Day: September 6, 2018

Tajlandë, djemtë e shpëtuar “rikthehen” në shpellë (Video)
Bota

Tajlandë, djemtë e shpëtuar “rikthehen” në shpellë (Video)

Nga shpella e “Tham Luang” në atë të një qendre tregtare. Të dymbëdhjetë djemtë që u bllokuan për 18 ditë në një shpellë në Tajlandë më 23 gusht kanë rrëfyer historinë e tyre të trishtuar, përmes kalimit në një instilacion në formë shpelle në Bangkok. Ata ishin ftuar për të […]

“Lega Nord” e populistit Salvini mund të pushojë së ekzistuari
Bota

“Lega Nord” e populistit Salvini mund të pushojë së ekzistuari

“Lega Nord” e ekstremit të djathtë italian mund të detyrohet të ndryshojë emrin dhe të rilindë si një parti e re, në mënyrë që të shmangë konfiskimin e llogarive bankare prej 49 milionë eurosh, me akuzën e një “komploti mashtrimi”. Një gjykatë në Genova urdhëroi konfiskimin e kësaj shume të […]

Qëllohet me armë mbi klientët në një bankë në Cincinnati, 4 viktima (FOTO)
Bota

Qëllohet me armë mbi klientët në një bankë në Cincinnati, 4 viktima (FOTO)

Një person i armatosur ka qëlluar mbi njerëzit duke vrarë të paktën katër vetë në një bankë në qendër të Cincinnatit të enjten, tha policia dhe mediat lokale. Katër viktimat u transportuan në Universitetin e Cincinnati Medical Center, tha Enquirer, ndërsa zona rreth bankës u mbyll për këmbësorët pas vrasjes. […]

India legalizon marrëdhëniet seksuale mes ‘gay’
Bota

India legalizon marrëdhëniet seksuale mes ‘gay’

Gjykata Supreme e Indisë vendosi se seksi mes homoseksualëve nuk është më vepër penale në këtë vend. Vendimi i sotëm historik shfuqizon një gjykim të vitit 2013, që mbështeste një ligj të epokës koloniale, të njohur si seksioni 377, sipas të cilit, seksi mes homoseksualëve është kategorizuar si një “vepër […]

Frutat dhe perimet sezonale që duhen në tryezën tuaj
Ndryshe

Frutat dhe perimet sezonale që duhen në tryezën tuaj

Dëshironi disa shije të reja? Përfitoni nga fillimi i muajit për të vizituar tregjet dhe rizbuloni frutat dhe perimet e vjeshtës. I lini pushimet pas krahëve, sepse tani jemi në prag të fillimit të ritmit të zakonshëm frenetik dhe pa ndërprerje të jetës së përditshme. Për të filluar sa më […]

Zyrtari i lartë kritikon Trump, reagon presidenti: Njeri pa shtyllë kurrizore
Bota

Zyrtari i lartë kritikon Trump, reagon presidenti: Njeri pa shtyllë kurrizore

Presidenti Donald Trump e quajti ‘pa shtyllë kurrizore’ autorin anonim të një shkrimi të botuar nga gazeta “New York Times” në rubrikën e opinioneve, i cili duke pretenduar se është zyrtar i lartë i administratës, flet për një rezistencë brenda Shtëpisë së Bardhë kundër kreut të administratës. Autori i shkrimit, […]

Seksi, tryeza dhe divani janë vendet e vërteta të dashurisë
Ndryshe

Seksi, tryeza dhe divani janë vendet e vërteta të dashurisë

Ka disa stile dhe zakone të jetës që ndikojnë veçanërisht në mirëqenien nën çarçafë. Dashuria dhe mirëqenia seksuale fillojnë shumë më parë se të arrijmë nën çarçafë: ka vende dhe zakone të jetës që ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e shfaqjeve të çiftit dhe kënaqësinë që mund të rrjedhë prej saj. […]

Pas tajfunit, tërmeti godet Japoninë, 8 të vdekur dhe 40 të zhdukur
Bota

Pas tajfunit, tërmeti godet Japoninë, 8 të vdekur dhe 40 të zhdukur

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishullin Hokkaido në Japoni, duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha materiale. Raportohet se deri më tani 8 persona kanë mbetur të vdekur dhe 40 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Tërmeti ishte me magnitudë 6.7 ballë. Tërmeti vjen pas tajfunit “Jebi” që preku vendin, […]

Helmimi i ish-agjentit, Britania njofton sot OKB-në mbi të dyshuarit rusë
Bota

Helmimi i ish-agjentit, Britania njofton sot OKB-në mbi të dyshuarit rusë

Britania do të njoftojë sot Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për urdhër-arrestet që ka lëshuar për dy operativë rusë, të akuzuar për kryerjen e një sulmi me agjent nervor në tokën britanike. Ambasadorja britanike në OKB, Karen Pierce do të prezantojë gjetjet e Londrës në lidhje me helmimin […]