfirmohet si kryeministër

Deputetët pakistanezë kanë votuar për të zgjedhur ish-yllin e kriketit, Imran Khan si kryeministër i ardhshëm i vendit. Khan fitoi 176 vota, që përbënin shumicën nga 342 vendet në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Pakistanit. Kryeministri i ri, Imran Khan, pritet të marrë detyrën pas një ceremonie betimi të […]

Turqia refuzon lirimin e pastorit amerikan
Bota

Turqia refuzon lirimin e pastorit amerikan

Gjykata turke ka hedhur poshtë kërkesën për lirimin e pastorit të krishterë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Andrew Brunson nga masa e ndalimit.  Brunson po gjykohet në Turqi për terrorizëm. Rasti i tij është në qendër të krizës diplomatike mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, rezultat i […]

Tragjedia në Gjenova, nesër ceremonia mortore shtetërore për viktimat
Bota

Tragjedia në Gjenova, nesër ceremonia mortore shtetërore për viktimat

Do të mbahet nesër ceremonia shtetërore për varrosjen e viktimave të tragjedisë në Gjenova. Sipas mediave italiane, vetëm 18 funerale do të jenë në ceremoninë mortore shtetërore, pasi të tjerët nuk kanë pranuar. Familjarët e viktimave kanë shprehur zemërim ndaj shtetit, duke i bërë fajtorë të tragjedisë. Në qendrën e […]

Itali, vidhet shtëpia e prindërve të ministrit të Brendshëm
Bota

Itali, vidhet shtëpia e prindërve të ministrit të Brendshëm

Shtëpia e prindërve të ministrit të Brendshëm italian, Matteo Salvini, është vjedhur në Milano. Gjithçka ka ndodhur kur çifti ishte nisur me pushime. Keqbërësit kanë vepruar të pashqetësuar, duke vjedhur të gjitha objektet e çmuara dhe një kasafortë, për të vijuar më pas me një tjetër vjedhje në po të […]

Shembja e urës, publikohet videoja pas tragjedisë: Gjithçka ka rënë!
Bota

Shembja e urës, publikohet videoja pas tragjedisë: Gjithçka ka rënë!

Ura “Morandi” kishte pak sekonda që ishte shembur. Një djalosh ndodhet saktësisht në atë zonë dhe i shqetësuar nis të xhirojë atë që shikon me celularin e tij. “Nuk është më ura, – thotë. – Të gjitha makinat, gjithçka ka rënë, shiko!”, -shprehet duke iu drejtuar një kalimtari, me të […]

Arabi, 2 mln myslimanë do nisin Haxhin javën e ardhshme
Bota

Arabi, 2 mln myslimanë do nisin Haxhin javën e ardhshme

Është vlerësuar se rreth 2 milionë myslimanë do të bashkohen javën e ardhshme për Haxh në Arabinë Saudite. Këtë vit do të marrin pjesë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet e të cilit kishin bojkotuar këtë ngjarje në vitet e fundit pasi një shtyerje e turmës më 2015, kishte lënë të […]

Pentagoni: Ushtria kineze mund të jetë trajnuar për sulme drejt SHBA-së
Bota

Pentagoni: Ushtria kineze mund të jetë trajnuar për sulme drejt SHBA-së

Ushtria e Kinës ka zgjeruar operacionet bombarduese në vitet e fundit dhe se të njëjtat ka mundësi të kenë pasur qëllim trajnimin për sulme kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, është thënë në një raport të publikuar nga Pentagoni të enjten, transmeton Reuters. Ky raport, që vjen në […]

Pesë gabimet që shkatërrojnë flokët ndërsa flini
Ndryshe

Pesë gabimet që shkatërrojnë flokët ndërsa flini

Kur shkojmë në shtrat, disa zakone të këqija mund të dëmtojnë flokët. Sinjalet e alarmit? Një kokë e shpupuritur kur zgjoheni dhe flokët e tepërt në jastëk. Shkoni në shtrat me një bisht Nëse jeni një fanse e bishtit edhe kur flini, është shumë e mundshme që kur të zgjoheni […]

Indi, shkon në 164 numri i viktimave nga përmbytjet (Foto)
Bota

Indi, shkon në 164 numri i viktimave nga përmbytjet (Foto)

Ka shkuar në 614 numri i viktimave nga përmbytjet në shtetin e Keralas, në jug të Indisë. Ekipet e shpëtimit kanë përdorur edhe helikopterë e varka për të evakuuar qindra persona të bllokuar në tarracat e shtëpive. Stuhitë tropikale, pas tetë ditësh pa ndërprerje, nuk janë ndalur. Në kampet e […]