Day: August 19, 2018

Siria, Merkel: Rusia ka përgjegjësi. Putin: Refugjatët të kthehen në shtëpi
Bota

Siria, Merkel: Rusia ka përgjegjësi. Putin: Refugjatët të kthehen në shtëpi

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilluan sot bisedime dypalëshe në shtëpinë e pritjes së qeverisë gjermane në Meseberg, në veri të Berlinit. Pjesë e axhendës së bisedimeve ishin çështje si Siria, Ukraina, marrëveshja bërthamore me Iranin dhe gazsjellësi rus “Nord Stream 2”. Duke folur në konferencën […]

Gratë që punojnë në Burgun e Guantanamos!
Ndryshe

Gratë që punojnë në Burgun e Guantanamos!

Në fund të janarit, Presidenti Donald Trump nxori një urdhër ekzekutiv për ta mbajtur të hapur kampin e ndalimit në Guantanamo të Kubës. 40 të burgosur vazhdojnë të jenë në Guantanamo. Në mbi 10 vjet në Guantanamo, ndaj pjesës më të madhe të tyre nuk janë ngritur akuza. Korrespondentja e […]

Përmbytjet në Indi, bilanci shkon në 370 të vdekur (Foto)
Bota

Përmbytjet në Indi, bilanci shkon në 370 të vdekur (Foto)

Është rënduar në të paktën 370 të vdekur dhe rreth 725 mijë të shpërngulur bilanci i përmbytjeve nga rrëshqitjet e dheut që kanë goditur Keralan, në jug të Indisë, ku vazhdojnë kërkimet e dëshpëruara të ekipeve të ndihmës së shpejtë me shpresën për të gjetur të mbijetuar. Lajmi bëhet i […]

Alarm në Francë, rreth 840 ura rrezikojnë shembjen
Bota

Alarm në Francë, rreth 840 ura rrezikojnë shembjen

Një auditim ndaj qeverisë franceze ka dalë me përfundimin se 840 ura franceze kanë dëmtime shumë serioze dhe kërcënojnë shembjen. Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një infrastrukturë të re, por presioni është rritur pas kollapsit të një ure në Gjenova të Italisë që la të vdekur 43 persona. Auditimi […]

Indonezi, tërmeti 6.9 ballë godet sërish ishullin Lombok
Bota

Indonezi, tërmeti 6.9 ballë godet sërish ishullin Lombok

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.9 ballë është regjistruar 124 km në veri-lindje të ishullit Lombok, në Indonezi, ne një 1 km thellësi. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti Gjeofizik Amerikan. Zona, e cila u godit pak orë më parë nga një tjetër lëkundje e fuqishme me magnitudë 6.3. […]

ISIS, ish-skllavja e seksit takon abuzuesin e saj në Gjermani
Bota

ISIS, ish-skllavja e seksit takon abuzuesin e saj në Gjermani

Arratisja nga Iraku dhe nga një burg ku qëndroi për tre muaj në duart e terroristëve të ISIS, kishte si qëllim rindërtimin e jetës në Gjermani. Por pikërisht në vendin e shpresës ajo u gjet përballë me abuzuesin e saj në raftet e një supermarketi. Është kjo historia e 19-vjeçares […]

Polemikë pas tragjedisë, Salvini bën ‘selfie’ gjatë funeralit në Gjenovë
Bota

Polemikë pas tragjedisë, Salvini bën ‘selfie’ gjatë funeralit në Gjenovë

Një polemikë e re, sociale, por jo vetëm, për ministrin e Brendshëm Matteo Salvini, i vëmendshëm teksa ka bërë një ‘selfie’ me një vajzë gjatë funeralit shtetëror në Gjenovë të viktimave të shembjes së urës “Morandi”. Në foto, të publikuar në “Twitter” nga profili i Frankie Hi-ngr, duket Salvini që […]