Day: August 25, 2018

Bullgari, autobusi me turistë del nga rruga, 15 viktima dhe 27 të plagosur
Bota

Bullgari, autobusi me turistë del nga rruga, 15 viktima dhe 27 të plagosur

Një tragjedi e vërtetë mund të cilësohet aksidenti rrugor i ndodhur pasditen e sotme në kryeqytetin Sofje të Bullgarisë, ku një autobus doli nga rruga dhe ra në një greminë, duke shkaktuar 15 viktima. Ndërkohë nga përplasja e fortë kanë mbetur të plagosur edhe 27 persona. Numri i viktimave dhe […]

Erdogan acaron keqazi Trump, fton Putin për drekë me peshk në Stamboll
Bota

Erdogan acaron keqazi Trump, fton Putin për drekë me peshk në Stamboll

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan së shpejti do të takohen për të diskutuar marrëveshjen e sistemeve anti-ajrore S-400. Takimi vjen në kulmin e përplasjeve Turqi-SHBA dhe për t’ia ngritur edhe më shumë nervat Donald Trump ka menduar pala turke, duke zgjedhur që […]

“Armiqtë pranë Arktikut”, SHBA riaktivizon “Flotën e Dytë” me 126 anije
Bota

“Armiqtë pranë Arktikut”, SHBA riaktivizon “Flotën e Dytë” me 126 anije

Vetëm shtatë vjet pas mbylljes së operacioneve, flota e dytë amerikane është ringjallur zyrtarisht, me admiralin e saj duke kërkuar ta shndërrojë atë në një forcë kërcënuese “të gatshme për të luftuar” çdo “aktor keqdashës” që mund të lundrojë në Atlantikun e Veriut. Duke u frikësuar se “disa aktorë keqdashës” […]

Shkrumbohet hoteli në Kinë. Vdesin 18 turistë, plagosen 19 të tjerë
Bota

Shkrumbohet hoteli në Kinë. Vdesin 18 turistë, plagosen 19 të tjerë

Të paktën 18 vetë vdiqën dhe 19 të tjerë u plagosën nga një zjarr i frikshëm që shkrumboi një hotel në qytetin Harbin të Kinës. Zjarri shpërtheu në një vendpushim në zonën turistike të Sun Island. Nuk janë ende të qarta shkaqet e zjarrit, por dyshohet se flakët janë përhapur […]

Pse shëndoshemi? Ja 14 mite që mund t’i besojmë!
Ndryshe

Pse shëndoshemi? Ja 14 mite që mund t’i besojmë!

Besëtytnitë popullore për arsyet që marrim ose humbim peshë janë shumë, por ato nuk janë gjithmonë të konfirmuara nga shkenca. A e kanë të dobëtit metabolizmin më të lartë? Në të vërtetë e kundërta është zakonisht e vërtetë. Sa më i madh të jetë trupi, aq më shumë kalori digjen […]

Kim nuk i bindet, Trump ndalon Pompeon të vizitojë Korenë e Veriut
Bota

Kim nuk i bindet, Trump ndalon Pompeon të vizitojë Korenë e Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump i ka thënë Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo që të anulojë udhëtimin e paraparë për javën e ardhshme drejt Koresë së Veriut, sepse ai sheh mungesë të progresit në denuklearizimin e Gadishullit Korean. Përmes një postimi në Twitter, Trump po ashtu ka kritikuar […]