Day: September 9, 2018

Erë populizmi në Suedi! E djathta ekstreme trondit ekuilibrat e politikës
Bota

Erë populizmi në Suedi! E djathta ekstreme trondit ekuilibrat e politikës

Partia nacionaliste anti-imigracion në Suedi duket se po shkon drejt një fitoreje historike në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, duke bërë që në gadishullin nordik të fryjë erë populizmi, teksa partitë e vjetra kanë shënuar rënie në elektorat. Edhe pse jemi ende në kuadrin e fitores hipotetike të përcaktuar nga […]

Në Suedi fryn erë populizmi. E djathta ekstreme trondit ekuilibrat e politikës
Bota

Në Suedi fryn erë populizmi. E djathta ekstreme trondit ekuilibrat e politikës

Partia nacionaliste anti-imigracion në Suedi duket se po shkon drejt një fitoreje historike në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, duke bërë që në gadishullin nordik të fryjë erë populizmi, teksa partitë e vjetra kanë shënuar rënie në elektorat. Edhe pse jemi ende në kuadrin e fitores hipotetike të përcaktuar nga […]

Në Suedi fryn erë populizmi. E djathta ekstreme drejt fitores së zgjedhjeve
Bota

Në Suedi fryn erë populizmi. E djathta ekstreme drejt fitores së zgjedhjeve

Partia nacionaliste anti-imigracion në Suedi duket se po shkon drejt një fitoreje historike në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, duke bërë që në gadishullin nordik të fryjë erë populizmi, teksa partitë e vjetra kanë shënuar rënie në elektorat. Edhe pse jemi ende në kuadrin e fitores hipotetike të përcaktuar nga […]

Aksident i frikshëm i Presidentit të Moldavisë, lëndohet lehtë Dodon (Video)
Bota

Aksident i frikshëm i Presidentit të Moldavisë, lëndohet lehtë Dodon (Video)

Presidenti i Moldavisë, Igor Dodon ka pësuar lëndime të lehta trupore, pasi makina me të cilën po udhëtonte është përfshirë në një aksident të frikshëm rrugor, duke u përplasur me një kamion. Kreu i Shërbimit shtetëror të Sigurisë, Anatloie Golea, tha se presidenti Dodon ka pësuar vetëm disa gërvishtje dhe […]

Rrëzohet në liqen avioni me 23 pasagjerë, 19 viktima
Bota

Rrëzohet në liqen avioni me 23 pasagjerë, 19 viktima

Nëntëmbëdhjetë vetë kanë mbetur të vdekur nga një aksident ajror në Sudanin e Jugut, teksa një avion i vogël pasagjerësh u rrëzua në një liqen pasi u përpoq të zbriste për të evituar mjegullën e dendur. Vetëm tre vetë, duke përfshirë edhe një fëmijë, i mbijetuan përplasjes, tha zyrtari qeveritar […]

Australi, policia gjen pesë trupa të pajetë brenda një shtëpie
Bota

Australi, policia gjen pesë trupa të pajetë brenda një shtëpie

Pesë trupa të pajetë janë gjetur brenda një shtëpie në periferi të Perth, ka njoftuar policia në Australi. Në mesin e të vdekurve ka gra dhe fëmijë. Ndihmës komisionari, Paul Steele thënë se ky ishte një incident “tragjik”, por nuk ka shqetësime të vazhdueshme për sigurinë, raporton BBC. Ndërkaq, policia […]

Koreja e Veriut shënon 70-vjetorin, pa raketa balistike
Bota

Koreja e Veriut shënon 70-vjetorin, pa raketa balistike

Koreja e Veriut po shënon 70-vjetorin e krijimit të shtetit përmes një parade të madhe ushtarake. Por, në këtë paradë nuk janë ekspozuar raketat balistike interkontinentale, që janë bërë subjekt i sanksioneve ndërkombëtare. Lideri verikorean, Kim Jong Un ka shikuar teksa trupat, artileria dhe tanket kanë parakaluar në qendër të […]