Day: August 26, 2018

Ngjarja në Florida, autori ishte një pjesëmarrës i turneut
Bota

Ngjarja në Florida, autori ishte një pjesëmarrës i turneut

Agresori i masakrës në në Florida, ku u plagos edhe 19-vjeçari shqiptar Drini Gjoka, duket se është një nga pjesëmarrësit e turneut të video-lojërave të Madden-it, i cili ishte po zhvillohej në GLHF Game Bar. Lajmi bëhet i ditur nga Steven “Stevevj” Javaruski, një nga konkurrentët për gazetën “Los Angeles […]

Moldavi, mijëra persona protestojnë kundër Qeverisë
Bota

Moldavi, mijëra persona protestojnë kundër Qeverisë

Mijëra persona janë mbledhur në kryeqytetin moldav, Kishiniev për të protestuar kundër Qeverisë së udhëhequr nga Partia Demokratike. Protesta e sotme është në serinë e disa protestave të organizuara kundër Qeverisë, që janë mbështetur nga diaspora rumune dhe moldave. Protestuesit janë të zemëruar me politikat e Qeverisë që udhëhiqet nga […]

Romë, gjoba të kripura turistëve të huaj që lahen në shatërvan
Bota

Romë, gjoba të kripura turistëve të huaj që lahen në shatërvan

Agjentë të policisë lokale të Romës, kanë ndërhyrë për të bllokuar një çift amerikan rreth të 50-ave, të cilët ishin hedhur papritur në ujërat e shatërvanit të Trevit, në Romë. Të dy janë ndaluar dhe gjobitur, për një total prej 900 eurosh. Para tyre, është gjobitur për të njëjtin motiv […]

Çikago, zjarri i merr jetën 8 personave; 6 janë fëmijë
Bota

Çikago, zjarri i merr jetën 8 personave; 6 janë fëmijë

Tetë persona, 6 prej të cilëve fëmijë, kanë vdekur nga një zjarr në një apartament në periferi të Çikagos, në SHBA. Shkaqet e zjarrit, i cili ka përfshirë dy ndërtesa, nuk janë përcaktuar akoma nga zjarrfikësit, sipas të cilëve bëhet fjalë për një nga incidentet më të rënda, sa i […]

SHBA, 4 të vdekur gjatë një turneu argëtimi. Plagoset dhe një shqiptar
Bota

SHBA, 4 të vdekur gjatë një turneu argëtimi. Plagoset dhe një shqiptar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në një turne në Jaskconville Landing, në Jacksonville, në Florida të SHBA-ve. Zyra e sherifit ka bërë thirrje njerëzve me një “tweet” të qëndrojnë larg zonës, e cila “për momentin nuk është e sigurt”. Raportohet se ka viktima dhe të plagosur: një bilanc […]

SHBA, të shtëna gjatë një turneu video-lojërash; viktima dhe të plagosur
Bota

SHBA, të shtëna gjatë një turneu video-lojërash; viktima dhe të plagosur

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në një turne në Jaskconville Landing, në Jacksonville, në Florida të SHBA-ve. Zyra e sherifit ka bërë thirrje njerëzve me një “tweet” të qëndrojnë larg zonës, e cila “për momentin nuk është e sigurt”. Raportohet se ka viktima dhe të plagosur: një bilanc […]

Francë, ish-kampioni i boksit shpëton avionin nga rrëmbimi!
Bota

Francë, ish-kampioni i boksit shpëton avionin nga rrëmbimi!

Një pasagjer i një avioni të linjës “Lufthansa”, i nisur nga Mynihu drejt Parisit, ka tentuar të hyjë në kabinën e pilotit për të ndryshuar drejtimin e udhëtimit. Po të mos ishte një nga pasagjerët, Tarik Sahibeddine, ish-boksier, dy herë kampion i peshave “welter”, i cili në fillim u përpoq […]

Iran, Parlamenti shkarkon ministrin e Ekonomisë
Bota

Iran, Parlamenti shkarkon ministrin e Ekonomisë

Parlamenti i Iranit ka votuar për të shkarkuar ministrin për Çështje Ekonomike, teksa Qeveria e presidentit Hassan Rohani po përballet me pakënaqësi në rritje, për shkak të gjendjes ekonomike të vendit. Në Parlament,137 ligjvënës votuan për shkarkimin e Masoud Karabasian, duke thënë se ai ka qenë “i paaftë për të […]

Kush ishte McCain, heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike
Ndryshe

Kush ishte McCain, heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike

Luftonte prej kohësh kundër një tumori në tru dhe që të premten e shkuar njoftoi vendimin e tij për pezullimin e kurave mjekësore Senatori republikan John McCain është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Veteran i luftës në Vietnam, luftonte prej kohësh me një tumor agresiv në tru dhe të […]

Merkeli ndalon ëndrrën e Gjeorgjisë për anëtarësim në BE
Bota

Merkeli ndalon ëndrrën e Gjeorgjisë për anëtarësim në BE

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e frenoi shpresën e Gjeorgjisë për një anëtarësim të afërt në Bashkimin Evropian. Dëshira për një bashkëpunim më të ngushtë ekziston, tha Merkeli në një diskutim me studentët në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tiflis. “Por edhe nga ana evropiane ne nuk duhet të premtojmë shumë e shumë […]