Day: September 2, 2018

Motori i ujit shpërthen në det, plagosen rëndë dy persona (Video)
Bota

Motori i ujit shpërthen në det, plagosen rëndë dy persona (Video)

Një motor uji ka shpërthyer në ajër, duke plagosur rëndë një person të rritur dhe një fëmijë. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në Gelendzik, në Detin e Zi në Rusi. Policia ka hapur një hetim për të kuptuar se çfarë problemi teknik ka shkaktuar shpërthimin. Episodi është xhiruar me celular […]

Afganistan, ndryshon komanda amerikane e NATO-s
Bota

Afganistan, ndryshon komanda amerikane e NATO-s

John Nicholson, komandanti i 17-të i NATO-s në Afganistan dhe i forcave amerikane atje u largua të dielën nga ky post, me një ceremoni për ndryshimin e komandës në Kabul. Në vend të tij vjen gjenerali amerikan Austin Scott Miller, në një kohë kur Afganistani po përjeton një kombinim të […]

Gazetashitësi i plazhit. Prej 22 vitesh i shet dhe i komenton
Ndryshe

Gazetashitësi i plazhit. Prej 22 vitesh i shet dhe i komenton

Me kapele në kokë dhe gazetat në dorë, Isai, 54-vjeçari nga Dushku i Lushnjes, shet gazeta për pushuesit në zonën e Plepave në Durrës. Isai, që të gjithë e njohin me emrin Noçja, nofkë që i ka mbetur për shkak të një personazhi të Big Brother, ka mënyrën e tij […]

Shpërthen sprai me piper, panik në bordin e një avioni
Bota

Shpërthen sprai me piper, panik në bordin e një avioni

Një shishe e vogël e sprai mbushur me piper shpërtheu në bordin e një avioni të “Hawaiian Airlines” në udhëtim nga Oakland, Kaliforni, Maui. Në kohën e aksidentit, në bord ishin 256 pasagjerë dhe 10 anëtarë të ekuipazhit: 15 persona u helmuan. Piperi ishte në bagazhin e një prej pasagjerëve […]

Gjendet i vrarë në banesë historiani i njohur ukrainas
Bota

Gjendet i vrarë në banesë historiani i njohur ukrainas

Historiani ukrainas Mykola Shityuk u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Mykolaiv, raporton policia. Sipas autoriteteve, trupi i tij kishte shenja të dhunës, dukë përfshirë plagë të rënda. Ndërkohë që kanë nisur hetimet për vrasje. Shityuk ishte i njohur për punën e tij rreth gjenocidit të vitetve të […]

Gjermani, mijëra populistë të djathtë protestojnë në Chemnitz
Bota

Gjermani, mijëra populistë të djathtë protestojnë në Chemnitz

Kundёr sё djathtёs e mё pas kundёr sё majtёs. Nё Chemnitz demonstruan ksenofobё dhe kundёrshtarё tё tyre. Kёta tё fundit nёn parullёn „Chemnitz nuk ёshtё i murmё”. Manifestimi kaloi paqёsisht. Gjithsej u mblodhёn mbi 8000 vetё nёpёr rrugёt e qytetit, sipas autoriteteve. Rreth 4500 vetё morёn pjesё nё manifestimin e […]

Erdogan sfidon Trump: Nuk i marr leje askujt për të blerë raketa ruse!
Bota

Erdogan sfidon Trump: Nuk i marr leje askujt për të blerë raketa ruse!

“Ankaraja nuk ka nevojë për leje nga askush për të blerë sistemet raketore S-400, të Rusisë”. Kështu ka deklaruar sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke i hedhur benzinë zjarri të “betejës” personale me Donald Trump, disa ditë pasi SHBA paralajmëroi vendin kundër blerjes së sistemit të mbrojtes ajrore. “Ne […]

Sulmi kamikaz “shfaros” shkollën në Somali, viktima e të plagosur
Bota

Sulmi kamikaz “shfaros” shkollën në Somali, viktima e të plagosur

Një kamikaz vetëvrasës ka sulmuar një zyrë qeveritare në kryeqytetin somalez, Mogadishu, duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë edhe në një shkollë që gjendej aty pranë. BBC raporton se nga shpërthimi i ndodhur në rrethinën Howlwadag u vranë tre ushtarë dhe u plagosën 14 civilë, ku  përfshihen edhe gjashtë fëmijë. […]

Si të harrosh tradhtinë?
Ndryshe

Si të harrosh tradhtinë?

Sapo ke mësuar se i dashuri ju ka tradhtuar? Mund të jetë bashkëshorti, apo dikush me të cilin po dilni prej pak kohësh…? Çfarë rëndësie ka, tradhtia dhemb njësoj në të gjitha format. Me siguri jeni të trishtuar, ka nga ju që mendoni se jeta juaj mori fund, se ju […]