Day: September 8, 2018

Krisja Merkel-Trump s’vlen, SHBA dërgojnë 1500 trupa shtesë në Gjermani
Bota

Krisja Merkel-Trump s’vlen, SHBA dërgojnë 1500 trupa shtesë në Gjermani

Ushtria amerikane do të dërgojë 1500 trupa shtesë në Gjermani pavarësisht thirrjeve të Trump për aleatët ‘të paguajnë më shumë’ Ushtria amerikane do të forcojë më tej numrin e trupave që ka vendosur në Evropë me 1.500 të tjera, pavarësisht ankesave të përsëritura nga Presidenti Trump se aleatët e NATO-s […]

Fronti anti Merkel-Macron, Salvini bashkohet me populistët e Steven Bannon
Bota

Fronti anti Merkel-Macron, Salvini bashkohet me populistët e Steven Bannon

Një erë e re po fryn në Europë me ish-strategun kryesor të fushatës së Trump në mediat sociale, Steven Bannon, i cili ka zbarkuar për të forcuar partië euro-skeptike dhe së fundmi ka afaruar në gjirin e grupimit të tij anti-evropian “Movement” edhe populistin Matteo Salvini. Ministri i brendshëm i […]

Gjyq kolektiv në Egjipt. Dënohen 700 persona që protestuan pro-Morsit
Bota

Gjyq kolektiv në Egjipt. Dënohen 700 persona që protestuan pro-Morsit

Në Egjipt është dhënë sot vendimi për më shumë se 700 persona që protestuan në mbështetje të “Vëllazërisë Myslimane” pasi Presidenti Mohammed Morsi u rrëzua në vitin 2013. Gjykata konfirmoi dënimin me vdekje për 75 vetë dhe burgim të përjetshëm për 47 të tjerë, duke përfshirë udhëheqësit islamikë. Dhuna shpërtheu […]

Franca akuzon Rusinë: Ka spiunuar komunikimet ushtarake
Bota

Franca akuzon Rusinë: Ka spiunuar komunikimet ushtarake

Sipas ministres franceze të Mbrojtjes, Florence Parly, një satelit rus vitin e kaluar ka tentuar që të spiunojë një satelit që ofron komunikime të sigurta për ushtritë e Francës dhe Italisë Ky incident, sipas ministres franceze ka ndodhur kur sateliti rus, Louch-Olymp është afruar pranë satelitit francezo-italian Athena-Fidus. Sipas saj, […]

Dënohet me burg ish-këshilltari i fushatës zgjedhore të Trump
Bota

Dënohet me burg ish-këshilltari i fushatës zgjedhore të Trump

George Papadopoulos, ish këshilltari zgjedhor i presidentit të SHBA-ve Donald Trump, i cili është shpallur fajtor se ka gënjyer Byronë Federale të Hetimeve (FBI) në kuadër të hetimeve për Rusinë, u dënua me 14 ditë burg. Papadopulos, i cili pranoi se ka gënjyer FBI-në për kontaktet e tij me zyrtarët […]

Infarkti te gratë, shkaku kryesor i vdekjes
Ndryshe

Infarkti te gratë, shkaku kryesor i vdekjes

Gratë zhvillojnë sëmundje të zemrës me një vonesë prej 10 vjetësh në krahasim me meshkujt, por kur ndodh, kjo ndodh më seriozisht. Një në dy gra është në rrezik nga sulmet në zemër pas moshës 50-vjeçare ose të paktën në rrezik të sëmundjes kardiovaskulare të cilat, për gratë mbi 50 […]

Obama kritikon Trump, thirrje demokratëve që të rikthejnë nderin
Bota

Obama kritikon Trump, thirrje demokratëve që të rikthejnë nderin

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka kritikuar të premten republikanët bashkë me presidentin aktual, Donald Trump, si dhe u ka bërë thirrje demokratëve të votojnë në zgjedhjet për Kongres në muajin nëntor për të rikthyer nderin dhe njerëzinë në qeverinë amerikane. Në një fjalim të mbajtur në Universitetin […]

Themeluesi i “Alibaba” dorëhiqet, do fokusohet te filantropia
Bota

Themeluesi i “Alibaba” dorëhiqet, do fokusohet te filantropia

Jack Ma, themelues i perandorisë tregtare online “Alibaba” dhe një prej njerëzve më të pasur të Kinës, ka vendosur që të dorëhiqet nga pozicioni i shefit ekzekutiv të kompanisë. Miliarderi Jack Ma e themeloi “Alibabën” në vitin 1999 dhe e ka udhëhequr atë derisa e pa të bëhej një nga […]

Fundi i verës, si t’i japim jetëgjatësi nxirjes
Ndryshe

Fundi i verës, si t’i japim jetëgjatësi nxirjes

Ja cilat janë masat paraprake që duhet të marrim dhe truket e vogla për të ruajtur ngjyrën e bukur pas pushimeve sa më shumë që të jetë e mundur në lëkurë Një nga shenjat e mirëqenies që na kanë dhënë pushimet është ngjyra e bukur që kemi në fytyrën dhe […]