Day: August 20, 2018

Sulmuan policinë, vriten katër kamikazë adoleshentë
Bota

Sulmuan policinë, vriten katër kamikazë adoleshentë

Policia ka qëlluar për vdekje katër të rinj që ishin protagonistë në tre sulme të ndodhura në kryeqytetin çeçen Grozny, thonë zyrtarët në republikën ruse. Një adoleshent i pestë shpërtheu një bombë që mbante në një çantë shpine, por mbijetoi. Ai iu afrua një stacioni policor në Mesker-Yurt, në lindje […]

Avioni me 58 pasagjerë bën ulje emergjente pa rrotën e parë (Video)
Bota

Avioni me 58 pasagjerë bën ulje emergjente pa rrotën e parë (Video)

Një avion charter bëri një ulje emergjente tepër të rrezikshme në aeroportin ndërkombëtar “Jorge Chavez” në kryeqytetin e Perusë, Lima. Avioni kishte humbur në ajër rrotën e përparme, duke rrëshqitur në pistë në mënyrë të frikshme, teksa zjarrfikëset vunë në kontroll flakët që u ndezën nga kontakti i hundës së […]

Inflacioni paralizon Venezuelën, 14 milionë për të blerë një pulë
Bota

Inflacioni paralizon Venezuelën, 14 milionë për të blerë një pulë

Venezuela po fut reformat ekonomike duke përfshirë edhe kartëmonedhat e reja që i japin fund pesë zerove nga monedha e saj e zmadhuar, ndërsa vendi ka hyrë në betejën më të ashpër me hiperinflacionin. Bankat do të mbyllen të hënën pasi përgatiten për lirimin e “bolívarit sovran”, mes paralajmërimeve nga […]

Inflacioni paralizon Venezuelën, 14 milionë bolivarë kushton një pulë
Bota

Inflacioni paralizon Venezuelën, 14 milionë bolivarë kushton një pulë

Venezuela po fut reformat ekonomike duke përfshirë edhe kartëmonedhat e reja që i japin fund pesë zerove nga monedha e saj e zmadhuar, ndërsa vendi ka hyrë në betejën më të ashpër me hiperinflacionin. Bankat do të mbyllen të hënën pasi përgatiten për lirimin e “bolívarit sovran”, mes paralajmërimeve nga […]

Para 50 vitesh tanket sovjetike përgjakën Pranverën e Pragës
Ndryshe

Para 50 vitesh tanket sovjetike përgjakën Pranverën e Pragës

Çekia kujton sot asgjësimin e Pranverës së Pragës para plot 50 vitesh. Trupat sovjetike ndërhynë dhe shuan tendencat për reformat socialiste. Por hijet e kohës së komunizmit shihen edhe sot. Gjysmë milioni ushtarë, para tyre tanket e armatës sovjetike. Me ftesën e Partisë Komuniste, në natën mes 20 – 21 […]

Fruthi alarmon Europën, dyfishohet numri i të prekurve dhe vdekjeve
Bota

Fruthi alarmon Europën, dyfishohet numri i të prekurve dhe vdekjeve

Rastet e fruthit në Evropë kanë shënuar një rekord të lartë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Më shumë se 41,000 njerëz janë infektuar në gjashtë muajt e parë të 2018 dhe numri i të vdekurve është rritur frikshëm duke shkuar në 37 viktima. Vitin e kaluar kishte vetëm 23.927 raste […]

Abuzimi me fëmijët në Pensilvani, Papa Françesku dënon fshehjen nga Kisha
Bota

Abuzimi me fëmijët në Pensilvani, Papa Françesku dënon fshehjen nga Kisha

Papa Françesku ka dënuar “mizoritë” e abuzimit seksual me fëmijët dhe fshehjen nga klerikët në një letër të pashembullt të lëshuar për komunitetin katolik romak. Në një letër drejtuar “Popullit të Perëndisë”, Papa dënon ashpër abuzimin dhe kërkon bashkimin për të çrrënjosur “kulturën e vdekjes” në Kishë. Ai trajton dështimet […]

“El Mencho”, ja cili është bosi i ri i narkotrafikut
Bota

“El Mencho”, ja cili është bosi i ri i narkotrafikut

Quhet Nemesio Oseguera Cervantes, i ashtuquajturi “El Mencho”, ose më saktë “kaubojsi”. Prej pak ditësh peshon në kokën e tij një shpërblim prej 1 milionë e gjysmë dollarësh. Sipas agjencisë amerikane të anti-drogës, DEA dhe autoriteteve ,meksikane, është pikërisht ai numri një pas arrestimit të dy viteve më parë të […]

Gjenova, videoja e re e shembjes së urës në Itali
Bota

Gjenova, videoja e re e shembjes së urës në Itali

Mediat italiane kanë publikuar të tjera pamje të shembjes së urës ‘Morandi” në Gjenovë që i mori jetën 43 personave. Momenti është fiksuar nga kamerat e sigurisë në imazhet e shpërndara nga Guardia di Finanza e Gjenovës. Në video duket pjesërisht dalja e ishullit ekologjik nën vijëzimin ku edhe ndodhet […]