Day: August 23, 2018

Mungon Putin, parada ushtarake në Rusi për pak kthehet në tragjedi (Video)
Bota

Mungon Putin, parada ushtarake në Rusi për pak kthehet në tragjedi (Video)

Në Rusi paradat ushtarake janë kthyer në modë, teksa Presidenti Vladimir Putin nuk nguron asnjëherë të tregojë forcën e ushtrisë së tij përballë “armiqve perëndimorë” dhe është ia që i kryeson gjithmonë podiumet e eventeve të tilla. Por njësia ushtarake e qytetit Kurskut në Rusinë perëndimore ka qenë me fat […]

Polici dështon të ngrejë në ajër helikopterin, plagoset rëndë (VIDEO)
Bota

Polici dështon të ngrejë në ajër helikopterin, plagoset rëndë (VIDEO)

Piloti i një helikopteri policor është plagosur rëndë pasi avioni i tij u rrëzua gjatë nisjes në Arkansas. Videoja dramatike tregon helikopterin që del skiç nga platforma ku qëndronte dhe më pas helika përplaset me tokën, duke u bërë “copë e çikë”. Pamjet e kamerave ÇTV tregojnë se incidenti ka […]

Pelegrinazh në kulmin e verës: Myslimanët në Mekë
Ndryshe

Pelegrinazh në kulmin e verës: Myslimanët në Mekë

Miliona besimtarë, vapë dhe falje: Eshtë Haxh në Mekë. Një herë në vit qyteti saudit është epiqendra e pelegrinazhit dhe sheshi ku mblidhen më shumë njerëz në botë. Eshtë ekstremisht nxehtë në malin Rahma: 48 gradë. Sivjet pelegrnazhi përkon me pikun e sezonit të verës. Rrugës për në vendin qendror […]

“Brexit”, gati referendumi i ri nëse plani i May dështon
Bota

“Brexit”, gati referendumi i ri nëse plani i May dështon

Partia Laburiste britanike i ka hapur rrugën një referendumi të dytë të mundshëm për “Brexit”-in. Nëse Parlamenti do të votojë kundër marrëveshjes së ardhshme të kryeministres Theresa May me Bruselin., do t’i takojë më pas parlamentarëve të vendosin dhe në këtë rast “të gjitha opsionet” do të qëndrojnë mbi tryezë. […]

Vret motrën dhe nënën, por ISIS merr përsipër sulmin në Francë
Bota

Vret motrën dhe nënën, por ISIS merr përsipër sulmin në Francë

Një 36-vjeçar i njohur nga autoritetet franceze si ekstremist islamik ka vrarë me thikë nënën dhe motrën e tij, pastaj ka plagosur një fqinj të shtëpisë. Ngjarja ka ndodhur në Trapess, një komunë franceze që ndodhet në departamentin e Yvelines. Gjatë sulmit, autori ka ulëritur Allah Akbar”, duke lënë të […]

Vret motrën dhe nënë, por ISIS merr përsipër sulmin në Francë
Bota

Vret motrën dhe nënë, por ISIS merr përsipër sulmin në Francë

Një 36-vjeçar i njohur nga autoritetet franceze si ekstremist islamik ka vrarë me thikë nënën dhe motrën e tij, pastaj ka plagosur një fqinj të shtëpisë. Ngjarja ka ndodhur në Trapess, një komunë franceze që ndodhet në departamentin e Yvelines. Gjatë sulmit, autori ka ulëritur Allah Akbar”, duke lënë të […]

“Charlie Hebdo”, ironi makabre mbi shembjen e urës në Itali
Bota

“Charlie Hebdo”, ironi makabre mbi shembjen e urës në Itali

Ironi makabre ajo e të përjavshmes satirike franceze “Charlie Habdo” mbi shembjen e orës “Morandi” në Itali pak ditë më parë. Në një sfond të verdhë shfaqet më këtë kopertinë karikatura e urës  shembur mes të cilës një makinë e shkatërruar nga gërmadhat me titullin “Ndërtuar nga italianët,… e pastruar […]

ISIS, mesazh i ri audio i Al Baghdadit: Sulmoni Perëndimin!
Bota

ISIS, mesazh i ri audio i Al Baghdadit: Sulmoni Perëndimin!

Lideri i grupit ekstremist, Shteti Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi u ka bërë thirrje mbështetësve të tij, në atë që pretendohet të jetë fjalimi i parë i incizuar këtë vit, që të vazhdojnë të luftojnë grupet armike në gjithë botën, pavarësisht humbjeve të fundit. Incizimi 54 minutësh është publikuar nga një […]