Month: September 2018

Britania paralajmëron Rusinë: Respektoni rregullat ndërkombëtare
Bota

Britania paralajmëron Rusinë: Respektoni rregullat ndërkombëtare

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe Jeremy Hunt paralajmëroi Rusinë se do të paguante një çmim të lartë për veprimet e saj, nëse përpiqet të frikësojë Britaninë dhe shkel rregullat ndërkombëtare. Britania ka akuzuar dy persona, që sipas saj janë oficerë të Shërbimi të inteligjencës ushtarake ruse, (GRU) për […]

Refuzimi për ‘Brexit’, May: Lojë politike me të ardhmen e Britanisë
Bota

Refuzimi për ‘Brexit’, May: Lojë politike me të ardhmen e Britanisë

Kryeministrja britanike Theresa May, ka akuzuar deputetët që refuzojnë të mbështesin marrëveshjen tregtare pas Brexit-it me Bashkimin Europian se po bëjnë lojë politike me të ardhmen e Britanisë. Ish-sekretari i Jashtëm, Boris Johnson, reagoi ndaj këtij plani duke e quajtur të çmendur. Mirëpo, May deklaroi për mediat se ishte e […]

Lavrov: Ballkani, linjë e re konfrontimi në Europë
Bota

Lavrov: Ballkani, linjë e re konfrontimi në Europë

Kur flet për Ukrainën, ministrit të Jashtëm të Federatës Ruse i shkon menjëherë mendja tek Ballkani. Dhe pa vonuar kalon aty. Në fjalimin e mbajtur para Asamblesë së Përgjithshme të OKB, të premten më 28 shtator, Sergej Lavrov shprehu shqetësimin për atë që e quajti “linjë të re konfrontimi në […]

Anija luftarake amerikane, pranë ishullit të kontestuar kinez
Bota

Anija luftarake amerikane, pranë ishullit të kontestuar kinez

Një anije ushtarake shkatërruese ka lundruar drejt ishujve të Kinës në pjesën jugore, deklaruan zyrtarë amerikanë, potencialisht për të ngritur tensionet në kohën e mosmarrëveshjeve mes SHBA-së dhe Kinës. Dy vendet janë në një luftë tregtare, duke u detyruar që të ngrenë tarifat në importet e të dyja palëve. Zyrtari, […]

Iran, mbi 20 viktima pas helmimit me alkool
Bota

Iran, mbi 20 viktima pas helmimit me alkool

Të paktën 24 persona kanë vdekur në Iran në disa incidente të ndara, pas konsumimit të alkoolit, raportojnë mediat iraniane. Numri më i madh i vdekjeve u shënua në Bandar Abas, ku u shënuan 16 viktima. “Numri i personave të hospitalizuar nga helmimi me alkool ka arritur në 168, ndërsa […]

Tërmeti në Indonezi, Papa Françesku lutet për viktimat
Bota

Tërmeti në Indonezi, Papa Françesku lutet për viktimat

“Shpreh të gjithë solidaritetin tim për popullatën e ishullit të Sulaëesit, në Indonezi, i goditur nga një tërmet dhe një tsunami më pas”. Kështu është shpreh Papa Françesku gjatë daljes së tij të përjavshme në sheshin Shën Pjetër në Vatikan ditën e sotme. “Lutem për viktimat, për fat të keq […]

Japonia në alarm, tajfuni “Trami” drejt ishujve kryesorë
Bota

Japonia në alarm, tajfuni “Trami” drejt ishujve kryesorë

Një tajfun i fuqishëm është duke shkuar drejt ishullit kryesor në Japoni, duke bërë që të anulohen të gjitha fluturimet dhe udhëtimet me tren, pas shkëputjes së energjisë elektrike dhe evakuimeve nga zonat që po vuajnë ende pasojat e tajfunit të muajit të kaluar. Aeroporti Ndërkombërar në Osaka, që ishte […]

Shkupi, një qytet historik për t’u zbuluar në 10 lëvizje (FOTO)
Ndryshe

Shkupi, një qytet historik për t’u zbuluar në 10 lëvizje (FOTO)

Të rizbulosh historinë. Antikiteti absurd i kryeqytetit të Maqedonisë, mes identitetit dhe miteve. Një udhëtim fotografik! Kur lufta për identitetin merr përmasa absurde. Në grindjen se kujt i përket trashëgimia maqedonase, qeveria e mëparshme maqedonase e ndryshoi nga viti 2009-2015 në mënyrë radikale kryeqytetin, duke i dhënë një fytyrë antike, […]