Day: August 31, 2018

Vritet lideri i separatisëve pro-rusë në Ukrainë
Bota

Vritet lideri i separatisëve pro-rusë në Ukrainë

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në rajonin Donjeck në lindje të Ukrainës, Aleksander Zakharchenko, u vra të premten në një shpërthim në një kafene në Donjeck. Lajmi u konfirmua nga media zyrtare e separtistëve. Agjencia e lajmeve “Donetsk” tha përmes një deklarate në ueb-faqen e saj se Zakharchenko u vra nga […]

E ëma 106-vjeçare i jep lamtumirën John McCain (Video)
Bota

E ëma 106-vjeçare i jep lamtumirën John McCain (Video)

Familjarë, miq, kolegë i dhanë lamtumirën senatorit John McCain. Mes të pranishmëve në ceremoni ishte edhe nëna 106-vjeçare e tij, Roberta McCain. Me karrige me rrota, ajo u afrua pranë arkivolit të të birit, ku i dha lamtumirën e fundit. McCain ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Arizona, në […]

Trump mungon në ceremonitë përkujtimore për senatorin McCain
Bota

Trump mungon në ceremonitë përkujtimore për senatorin McCain

Presidenti Donald Trump mungoi në ceremonitë përkujtimore që po zhvillohen për senatorin John McCain. McCain dhe Trump nuk u pajtuan për një numër çështjesh, duke përfshirë marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Disa analistë e shohin grindjen mes tyre si simbolikën e përplasjeve të vlerave brenda Partisë Republikane. Në […]

Rusia: Shtohet mundësia e një konflikti në Arktik!
Bota

Rusia: Shtohet mundësia e një konflikti në Arktik!

Në rajonin e Arktikut, i cili në vitet e fundit është bërë një zonë me interes territorial, energjetik dhe ushtarako-strategjik për vende të ndryshme, mund të shtohet mundësia e një konflikti potencial. Lajmi është bërë i ditur nga ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, duke nënvizuar se si “mbrojtja e […]

Sulm me thikë në stacionin hekurudhor në Amsterdam, 2 të plagosur
Bota

Sulm me thikë në stacionin hekurudhor në Amsterdam, 2 të plagosur

Është dy persona të plagosur me thikë dhe autori i plagosur me armë zjarri nga policia, bilanci i një sulmi të ndodhur në stacionin e mbipopulluar të Amsterdamit, në Holandë. “Policia ka qëlluar kundër një personi të dyshuar pas një plagosjeje me thikë në stacionin qendror të Amsterdamit”, – ka […]

Australi, Kisha Katolike nuk raporton abuzimet seksuale
Bota

Australi, Kisha Katolike nuk raporton abuzimet seksuale

Kisha Katolike në Australi ka refuzuar të premten ligjet që do të detyronin priftërinjtë të raportojnë për abuzime seksuale nëse kuptojnë një gjë të tillë nga procesi i të rrëfyerit, çka mund të rezultojë me përballje në mes të fesë më të madhe në këtë territor dhe Qeverisë. Konferenca e […]

‘Burnout’, si ta zbulojmë në kohë “lodhjen nga puna”
Ndryshe

‘Burnout’, si ta zbulojmë në kohë “lodhjen nga puna”

Shterimi emocional më shpesh prek njerëzit që punojnë në profesionet ndihmëse (si mjekët apo policët), por është gjithashtu tipike për ata që e gjejnë veten të shtrënguar midis një mijë angazhimeve të punës dhe familjes (gratë janë më të rrezikuara). Sinjalet? Reduktimi i produktivitetit, tendenca për të konsideruar njerëzit si […]

Sondazhi, KE i thotë lamtumirë ndryshimit të orës
Bota

Sondazhi, KE i thotë lamtumirë ndryshimit të orës

Së shpejti nuk do të duhet më të përgatitemi për kohën e dimrit dhe atë të verës përmes orës. Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker në një intervistë për  programin e mëngjesit të televizionit gjerman ZDF është shprehur, se pasi shumica e qytetarëve i ka thënë jo ndërrimit të orës, […]

Apple, gati për iPhone 6.5. Më i madhi i realizuar ndonjëherë!
Ndryshe

Apple, gati për iPhone 6.5. Më i madhi i realizuar ndonjëherë!

Versioni Plus i përditësimit të iPhone X do të shoqërohet nga një model 5.8” dhe një pajisje “ekonomike” 6.1” me një ekran LCD, por me teknologjinë Face ID. Megjithatë, ky i fundit mund të arrijë me një vonesë të vogël në treg. Tre modelet e reja Pak javë na ndajnë […]

Toronto, të shtëna me armë zjarri në një qendër tregtare (Video)
Bota

Toronto, të shtëna me armë zjarri në një qendër tregtare (Video)

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në një qendër tregtare në Toronto. Siç raportojnë mediat vendase, qendra ‘Yorkdale’ u evakuua nga policia. Dëshmitarët kanë përshkruar ngjarjen si të frikshme duke krijuar një gjendje kaotike, por policia nuk raportoi për viktima. Policia i bëri thirrje njerëzve të shmangin zonën dhe […]