Day: September 3, 2018

Shpërthim në fabrikën e municioneve, 8 viktima dhe të bllokuar
Bota

Shpërthim në fabrikën e municioneve, 8 viktima dhe të bllokuar

Të paktën tetë vetë janë vrarë nga një shpërthim në një fabrikë municionesh në Afrikën e Jugut, tha një zëdhënës për shërbimet e zjarrit dhe shpëtimit. “Unë mund të konfirmoj se tetë vetë kanë vdekur”, tha Theo Layne. Incidenti ndodhi në lagjen Somerset West pranë Cape Town gjatë pasdites. Shkaku […]

Aksidentohet autobusi në Spanjë, 6 viktima e dhjetëra të plagosur (FOTO)
Bota

Aksidentohet autobusi në Spanjë, 6 viktima e dhjetëra të plagosur (FOTO)

Një aksident i frikshëm rrugor ka ndodhur në Spanjë, me një autobus udhëtarësh që është përplasur ballë për ballë me një nga shtyllat e mbikalimit të një daljeje nga autostrada në një rrugë dytësore në Aviles, me drejtim Oviedon. Policia spanjolle bën me dije se 5 ishin viktimat e gjetura […]

Masakër natyrore në Botsvana, vriten rreth 90 elefantë
Bota

Masakër natyrore në Botsvana, vriten rreth 90 elefantë

Rreth 90 elefantë janë gjetur të vrarë në afërsi të një parku të kafshëve të egra në Botsvana, në atë që duket të jetë një masakër e vërtetë natyrore, e pandodhur më parë. Organizata “Elefantët pa Kufij”, e cila po zhvillon një studim ajror, tha se shkalla e vdekjeve të […]

SHBA, sulm me armë në një kompleks pallatesh, dhjetë të plagosur
Bota

SHBA, sulm me armë në një kompleks pallatesh, dhjetë të plagosur

Dhjetë persona kanë mbetur të plagosur nga të shtënat me armë në San Bernardino të Kalifornisë, brenda një kompleksi pallatesh. Tre prej tyre janë në gjendje të rëndë, konfirmoi zëdhënësi i policisë së San Bernardino, kapiteni Richard Lawhead. Të shtëna me armë shpërthyen papritur në një zonë të përbashkët të […]

May kundër një referendumi të dytë për Brexit
Bota

May kundër një referendumi të dytë për Brexit

Sa më shumë që afrohet dalja nga BE, aq më shumë spekulohet në Britaninë e Madhe për një referendum të dytë. Në fazën përfundimtare të negociatave të anëtarësimit me BE, kryeministrja britanike Theresa May i kundërshtoi në mënyrë të prerë kërkesat në vendin e saj për një referendum të dytë […]

Erdogan propozon tregti pa dollarin amerikan
Bota

Erdogan propozon tregti pa dollarin amerikan

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan propozoi shqyrtimin e alternativës për tregti me valuta vendase, duke thënë se varësia ndaj dollarit amerikan ka filluar të bëhet pengesë. “Varësia e tregtisë ndërkombëtare ndaj dollarit amerikan ka filluar të bëhet pengesë përballë nesh. Andaj, ne propozojmë të fokusohemi mbi alternativën e bërjes […]

10 orët të cilat bëjnë diferencën (Foto)
Ndryshe

10 orët të cilat bëjnë diferencën (Foto)

Këto kanë spikatur në “Salon International de la Haute Horologerie (SIHH)” të Gjenevës dhe në Baselworld të Bazelit Konkurrenca e shëndoshë ndërmjet dy firmave më të rëndësishme në botën e orologjisë së nivelit të lartë, do të thotë se prodhuesit, veçanërisht ato të klasit “A”, zgjedhin pikërisht pranverën dhe fillimin […]

“Mbretëresha” Mojito, pija më “sociale” e verës
Ndryshe

“Mbretëresha” Mojito, pija më “sociale” e verës

Mojito është kokteji më “social” i verës. Një sukses i certifikuar në verë për pijen me origjinë kubane. Një hulumtim italian tregon se pija me çaj bimor, infusions, sheqerna të tretshme dhe sheqer Everton, është më e fotografuara dhe postuara nga të gjitha pijet në rrjetet sociale. Sondazhi është përgatitur […]

Brazil, përfshihet nga flakët Muzeu Kombëtar 200-vjeçar
Bota

Brazil, përfshihet nga flakët Muzeu Kombëtar 200-vjeçar

Një zjarr i madh ka përfshirë Muzeun Kombëtar në Rio de Zhaneiro në Brazil, i cili njëherësh njihet si institucioni më i vjetër shkencor në këtë shtet. Deri më tani nuk është raportuar për ndonjë person të lënduar. Muzeu, i cili dikur ka shërbyer si rezidencë për familjen mbretërore portugeze, […]

Dy reporterë të “Reuters” dënohen me 7 vite burg në Myanmar
Bota

Dy reporterë të “Reuters” dënohen me 7 vite burg në Myanmar

Një gjykatë në Myanmar ka dënuar dy gazetarë të agjencisë së lajmeve “Reuters” me shtatë vjet burgim, për shkelje të aktit për sekrete shtetërore, teksa po hulumtonin për dhunën kundër myslimanëve Rohingya. Wa Lone dhe Kyaw Soe Oo, janë arrestuar teksa po shihnin dokumente zyrtare, të cilat u janë dhënë […]