Day: September 7, 2018

SHBA, rritja vjetore e pagave kap kulmin në 9 vite
Bota

SHBA, rritja vjetore e pagave kap kulmin në 9 vite

Rritja vjetore e pagave ka kapur nivelin më të lartë të 9 viteve të fundit gjatë muajit të kaluar në Shtetet e Bashkuara, teksa ekonomia e vendit krijoi më shumë vende të reja pune nga sa pritej. Të ardhurat mesatare për orë u rritën me 0.4 për qind gjatë muajit […]

Takimi për Rusinë, Putin kundër Erdogan për armëpushimin
Bota

Takimi për Rusinë, Putin kundër Erdogan për armëpushimin

Presidenti rus Vladimir Putin ka kundërshtuar sot propozimin e homologut të tij turk, Rexhep Taip Erdogan për t’i dhënë fund luftimeve në Siri. Një propozim i tillë nënkupton që Rusia të ndërpresë operacionet ushtarake në Siri. Mirëpo, kjo është kundërshtuar nga Putin, i cili deklaroi se Rusia do të vazhdojë […]

Themeluesi i “Teslas” konsumon hashash ‘live’, largohen dy ekzekutivë
Bota

Themeluesi i “Teslas” konsumon hashash ‘live’, largohen dy ekzekutivë

Themeluesi i “Tesla” ka konsumuar marijuanë gjatë një shfaqjeje të drejtpërdrejtë “online” në krah të komedianit amerikan, Joe Rogan. Elon Musk, 47 vjeç kaloi plot dy orë e gjysmë në transmetimin “online” orët e vona të së enjtes, duke diskutuar për gjithçka, nga inteligjenca artificiale e deri te ndikimi i […]

Irani, Rusia dhe Turqia mblidhen për të diskutuar për Sirinë
Bota

Irani, Rusia dhe Turqia mblidhen për të diskutuar për Sirinë

Udhëheqësit e Rusisë, Turqisë dhe Iranit u takuan për të diskutuar në lidhje me fatin e provincës Idlib në Siri, zona e fundit e kontrolluar nga rebelët në atë vend. Në takim e mbajtur, presidenti i Iranit deklaroi se lufta kundër terrorizmit në Idlib do të vazhdojë. Gjithashtu Rohani shtoi […]

Sulmohet kandidati presidencial në Brazil
Bota

Sulmohet kandidati presidencial në Brazil

Kandidati në zgjedhjet presidenciale në Brazil, Jair Bolsonaro u sulmua me thikë gjatë një tubimi zgjedhor. Politikani i ekstremit të djathtë u sulmua në mes të një turme në shtetin juglindor Minas Gerais. “Ai iu nënshtrua operacionit në stomak dhe po rikuperohet”, thanë autoritetet spitalore. Politikani kontrovers, i cili ka […]

SHBA sanksionon furnizuesit e regjimit të Assadit dhe IS-it me naftë
Bota

SHBA sanksionon furnizuesit e regjimit të Assadit dhe IS-it me naftë

Departamenti amerikan i Thesarit, ka vënë sanksione kundër katër individëve dhe pesë kompanive për, siç tha, përfshirje në ofrimin e naftës dhe fondeve për Qeverinë siriane. Departamenti ka thënë përmes një deklarate se sanksionet godasin Muhammad al-Qatirji dhe kompaninë e tij të kamionëve cisternë, e cila, siç thuhet, ka lehtësuar […]

Irani kërcënon me rritjen e aktivitetit bërthamor
Bota

Irani kërcënon me rritjen e aktivitetit bërthamor

Irani do të rinisë programin e tij bërthamor dhe do të pasurojë uranium në nivel më të lartë se më parë, nëse Rusia, Kina dhe fuqitë evropiane e ndjekin shembullin e Shteteve të Bashkuara dhe ndalojnë të respektojnë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, paralajmëroi Agjencia Bërthamore e Iranit. “Nuk do […]

Të qëndrosh në formë është e lehtë, mjafton një shëtitje
Ndryshe

Të qëndrosh në formë është e lehtë, mjafton një shëtitje

Ecja është aktiviteti më i thjeshtë fizik i imagjinueshëm, por është një ilaç i vërtetë për të gjithë. Është aktiviteti që ka raportin më të mirë të angazhimit dhe përfitimit, është i përshtatshëm për të gjithë dhe nuk kushton asgjë. Megjithatë, ecja është rruga për të lëvizur, me ndikimin më […]