Day: September 5, 2018

Libri “Frika” për Trump, Presidenti i SHBA: Mashtrim i motivuar politiksht
Bota

Libri “Frika” për Trump, Presidenti i SHBA: Mashtrim i motivuar politiksht

Librin “Frika” të gazetarit të njohur të “Watergate”, Bob Woodward për qeverisjen e Trump në Shtëpinë e Bardhë, vetë Presidenti i SHBA, protagonisti i çdo fragmenti, e ka cilësuar në një reagim në Twitter si një mashtrim për publikun i motivuar politikisht. Shefi i stafit dhe sekretari i mbrojtjes i […]

Sëmuren pasagjerët në fluturim, në karantinë avioni Dubai-New York (FOTO)
Bota

Sëmuren pasagjerët në fluturim, në karantinë avioni Dubai-New York (FOTO)

Një avion që kryen fluturime për kompaninë “Emirates Airlines” është futur në karantinë në aeroportin JFK të Nju Jorkut pasi pasagjerët, sipas raportimeve rreth 100, ndiheshin të sëmurë. Mediat amerikane raportojnë ngjarjen, teksa sqarojnë se fluturimi i nisur nga Dubai u ul në Nju Jork në orën 9:18 të mëngjesit […]

Helmimi i ish-agjentit Skripal, Britania akuzon 2 shtetas rusë
Bota

Helmimi i ish-agjentit Skripal, Britania akuzon 2 shtetas rusë

Dy shtetas rusë janë akuzuar si të dyshuar kryesorë në përpjekjen për të vrarë ish-spiunin rus, Sergei Skripal, dhe vajzën e tij, Yulia. “Ekzistojnë prova të mjaftueshme për të akuzuar Alexander Petrovin dhe Ruslan Boshirovin për sulmin në Salisbury”, tha policia dhe prokurorët britanikë. Sipas tyre, dy të dyshuarit kanë […]

Zyrtarët e dy Koreve negociojnë mbajtjen e një samiti të ri
Bota

Zyrtarët e dy Koreve negociojnë mbajtjen e një samiti të ri

Një delegacion presidencial i Koresë së Jugut është takuar me zyrtarë të Koresë së Veriut për të diskutuar rreth organizimit të një samiti mes dy vendeve gjatë këtij muaji, si dhe për të shpëtuar marrëdhëniet diplomatike mes Uashingtonit dhe Phenianit lidhur me çështjet bërthamore. Të dërguarit e posaçëm kanë nisur […]

Televizionet e Ifa 2018, inteligjencë artificiale dhe 8k
Ndryshe

Televizionet e Ifa 2018, inteligjencë artificiale dhe 8k

Shumë kompani kanë nisur zgjidhjen më të lartë, duke paraqitur prototipet e tyre. A do të jetë gati tregu europian? Ngarkesa 8k Një përkufizim shumë i lartë i imazheve, aq shumë saqë syri i njeriut nuk mund ta perceptojë atë. Në ISFA në Berlin protagonistët absolutë të departamentit televiziv ishin […]

Ura Morandi, teknikët e dinin për problemet që në 2015
Bota

Ura Morandi, teknikët e dinin për problemet që në 2015

Të tjera akuza janë ngritur ndaj teknikëve dhe menaxherëve që kishin nën përgjegjësi urën Morandi në Genova të Italisë. Sipas asaj që shkruan La Repubblica, problemet rreth urës ishin të ditura prej vitesh. Madje në vitin 2015, sipas një raporti, menaxherët kishin propozuar një ndërhyrje, ndonëse ishte tepër vonë edhe […]

Tajfuni në Japoni, 10 të vdekur dhe 300 të plagosur
Bota

Tajfuni në Japoni, 10 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 10 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e tajfunit “Jebi” që ka prekur Japoninë. Sipas mediave të huaja, ky është tajfuni më i keq që ka goditur vendin në 25 vitet e fundit. Ndërkohë, 300 persona raportohet se janë lënduar si pasojë e tajfunit. Fluturimet ajrore, lundrimet […]