Day: August 27, 2018

Gjermani, protesta e dhunë kundër emigrantëve pas vrasjes së një 35-vjeçari
Bota

Gjermani, protesta e dhunë kundër emigrantëve pas vrasjes së një 35-vjeçari

Policia thirri përforcime pasi qindra protestues, duke përfshirë edhe aktivistët e ekstremit të djathtë, “u derdhën lumë” duke protestuar në rrugët e qytetit gjerman Chemnitz pas vdekjes së një banori lokal, për të cilin dyshohet se është vrarë nga një sirian dhe një irakian, që u arrestuan. Grupi i mbështetësve […]

Testamenti i John McCain: Ky President i SHBA të mos jetë në varrimin tim …
Bota

Testamenti i John McCain: Ky President i SHBA të mos jetë në varrimin tim …

Senatori amerikan John McCain, i cili ndërroi jetë të shtunën, në testament ka kërkuar që në ceremoninë mortore të flasin ish presidentët e SHBA-së Barack Obama dhe George W. Bush. Mediat amerikane theksojnë se McCain në testament ka theksuar se nuk dëshiron praninë e presidentit të tanishëm të SHBA-së Donald […]

Trump “luan me dy porta”. Përveç murit edhe pakt të ri tregtar me Meksikën
Bota

Trump “luan me dy porta”. Përveç murit edhe pakt të ri tregtar me Meksikën

SHBA dhe Meksika kanë arritur një bazë të përbashkët mbi kushtet kyçe të tregtisë, ndërsa rritet presioni për të përfunduar rinegocimin e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut. Presidenti i SHBA Donald Trump, një kritik i shpeshtë i marrëveshjes ekzistuese, njoftoi arritjen e re të hënën.  Bisedimet […]

Macron kërkon projekt të ri të mbrojtjes së Evropës
Bota

Macron kërkon projekt të ri të mbrojtjes së Evropës

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, bëri thirrje për një projekt të ri të mbrojtjes së Evropës, duke thënë se siguria e kontinentit nuk duhet të mbështetet aq shumë në Shtetet e Bashkuara. “Duhet t’i përmbushim përgjegjësitë tona dhe të garantojmë sigurinë tonë, e në këtë mënyrë edhe sovranitetin evropian”, tha […]

Australi, zbarkimi i parë i emigrantëve që nga viti 2014 (Foto)
Bota

Australi, zbarkimi i parë i emigrantëve që nga viti 2014 (Foto)

Operacioni politiko-ushtarak “Sovereign Borders”, i kryer në vitet e fundit nga qeveria australiane për të mbrojtur bregdetin nga zbarkimi i emigrantëve klandestinë, ka nxjerrë në pak defektet e para. Për herë të parë nga viti 2014, një grup refugjatësh ka zbarkuar në territorin e vendit oqeanik, në zonën e Port […]

OKB, akuza për gjenocid kundër ushtrisë së Mianmarit
Bota

OKB, akuza për gjenocid kundër ushtrisë së Mianmarit

Një raport i Kombeve të Bashkuara ka thënë se figurat e larta ushtarake në Mianmar duhet të hetohen për gjenocidin e kryer në shtetin Rakhine dhe për krime tjera kundër njerëzimit në zonat tjera. Raporti, i bazuar në qindra intervista, është dënimi më i fuqishëm nga OKB-ja për dhunë kundër […]

SHBA, identifikohet vrasësi i dy personave në Florida
Bota

SHBA, identifikohet vrasësi i dy personave në Florida

David Katz, autori i sulmit në Florida Një pjesëmarrës në turneun e lojërave online në Xhaksonuill, Florida ka vrarë dy persona para se të kryente vetëvrasje, ka njoftuar policia. Zyrtarët policorë e kanë identifikuar sulmuesin si David Katz, 24 vjeçar nga Baltimore dhe kanë thënë se ai ka përdorur armë […]

Portugalia, modeli si zhvillohet një vend (Foto)
Ndryshe

Portugalia, modeli si zhvillohet një vend (Foto)

Në vitet “90, Portugalia konsideron si sektor strategjik turizmin. Banka Qendrore (në atë kohë ende publike) vë në dispozicion ekuivalentin e rreth 900 milion euro për ngritjen e 100 agroturizmave pranë zonave detare. Ndërhyrja e shtetit nuk ishte vetëm financiare, por dhe koordinatore, duke diktuar promovimin e kulturave lokale, dhe […]

Gjumi i rrezikshëm në timon, 7 këshilla si ta mposhtni
Ndryshe

Gjumi i rrezikshëm në timon, 7 këshilla si ta mposhtni

Një nga rreziqet e mëdha të udhëtimit gjatë verës me makinë është gjumi i atyre që qëndrojnë në timon, pasi e gjejnë më të lehtë “të relaksohen”. Një studim i kryer në Britani nga GEM nënvizon kalimin e papritur nga syçeltësia tek gjumi, si një ndër shkaqet më kryesore se […]

Hetimet ndaj Salvinit, ministri i Brendshëm: Kam bërë detyrën time
Bota

Hetimet ndaj Salvinit, ministri i Brendshëm: Kam bërë detyrën time

“Kam bërë vetëm detyrën time dhe jam gati ta ribëj. Më vjen keq për prokurorin e Agrigentos. Mendoj se të gjitha problemet që ka Sicilia, prioriteti nuk është që të hetohet Salvini”. Kështu u shpreh ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini, pasi ndaj tij është regjistruar një procedim penal për […]