Day: August 24, 2018

Turqia: Rimarrja e Idlibit në Siri do të sillte një katastrofë
Bota

Turqia: Rimarrja e Idlibit në Siri do të sillte një katastrofë

Ministri i jashtëm i Turqisë tha se do të ishte katastrofë të kërkohej një zgjidhje ushtarake në rajonin verior të Sirisë Idlib, një enklavë që mbahet nga kryengritësit dhe që qeveria siriane synon ta rimarrë. “Një zgjidhje ushtarake do të ishte fatkeqësi jo vetëm për rajonin e Idlibit, por edhe […]

Merkel: Krimet kundër armenëve nuk duhet të harrohen
Bota

Merkel: Krimet kundër armenëve nuk duhet të harrohen

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë vizitës së saj në Armeni tha se krimet kundër armenëve nuk mund të harrohen. Ajo foli për masakrën, në të cilën u vranë rreth 1.5 milionë armenë në vitin 1915, në kohën e Perandorisë Osmane. Në deklaratën e saj, Merkel nuk e përdori fjalën “gjenocid” […]

SHBA, senatori McCain ndërpret trajtimin kundër kancerit
Bota

SHBA, senatori McCain ndërpret trajtimin kundër kancerit

Senatori republikan amerikan, John McCain, ka ndërprerë trajtimin kundër kancerit të trurit, 13 muaj pas zbulimit të sëmundjes, bëri të ditur familja e tij. McCain, 81 vjeç, njoftoi në korrik të vitit 2017 se vuan nga kanceri në tru. “Me forcën e tij dhe vullnetin, ai ka zgjedhur të ndërpresë […]

Italia kërcënon të pezullojë fondet e BE-së për emigrantët
Bota

Italia kërcënon të pezullojë fondet e BE-së për emigrantët

Zëvendëskryeministri i Italisë Luigi Di Maio ka thënë se do të marrë një qëndrim “të fortë” ndaj Komisionit Evropian, gjatë një takimi në Bruksel, në lidhje me zhvendosjen e emigrantëve nga anijet në portin në Sicili. Di Maio përsëriti se Roma është gati të pezullojë fondet e BE-së për këtë […]

Mundësia për shkarkimin e Donald Trump nga Kongresi
Bota

Mundësia për shkarkimin e Donald Trump nga Kongresi

Gjatë dy ditëve të fundit po përmendet gjithnjë e më shumë mundësia e ngritjes së akuzave ndaj Presidentit Trump, me synim shkarkimin e tij nga Kongresi. Megjithëse duken të pakta shanset që shumica republikane të fillojë një proces të tillë, situata mund të ndryshojë nëse demokratët fitojnë shumicën në Dhomën […]

SHBA kërcënon Turqinë dhe aleatët: Binduni! Mos blini avionë rusë S-400
Bota

SHBA kërcënon Turqinë dhe aleatët: Binduni! Mos blini avionë rusë S-400

Edhe njëherë duke paralajmëruar Turqinë kundër blerjes së sistemeve të mbrojtjes ajrore ruse S-400, Departamenti i Shtetit i SHBA ka shkuar një hap më tej, pothuajse duke kërcënuar të gjithë aleatët e saj të NATO-s dhe aleatët e tjerë me sanksione nëse ata kryejnë marrëveshje të ngjashme. Duke vënë në […]

Berlin, zjarr i madh në një zonë me municione të Luftës së Dytë Botërore
Bota

Berlin, zjarr i madh në një zonë me municione të Luftës së Dytë Botërore

Një zjarr i dhunshëm ka shpërthyer papritur rreth 50 km larg nga kryeqyteti i Gjermanisë, Berlin, me zyrtarët që shpjegojnë se shkak është bërë era e fortë në zonë. Flakët dhe tymi detyruan autoritetet të evakuonin qindra banorë në tre fshatra rreth jugut të Potsdamit, Tiefenbrunnen, Klausdorf dhe Frohnsdorf. 540 […]

Uragani më i madh në 26 vite i afrohet Havait, ishulli në prag katastrofe
Bota

Uragani më i madh në 26 vite i afrohet Havait, ishulli në prag katastrofe

Hawaii është goditur nga erëra të forta dhe shi i rëndë, teksa uragani Lane i afrohet shtetit amerikan, duke shkaktuar përmbytje të shpejta dhe rrëshqitje masive të dherave. Shkollat ​​dhe zyrat u mbyllën pasi banorët u strehuan nga stuhia, e cila kapi forcën e kategorisë së katërt të enjten. Teksa […]