Day: August 28, 2018

OKB fton SHBA-në dhe 6 aleatë për të diskutuar rreth Sirisë
Bota

OKB fton SHBA-në dhe 6 aleatë për të diskutuar rreth Sirisë

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Siri, Staffan de Mistura ka ftuar Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë shtete tjera për të biseduar muajin e ardhshëm në Gjenevë, ka njoftuar zëdhënësja e OKB-së, Alessandra Vellucci, teksa kjo organizatë është duke shtyrë përpara idenë e kushtetutës së re të Sirisë. Ai […]

Brexit sjell luftë peshkarexhash Britani-Francë në “La Mansh” (VIDEO)
Bota

Brexit sjell luftë peshkarexhash Britani-Francë në “La Mansh” (VIDEO)

Një përplasje e vërtetë “titanësh” ka ndodhur në kanalin anglez, të njohur si “La Manche”, kur peshkatarët francez dhe ata anglezë janë përleshur me gurë dhe kanë përplasur varkat në një betejë për të kontrolluar pjesët detare ku ka më shumë butakë. Sipas DailyMail, 40 anije franceze rrethuan pesë anije […]

Takohen “kokat” e anti-emigracionit, mijëra protestojnë në Milano (FOTO)
Bota

Takohen “kokat” e anti-emigracionit, mijëra protestojnë në Milano (FOTO)

Takimi mes dy liderëve populistë të Italisë dhe Hungarisë, miqve Matteo Salvini  e Viktor Orban në Prefekturën e Milanos zgjati rreth një orë dhe të dy shpallën triumfin e antiemigrantëve ndaj qëndrimeve të Europës. “Ne jemi pranë një pikë kthese historike për të ardhmen e Evropës. Sot fillon një tur […]

Dhunoi një grua jashtë kafenesë në Paris, kapet agresori (Video)
Bota

Dhunoi një grua jashtë kafenesë në Paris, kapet agresori (Video)

Një burrë është arrestuar me dyshimin për sulm ndaj një studenteje 22 vjeçare, e cila publikoi ​​një video të agresionit ndaj saj, regjistruar jashtë një kafeneje në Paris muajin e kaluar. Videoja që u bë virale në internet, është regjistruar nga ÇTV, kamerat e sigurisë së lokalit dhe tregojnë një […]

Kritika ndaj policisë në Gjermani, s’ndali dot dhunën ndaj emigrantëve
Bota

Kritika ndaj policisë në Gjermani, s’ndali dot dhunën ndaj emigrantëve

Policia gjermane dhe politikanët janë akuzuar për planifikim joadekuat pasi dhuna shpërtheu në qytetin Chemnitz, pas vrasjes së një 35-vjeçari gjerman nga një shtetas irakian dhe një sirian. Një 23-vjeçar sirian dhe një 22 vjeçar irakian mbahen në paraburgim në lidhje me vrasjen e gjermanit të quajtur Daniel H. Vdekja […]

Papa sheh pamjet e torturave ndaj emigrantëve në Libi: Mendoni për ta!
Bota

Papa sheh pamjet e torturave ndaj emigrantëve në Libi: Mendoni për ta!

????????????????????????????????????????? Gazeta e peshkopëve “Avvenire” ka botuar disa imazhe të një videoje, të regjistruar fshehurazi në telefon që dokumenton torturën e shkaktuar ndaj emigrantëve në Libi. Fotot që qarkullojnë tashmë në mediat italiane kanë zbuluar vuajtjet dhe mizoritë e të rinjve dhe fëmijëve afrikanë duke u rrahur dhe fyer, si […]

May: Brexiti pa marrëveshje s’nënkupton fundin e botës!
Bota

May: Brexiti pa marrëveshje s’nënkupton fundin e botës!

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë se dështimi për të arritur marrëveshje me Bashkimin Evropian para se Britania të largohet nga blloku vitin e ardhshëm “nuk nënkupton fundin e botës”, ka raportuar Sky News, transmeton Reuters. May ka bërë këto komente teksa është nisur drejt Afrikës për të rritur lidhjet […]

Trump kundër “Google”-it: Motori i kërkimit është i trukuar!
Bota

Trump kundër “Google”-it: Motori i kërkimit është i trukuar!

Presidenti amerikan Donald Trump ka akuzuar “Google”-in se është “i trukuar”, duke pohuar në një “tweet”, se rezultatet e kërkimit me fjalët ‘Trump News”, tregojnë vetëm lajme të mediave, që sipas mendimit të tij, thonë të pavërteta. Në këtë mënyrë, ka shpjeguar, “thuajse të gjitha historitë dhe lajmet janë të […]

Ministri francez jep dorëheqjen ‘live’ në radio: I pakënaqur nga qeveria
Bota

Ministri francez jep dorëheqjen ‘live’ në radio: I pakënaqur nga qeveria

Ministri francez i Ekologjisë, Nicolas Hulot, ka vendosur të japë dorëhqejen. Një zgjedhje që e ka komunikuar ‘live’ për mikrofonët e një eminenti radiofonik, “France Inter”, dhe që për presidentin Emmanuel Macron mbërrin si një “rrufe në qiell të pastër”, duke parë se qytetari i parë francez, nuk ishte paralajmëruar […]