Day: August 21, 2018

Tërmet 7.3 ballë në Venezuelë, panik dhe shembje banesash (Foto-Video)
Bota

Tërmet 7.3 ballë në Venezuelë, panik dhe shembje banesash (Foto-Video)

Një tërmet me magnitudë 7.3 ballë është regjisstruar në Venezuelë, ku ndërtesa të shumta janë evakuuar në kryeqytetin Karakas. Autoritetet lokale kanë njoftuar alarmin për tsunami. Epiqendra e lëkundjes së fortë në Venezuelë është regjistruar në shtetin e Sucre-së. Por tërmeti është ndier në një rajon më të gjerë që […]

SHBA, nis greva e të burgosurve në të gjithë vendin
Bota

SHBA, nis greva e të burgosurve në të gjithë vendin

Ka nisur greva kombëtare e të burgosurve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Për të protestuar kundër kushteve të këqija të mbajtjes në qeli, të burgosurit do të zhvillojnë deri në 9 shtator greva paqësore, greva urie, ndërprerje të punës dhe bojkot të veprimtarisë së ditës në institucionet penitenciare. Protesta […]

Nënë e bir takohen pas 68 vjetësh në kufirin mes Koreve (Foto)
Bota

Nënë e bir takohen pas 68 vjetësh në kufirin mes Koreve (Foto)

“Sang Chol!”, – ka ulëritur Lee Keum-seom, koreano-jugore 92 vjeçe, duke thirrur në lot emrin e djalit të saj 71-vjeçar. “Sa fëmijë ke?”, – shtoi ajo, duke e shtrënguar mes duarve, Kanë kaluar 68 vjet nga hera e fundit që janë parë, nga kohët e luftës mes Koreve, kur gruaja […]

Ura në Itali, privatët ofrojnë mbi 70 banesa për të shpërngulurit
Bota

Ura në Itali, privatët ofrojnë mbi 70 banesa për të shpërngulurit

Pas shembjes së urës “Morandi”, ka nisur një garë e vërtetë solidariteti mes gjenovezëve për të ndihmuar 600 personat e shpërngulur për të lënë banesat e tyre nën urë. Më shumë se 70 persona – disa edhe jashtë Gjenovës – i janë përgjigjur pozitivisht apelit të lëshuar nga Bashkia dhe […]

Ish-avokati i presidentit Trump, mund të pranojë fajësinë
Bota

Ish-avokati i presidentit Trump, mund të pranojë fajësinë

Dy njerëz që kanë dijeni mbi hetimet për çështje financiare të ish-avokatit personal të Presidentit Donald Trump, Michael Cohen, thonë se avokatët e tij janë në negociata me prokurorët që mund të rezultojnë shumë shpejt në një marrëveshje për pranimin e fajësisë nga zoti Cohen. Sipas pesonave në fjalë që […]

Kryeministri i Australisë i mbijeton mocionit të mosbesimit
Bota

Kryeministri i Australisë i mbijeton mocionit të mosbesimit

Kryeministri i Australisë, Malcolm Turnbull i ka mbijetuar mocionit të mosbesimit në Parlament. Mocioni i iniciuar nga lideri i partisë opozitare, Partisë Laburiste , Bill Shorten dështoi në Parlament, pasi 76 ligjvënës mbështetën kryeministrin Turnbull, ndërkaq 67 të tjerë votuan kundër tij. Nëse do të kalonte mocioni, Turnbull do të […]

Alarm hakerësh nga Rusia, Microsoft: Demokracitë janë nën sulm
Bota

Alarm hakerësh nga Rusia, Microsoft: Demokracitë janë nën sulm

“Është e qartë që demokracitë e të gjithë botës janë nën sulm”. Alarmin e ka dhënë presidenti i Microsoft, Brad Smith, sipas të cilit, “njësi të huaja, kanë nisur sulme informatike për të ndërprerë zgjedhjet dhe përhapur ç’rregullime”. Gjiganti i informatikës, ka njoftuar se ka zbuluar se hakerët të lidhur […]

Ashpërsohen sërish tonet, Britania kërkon sanksione shtesë ndaj Rusisë
Bota

Ashpërsohen sërish tonet, Britania kërkon sanksione shtesë ndaj Rusisë

Ministri i ri britanik për Punë të Jashtme, Jeremy Hunt, pritet që në fjalimin e tij të parë t’i bëjë thirrje Bashkimit Evropian për rritje të sanksioneve kundër Rusisë, duke thënë se blloku duhet të qëndrojë “krah për krah” me Shtetet e Bashkuara, të cilat e kanë goditur Moskën me […]

Humbet një pajisje radioaktive, shteti “në këmbë” për ta gjetur
Bota

Humbet një pajisje radioaktive, shteti “në këmbë” për ta gjetur

Malajzia është në alarm, teksa vijon kërkimi për një pajisje radioaktive që u zhduk nga një kamion më parë gjatë këtij muaji. Policia dhe mediat lokale kanë detajuar se pajisja gjendej në anën e pasme të një kamioni në kryeqytetin, Kuala Lumpur. Ajo ishte përdorur në një vend në periferi […]

Truket për të rritur epshin dhe për të bërë një seks të mirë!
Ndryshe

Truket për të rritur epshin dhe për të bërë një seks të mirë!

Uji dhe erosi janë një binomi super klasik Nxehtë, zagushi, djersë: pirja e ujit është thelbësor për plotësimin e lëngjeve dhe kripërave minerale në trupin tonë. Por, jo vetëm: uji është një aleat i shkëlqyer për seksin, veçanërisht për femrat. Prandaj, pirja e ujit bëhet e domosdoshme jo vetëm për […]