Day: September 1, 2018

Sulm me thikë në një muze në Itali, një viktimë dhe 3 të plagosur
Bota

Sulm me thikë në një muze në Itali, një viktimë dhe 3 të plagosur

Një sulm i rëndë me thikë ka ndodhur në Mantova të Italisë, teksa një grua me origjinë polake ka hyrë në muzeun “Canneto sull’Oglio” të komunës, duke qëlluar katër persona. Mediat shkruajnë se brenda muzeut në Piazza Gramsci ajo vrau Paola Berettan, 54 vjeçe, punonjëse e këtij institucioni. Agresorja hyri […]

Avioni me 164 pasagjerë shpërthen në flakë, vdes steward-i (Video)
Bota

Avioni me 164 pasagjerë shpërthen në flakë, vdes steward-i (Video)

Një mbikëqyrës në aeroportin e Soçit në Rusi ka vdekur gjatë një përgjigje emergjente pasi një aeroplan  bëri ulje të rrezikshme duke arritur në skajin e pistës, në një shtrat lumenjsh dhe më pas shpërtheu në flakë. Ministria ruse e Shëndetësisë tha se 18 vetë u plagosën në këtë aksident, […]

Arabia Saudite po planifikon ta kthejë Katarin në ishull
Bota

Arabia Saudite po planifikon ta kthejë Katarin në ishull

Një zyrtar i lartë saudit mbështeti idenë për krijimin nga Arabia Saudite të një kanali që do e transformonte gadishullin fqinj të Katarit në një ishull, nën sfondin e tensioneve diplomatike mes vendeve të Gjirit. “Si qytetar, pres me padurim detaje mbi aplikimin e projektit të ishullit Salva, një projekt […]

Sulmi në Idlib, SHBA paralajmëron Rusinë dhe Sirinë
Bota

Sulmi në Idlib, SHBA paralajmëron Rusinë dhe Sirinë

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Damaskun dhe Moskën se çdo kërcënim ushtarak në provincën e kontrolluar nga Siria në ditët në vijim, mund të përkeqësojë luftën 7-vjeçare civile në Siri. Ky paralajmërim vjen nga sekretari amerikan Mike Pompeo, pasi rebelët në Idlib të Sirisë, në kufi me Turqinë kanë shembur […]

E rrallë, njihuni me 9 hotelet në mes të asgjëje! (Foto)
Ndryshe

E rrallë, njihuni me 9 hotelet në mes të asgjëje! (Foto)

Gjithnjë e më shumë turistë gjejnë strehim në hotele në zemër të xhunglës, në shkretëtirë apo edhe në shpella Me gjeneratat e reja të udhëtarëve që vazhdimisht janë në kërkim të përvojave për udhëtime të paharrueshme dhe “një herë në jetë”, destinacionet e humbura dhe të pazakonta po arrijnë pozicionet […]

Lani frutat para se t’i hani, por a keni nevojë vërtet?
Ndryshe

Lani frutat para se t’i hani, por a keni nevojë vërtet?

Gjyshërit e kanë këshilluar këtë gjë për vite dhe shkenca e konfirmon atë: është një operacion i nevojshëm për higjienën dhe shëndetin Larja perfekte – Këtu është një manual i vogël për pastrim efektiv të frutave dhe perimeve. 1- Para se t’i prekni ato, lani duart tërësisht 2 – Mos […]

SHBA nuk do japë më ndihma për refugjatët palestinezë
Bota

SHBA nuk do japë më ndihma për refugjatët palestinezë

Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se SHBA po i jep fund të gjitha fondeve për agjencitë palestineze të refugjatëve. Sipas DASH, organizata është e parregullt dhe me mjaft probleme. Zëdhënësja Heather Nauert deklaroi se administrata amerikane e ka shqyrtuar me kujdes çështjen dhe nuk do të japë kontribute shtesë. Mirëpo, […]