Day: August 29, 2018

Pas protestave Putin zbut reformën e pensioneve
Bota

Pas protestave Putin zbut reformën e pensioneve

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i zbuti ndryshimet e planifikuara për pensionin, pas protestave ndaj reformës së re. Ai tha se mosha e pensionit për gratë do të rritet nga 55 në 60 vjeç dhe jo në 63, ndërsa rritja pesëvjeçare për burrat do të mbetet. Pra meshkujt do të […]

Lideri Suprem i Iranit kërcënon se do braktisë marrëveshjen bërthamore
Bota

Lideri Suprem i Iranit kërcënon se do braktisë marrëveshjen bërthamore

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, paralajmëroi se vendi i tij mund të braktisë marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore nëse ajo nuk u shërben interesave të tij. Khamenei i bëri këto komente, pasi Shtetet e Bashkuara janë tërhequr nga marrëveshja e vitit 2015 në muajin maj dhe kanë rikthyer […]

Përplasje mes turqve dhe kurdve, hiqet statuja e Erdogan nga qyteti gjerman
Bota

Përplasje mes turqve dhe kurdve, hiqet statuja e Erdogan nga qyteti gjerman

Një statujë 4 metra e lartë e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që ishte vendosur në qytetin gjerman Wiesbaden u hoqë të hënën nga autoritetet, duke shkaktuar habi dhe konfuzion tek banorët e qytetit jugperëndimor. Busti i derdhur në ar që ishte vendosur në Platz der Deutschen Einheit të qytetit […]

Trump paralajmëron: Do ketë dhunë po humbëm zgjedhjet e mesmandatit!
Bota

Trump paralajmëron: Do ketë dhunë po humbëm zgjedhjet e mesmandatit!

Amerika është tronditur nga disa fjalë të thëna nga Presidenti Donald Trump në një takim privat me pastorë të krishterë në Shtëpinë e Bardhë dhe kontradikta kanë shpërthyer. Donald Trump ka thënë hapur se do të ketë “dhunë”, nëse republikanët nuk ruajnë kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e mesmandatit. Gjithçka […]

Slloveni, deti që nuk prisnit në shtetin e vogël ballkanik (Foto)
Ndryshe

Slloveni, deti që nuk prisnit në shtetin e vogël ballkanik (Foto)

Një bregdet i vogël plot me surpriza të këndshme, nga Piran i shkëlqyer në Koper elegante Nëse jeni duke kërkuar për relaksim më të plotë ose nëse i doni pushimet aktive, bregu i Sllovenisë është në gjendje që t’ju plotësojë çdo dëshirë. Afër dhe i bukur: është e lehtë të […]

Horoskopi, miqësia siç zodiaku komandon 
Ndryshe

Horoskopi, miqësia siç zodiaku komandon 

A jeni posesiv si Demi apo i dashur si Peshqit? Yjet na tregojnë se çfarë miqsh jemi Siç thoshte Epikuri, “nga të gjitha gjërat që mençuria siguron në lidhje me jetën e lumtur, e mira më e madhe është blerja e miqësisë”. Miqtë janë një pjesë integrale e jetës së […]