Day: August 18, 2018

Tensionet me SHBA-në, Erdogan: Turqia do të qëndrojë e fortë
Bota

Tensionet me SHBA-në, Erdogan: Turqia do të qëndrojë e fortë

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan tha para mijëra mbështetësve se Turqia do të qëndrojë e fortë ndaj tentativës për dështim ekonomik, pas tensioneve me Shtetet e Bashkuara. Erdogan deklaroi para mijëra përkrahësve në Ankara se vendi u kërcënua nga ekonomia, sanksionet, valuta e huaj dhe inflacioni. “Sot disa njerëz po […]

Shembja e urës në Gjenova, gjendet edhe viktima e fundit, 43 të vdekur
Bota

Shembja e urës në Gjenova, gjendet edhe viktima e fundit, 43 të vdekur

Është gjetur edhe trupi i fundit i zhdukur si pasojë e shembjes së urës Morandi në Gjenova, duke e çuar në 43 numrin e viktimave. Mediat italiane raportojnë se viktima e është një 30-vjeçar i quajtur Mirko Vicini. Ndërsa ka ndërruar jetë edhe një prej të plagosurve, shtetasi rumun 36-vjeçar Marian […]

Shembja e urës në Gjenova, gjendet edhe viktima e fundit, 42 të vdekur
Bota

Shembja e urës në Gjenova, gjendet edhe viktima e fundit, 42 të vdekur

Është gjetur edhe trupi i fundit i zhdukur si pasojë e shembjes së urës Morandi në Gjenova, duke e çuar në 42 numrin e viktimave. Mediat italiane raportojnë se viktima e fundit është një 30-vjeçar i quajtur Mirko Vicini. Sot u përcollën për në banesën e fundit viktimat e tragjedisë […]

Rreshjet më të forta të shekullit, 324 viktima nga përmbytjet në Indi
Bota

Rreshjet më të forta të shekullit, 324 viktima nga përmbytjet në Indi

Situata në Indi ka marrë përmasa dramatike. Me mijëra vetë kanë mbetur të bllokuar në shtetin jugor të Keralas, ku përmbytjet e furishme kanë marrë 324 jetë njerëzish. Në përpjekjet e shpëtimit është përfshirë së fundmi dhe ushtria e vendit. Qindra trupa, e dhjetëra anije dhe helikopterë po ndihmojnë ne […]

NYT cilëson hero liderin kurd, shpërthen indinjata e zëdhënësit të Erdogan
Bota

NYT cilëson hero liderin kurd, shpërthen indinjata e zëdhënësit të Erdogan

Zëdhënësi i presidencës turke, İbrahim Kalın, ka reaguar ndaj një lajmi në New York Times duke theksuar se, “Kjo nuk është gazetari”. Kjo është një përpjekje e hapur nga New York Times për të legjitimuar dhe mbuluar terrorizmin e PKK-së”, transmeton Anadolu Agency. “Kjo është një përpjekje e hapur nga […]

Russiagate, ish-ndihmësi grek i Trump drejt dënimit me burg
Bota

Russiagate, ish-ndihmësi grek i Trump drejt dënimit me burg

Prokurori special i SHBA Robert Mueller ka rekomanduar një dënim me burg deri në gjashtë muaj për ish-ndihmësin e fushatës së Trump, George Papadopoulos. Mueller, që drejton hetimet për ndërhyrjen e supozuar ruse në zgjedhjet e vitit 2016, tha se një dënim i tillë ishte “i garantuar dhe i përshtatshëm”. […]

Zbulohet një laborator i klanit të “El Chapo”, gjenden 50 ton drogë sintetike
Bota

Zbulohet një laborator i klanit të “El Chapo”, gjenden 50 ton drogë sintetike

Autoritetet meksikane kanë shkatërruar një laborator të madh nëntokësor narkotikësh në shtetin verior Sinaloa, duke sekuestruar 50 ton drogë sintetike, metamfetaminë. Sinaloa është selia e kartelit të fuqishëm të drejtuar nga Joaquin “El Chapo” Guzman, i cili po përballet me gjyqin në Shtetet e Bashkuara. Në një deklaratë të marinës […]