Day: September 10, 2018

Kreu i CBS dorëhiqet pas akuzave për ngacmime seksuale
Bota

Kreu i CBS dorëhiqet pas akuzave për ngacmime seksuale

Gjashtë gra të tjera kanë akuzuar për ngacmim seksual ish-drejtuesin e korporatës mediatike CBS, Les Moonves duke çuar në 13 numrin e akuzueseve, për ngjarje që kanë ndodhur vite më parë. Les Moonves, i cili dha dorëheqjen, i ka hedhur poshtë akuzat si të pavërteta. Ndërkohë nën shënjestrën e kritikëve […]

BE: Marrëveshja për ‘Brexit’ në fillim të nëntorit
Bota

BE: Marrëveshja për ‘Brexit’ në fillim të nëntorit

Michel Barnier, negociatori i Bashkimit Evropian për daljen e Britanisë nga blloku, shprehu optimizëm për arritjen e një marrëveshjeje me Britaninë brenda 6-8 javësh. “Duhet të arrijmë një marrëveshje para fillimit të nëntorit, mendoj se është e mundur”, tha Barnier në një konferencë për mediat. Brukseli dhe Londra po punojnë […]

Futet me makinë në pistën e aeroportit, panik në Lion (Video)
Bota

Futet me makinë në pistën e aeroportit, panik në Lion (Video)

Policia franceze arrestoi një person, i cili u fut me makinë në pistën e aeroportit të Lionit, në juglindje të Francës duke shkaktuar ndërprerje të përkohshme të fluturimeve. Paraprakisht ai ka tejkaluar shpejtësinë e lejuar në një autostradë të afërt, duke lëvizur në drejtim të kundërt. Videot e incidentit, të […]

Ndryshimi i klimës, studiuesit francezë ngrenë alarmin
Bota

Ndryshimi i klimës, studiuesit francezë ngrenë alarmin

Me një hap të pazakontë 700 studiues francezë i drejtojnë një apel bashkësisë botërore për kërcënimin e katastrofave nga ndryshimet klimatike. Në apelin e publikuar nga gazeta “Liberation” ata kërkojnë me urgjencë hapa të shpejtë për të kufizuar ngrohjen globale. Sfidat e ndryshimit të klimës mund të tejkalohen vetëm me […]

Libi, sulmohet me armë selia e Korporatës Kombëtare të Naftës (FOTO)
Bota

Libi, sulmohet me armë selia e Korporatës Kombëtare të Naftës (FOTO)

Forcat e sigurisë dhe disa burra të armatosur raportohen të kenë hapur zjarr në drejtim të njëri-tjetrit në selinë e Korporatës Kombëtare të Naftës (NOC) në kryeqytetin e Libisë, Tripoli. Një grup i armatosur thuhet se ka sulmuar ndërtesën dhe disa shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri mund të […]

Si e shton alkooli rrezikun e kancerit
Ndryshe

Si e shton alkooli rrezikun e kancerit

Janë të shumta ndërlikimet që shkakton konsumimi i tepërt i alkoolit në shëndetin e përdoruesit. Përdorimi i tij në sasi të mëdha shton rrezikun për shkaktimin e llojeve të ndryshme të kancerit. Dëmtimi i indeve të trupit Alkooli mund të veprojë si një ngacmues, veçanërisht në gojë dhe në fyt. […]

Sekreti “shpëtimtar” i vajit të ullirit, ekstra të virgjër
Ndryshe

Sekreti “shpëtimtar” i vajit të ullirit, ekstra të virgjër

Ka një arsye pse vaji i ullirit ekstra i virgjër është i mirë për zemrën dhe shëndetin kardiovaskular, pasi sjell rritjen e përgjithshme të një proteine ​​në gjak – të quajtur ApoA-IV – e cila mban në gjirin e saj trombocitet, qelizat që parandalojnë gjakderdhjen, por që mund të çojnë […]