Day: August 30, 2018

Trump: Po mendoj tërheqjen e SHBA-ve nga OBT-ja
Bota

Trump: Po mendoj tërheqjen e SHBA-ve nga OBT-ja

Presidenti i SHBA Donald Trump po e vlerëson tërheqjen nga Organizata Botërore e Tregtisë nëse “ata nuk reformohen”, tha ai në një intervistë për Bloomberg. “Nëse nuk reformohen, do të tërhiqesha nga OBT-ja,” tha Trump të enjten në Shtëpinë e Bardhë, përpara nisjes për një tubim në Indiana. Muajin e […]

Trump: SHBA mund të rifillojnë manovrat me Korenë e Jugut
Bota

Trump: SHBA mund të rifillojnë manovrat me Korenë e Jugut

Presidenti Donald Trump paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara mund të rifillojnë në çdo kohë stërvitjet e përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut dhe Japoninë nëse nuk ka përparim në çështjen e çnuklearizimit të Koresë së Veriut. Ai paralajmëroi gjithashtu se “ato do të jenë shumë më të mëdha se ndonjëherë […]

Itali, kapen hajdutët që vodhën shtëpinë e prindërve të Salvinit
Bota

Itali, kapen hajdutët që vodhën shtëpinë e prindërve të Salvinit

I kishin bagazhet gati dhe projektin për të lënë Italinë me shpejtësi pesë gjeorgjianët të arrestuar ditën e hënë në Milano nga policia italiane. Akuza ndaj tyre, të cilët nuk kishin precedentë penalë, është për vjedhje, në natën mes 14 dhe 15 gushtit, shtëpinë e prindërve të Matteo Salvinit, ministrit […]

“E-maile”-t gjatë udhëtimit, konsiderohen pjesë e punës?
Bota

“E-maile”-t gjatë udhëtimit, konsiderohen pjesë e punës?

Udhëtarët përdorin rregullisht kohën e tyre teksa shkojnë nga një vend në tjetrin për kontrollimin e emaileve, andaj ky rrugëtim duhet të konsiderohet pjesë e orarit të punës, kanë thënë disa studiues. Qasja e internet në trena dhe pajisja me telefona mobilë ka zgjatur orarin e punës, është thënë në […]

Shembet kisha në qendrën historike në Romë, nuk ka të lënduar (Foto-Video)
Bota

Shembet kisha në qendrën historike në Romë, nuk ka të lënduar (Foto-Video)

Një kishë, San Giuseppe del Falegnami, ka pësuar disa shembje në qendrën historike në Romë. Sipas mediave italiane, ka rënë një pjesë e çatisë së ndërtesës, e cila është shembur si në herën e saj të parë. Në vendngjarje kanë shkuar ambulanca, zjarrfikësit dhe karabinierët. Në momentin e shembjes, kisha […]

Emigrantët në Shqipëri, Salvini i përgjigjet BE-së: Nuk jemi në shtëpi pushimi
Bota

Emigrantët në Shqipëri, Salvini i përgjigjet BE-së: Nuk jemi në shtëpi pushimi

Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini ka reaguar pas deklaratës së Bashkimit Europian në lidhje me çështjen e transferimit të emigrantëve në Shqipëri. Zëdhënësja e Komisionit Europian deklaroi dje se emigrantët nuk mund të transferohen në Shqipëri nëse nuk kanë dëshirë. Mirëpo, kjo deklaratë ka sjellë edhe kundërpërgjigjen e ministrit […]

Mogherini: Emigrantët, çështje e përbashkët dhe jo e një vendi të vetëm
Bota

Mogherini: Emigrantët, çështje e përbashkët dhe jo e një vendi të vetëm

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, u bëri thirrje vendeve anëtare që të marrin më shumë përgjegjësi për emigrantët e shpëtuar në Detin Mesdhe. Çështja është sot në axhendën e një takimi të ministrave të Mbrojtjes të BE-së në Vjenë. Qeveria populiste e Italisë ka marrë […]

Facebook dëshiron që ne të bëjmë miqësi të reja me të huajt
Ndryshe

Facebook dëshiron që ne të bëjmë miqësi të reja me të huajt

Rrjeti social po teston në SHBA një veçori për të nxjerrë në pah në komentet e postimeve informacione që përdoruesit e tjerë ndajnë me ne. Por kjo ndodh vetëm për të dhënat e bëra publike në profilin tuaj. Facebook dëshiron të rrisë ndërveprimet midis përdoruesve dhe për këtë shtyn të […]

Avokati i Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë
Bota

Avokati i Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë

Avokati i Shtëpisë së Bardhë, Don McGahn, një këshilltar kyç i presidentit Donald Trump do të largohet në javët e ardhshme. McGahn ishte avokat i Trump gjatë fushatës së tij të suksesshme presidenciale të vitit 2016, përpara se të merrte postin e këshilltarit juridik të Shtëpisë së Bardhë. Presidenti Trump […]

Mosha e duhur e grave për të pasur një fëmijë?
Ndryshe

Mosha e duhur e grave për të pasur një fëmijë?

Midis 25 dhe 30 vjet. Por kurrë nuk është tepër vonë, thjesht duhet të gjeni personin e duhur. Mosha mesatare e amësisë është rritur nga 24 në 29 vjeç. Por, sot një fëmijë mund të kesh edhe në moshën 40 ose 50 vjeç. Kjo nuk do të thotë që ta […]