Day: September 11, 2018

Dyshime për sulm terrorist, policia “blindon” metron në Londër (Foto)
Bota

Dyshime për sulm terrorist, policia “blindon” metron në Londër (Foto)

Forca të armatosura policie kanë bllokuar një stacion metroje në Londër, duke evakuuar udhëtarët që gjendeshin aty. Dhjetëra makina policie rrethuan në pak minuta stacionin “Bond Street” këtë mbrëmje dhe nxorën me shpejtësi udhëtarët jashtë, në atë që u konfirmua më pas se nuk ishte një sulm i dyshuar terrorist. […]

Britani, policia liron 8 vetë që shfrytëzoheshin si “skllevër”
Bota

Britani, policia liron 8 vetë që shfrytëzoheshin si “skllevër”

Policia në Britaninë e Madhe ka shpëtuar tetë persona dhe arrestoi tre të dyshuar pas zbulimit të një bande moderne të skllavërisë. Më shumë se 100 oficerë kryen një operacion të madh në një shtëpi në Iver, Buckinhamshire pasi iu përgjigjën raporteve se aty mbaheshin 8 njerëz që kryenin punë […]

“Diplomacia e petullave”, Putin dhe Xi gatuajnë dhe pinë vodka (VIDEO)
Bota

“Diplomacia e petullave”, Putin dhe Xi gatuajnë dhe pinë vodka (VIDEO)

Në një klimë tepër miqësore dhe të shoqëruar me “buzëqeshje bilaterale”, Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez Xi Jiping, kanë bashkuar forcat dhe kanë treguar aftësitë e tyre të gatimit.   Putin ftoi Xi që të provonte një pjatë tradicionale ruse teksa ai vizitoi qytetin e largët […]

Salvini sulmon BE-në: Brukseli kupton vetëm gjuhën e parave, jo të vlerave!
Bota

Salvini sulmon BE-në: Brukseli kupton vetëm gjuhën e parave, jo të vlerave!

“Burokratët e BE nuk janë të interesuar për vlerat dhe parimet”. Kështu tha zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini për RT, teksa ai kritikoi ashpër qëndrimin e Francës për politikën e emigracionit që po ndjek Italia, duke i quajtur ata hipokritë. Salivni gjithashtu shtoi se “Italia nuk do të votojë për buxhetin […]

E majta polake shpreson tek një politikan homoseksual
Bota

E majta polake shpreson tek një politikan homoseksual

Gjatë një takimi me ithtarët e tij ai shfaqet i gëzuar, dinamik dhe i sigurt tek fitorja. Ka muaj që Robert Biedroń, kryetari i parë i një bashkie në Poloni, që tregon hapur se është homoseksual, bën reklamë për partinë që do të krijojë në shkurt të vitit 2019. Takimet […]

Tragjedi në Mesdhe, mbi 100 emigrantë humbin jetën në det
Bota

Tragjedi në Mesdhe, mbi 100 emigrantë humbin jetën në det

Mbi 100 emigrantë kanë humbur jetën në Mesdhe pasi dy gomonet me të cilat po udhëtonin janë përmbysur. Kjo bëhet e ditur nga Mjekët Pa Kufij, që saktësojnë se ngjarja ka ndodhur në ditët e para të shtatorit në afërsi të brigjeve të Libisë. Mes viktimave, janë dhe 20 fëmijë, […]

Indi, autobusi del nga rruga, vdesin 45 persona
Bota

Indi, autobusi del nga rruga, vdesin 45 persona

Të paktën 45 persona kanë humbur jetën gjatë një aksidenti automobilistik në Indi. Në mesin e viktimave raportohet edhe për 7 fëmijë, ndërkohë që kanë mbetur 25 të plagosur. Ngjarja e rëndë raportohet të ketë ndodhur në një zonë malore në shtetin e Telanganës.  Autobusi e ka dalë nga rruga […]

Ofensiva në Idlib, Erdogan: E gjithë Bota mund të paguajë çmimin!
Bota

Ofensiva në Idlib, Erdogan: E gjithë Bota mund të paguajë çmimin!

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Edogan, tërhoqi vërejtjen për një katastrofë humanitare, nëse realizohet ofensiva e Qeverisë siriane në provincën Idlib. Komentet e Erdoganit në një artikull për gazetën Wall Street Journal vijnë në kohën kur avionët rusë dhe sirianë kanë rinisur fushatën e bombardimeve në rajon, ndërsa po përgatiten […]

Krudot, vrasës të heshtur?
Ndryshe

Krudot, vrasës të heshtur?

A e dini se nëse e vendosni peshkun të pa pastruar, pra me të brendshmet e tij, në frigorifer mund të jetë fatale për shëndetin? Sipas shefit të kuzhinës, Gëzim Musliaka, ky është një hap që nuk duhet neglizhuar pasi te të brendshmet e peshkut gjenden të gjitha ngarkesat mikrobike […]