Day: September 4, 2018

India superfuqi ajrore, 100 aeroporte do ndërtohen për 10 vjet …me PPP
Bota

India superfuqi ajrore, 100 aeroporte do ndërtohen për 10 vjet …me PPP

Numri i aeroporteve operues në Indi pritet të dyfishohet në dekadën e ardhshme, ndërsa qeveria garon për të përmbushur kërkesën në rritje të tregut të aviacionit të vendit. Ministri i Aviacionit Civil, Suresh Prabhu, tha të martën se deri në 100 aeroporte të reja do të ndërtohen në 10-15 vitet […]

Hetimi i dy republikanëve, Trump sulmon ashpër departamentin e drejtësisë
Bota

Hetimi i dy republikanëve, Trump sulmon ashpër departamentin e drejtësisë

Presidenti i SHBA Donald Trump ka akuzuar Prokurorin e Përgjithshëm të vendit, Jeff Sessions dhe departamentin e drejtësisë pse kanë dëmtuar fushatën për rizgjedhjen e dy përfaqësuesve republikanë në zgjedhjet e mesmandatit në nëntor, duke i hetuar ata. “Masa për të paraqitur akuza kundër njerëzve rrezikon penalizime në zgjedhjet afatmesme”, […]

Mikrovalët dyshohet se sëmurën diplomatët amerikanë
Bota

Mikrovalët dyshohet se sëmurën diplomatët amerikanë

Mjekët dhe shkencëtarët dyshojnë gjithnjë e më shumë se mikrovalët kanë qenë shkak i zhurmave dhe sëmundjeve të pashpjegueshme që kanë vuajtur diplomatët amerikanë dhe familjet e tyre, gjatë vitit të kaluar në Kubë dhe në Kinë, raporton gazeta “New York Times”. Dhjetëra njerëz kanë raportuar se kanë dëgjuar tinguj […]

Salvini: Merkel e nënvlerësoi çështjen e emigrimit
Bota

Salvini: Merkel e nënvlerësoi çështjen e emigrimit

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini thotë në intervistë me “Deutsche Wellen” se qeveria gjermane e nënvleftësoi rrezikun e konflikteve sociale për shkak të migrimit. Deutsche Welle: Kanë kaluar gati 100 ditë që kur jeni në post me qeverinë tuaj të re. A mendoni se keni nisur të punoni […]

Trump kundër sulmit në Idlib: Qindra njerëz mund të vriten
Bota

Trump kundër sulmit në Idlib: Qindra njerëz mund të vriten

Presidenti amerikan, Donald Trump paralajmëroi regjimin e presidentit sirian Bashar al-Assad që të mos ndërmarrë sulme në Idlib. “Rusët dhe iranianët do të bënin një gabim të madh humanitar nëse marrin pjesë në këtë tragjedi të mundshme njerëzore”, shkroi Trump në Twitter. Trump paralajmëroi se gjatë sulmeve në Idlib do […]

Brazili kërkon fonde për rindërtimin e muzeut
Bota

Brazili kërkon fonde për rindërtimin e muzeut

Presidenti i Brazilit, Michel Temer tha se qeveria e tij kërkon fonde nga kompanitë dhe bankat për të ndihmuar në rindërtimin e Muzeut Kombëtar në Rio de Zhaneiro, i cili u shkatërrua nga flakët. Ministri i Arsimit i Brazilit, Rossieli Soares tha se po kërkohet edhe ndihmë ndërkombëtare dhe se […]