Day: September 12, 2018

Maroku ndalon martesën e detyruar dhe dhunën seksuale
Bota

Maroku ndalon martesën e detyruar dhe dhunën seksuale

Ligji i Marokut që penalizon dhunën ndaj grave, ka hyrë në fuqi. Ligji përfshin ndalimin e martesës së detyruar dhe të ngacmimit seksual në vende publike dhe parasheh dënime më të ashpra për forma të caktuara të dhunës. Ai është kritikuar nga organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human […]

SHBA, cigaret elektronike mes adoleshentëve drejt ndalimit
Bota

SHBA, cigaret elektronike mes adoleshentëve drejt ndalimit

Administrata amerikane e ushqimit dhe drogës po konsideron ndalimin e cigareve elektronike në tregun amerikan. “Një vendim, – thotë FDA, – lidhur me bumin e cigareve elektronike në mesin e adoleshentëve”. Shitjet e ‘e-cigareve’ u shtuan vitin e kaluar, të nxitura pjesërisht nga fillimi i shitjeve online që shesin lëngje […]

Sëmundja që do vrasë 10 milionë njerëz brenda 2018-ës!
Bota

Sëmundja që do vrasë 10 milionë njerëz brenda 2018-ës!

Kanceri do të vrasë afro 10 milionë njerëz këtë vit, thonë ekspertët, duke paralajmëruar se barra globale e sëmundjes po rritet, përkundër parandalimit më të mirë dhe diagnozës së hershme. Rreth 18.1 milionë raste të reja me kancer pritet të regjistrohen gjatë gjithë vitit 2018 dhe ato do të rezultojnë […]

Palestinezët dhe izraelitët, të pakënaqur nga Marrëveshja e Oslos
Bota

Palestinezët dhe izraelitët, të pakënaqur nga Marrëveshja e Oslos

Në shtator të vitit 1993 njerëzit në Izrael dhe territoret palestineze festonin me shpresën e sapofituar se brenda pesë viteve do të kishin një marrëveshje paqeje të përhershme. “Ne ishim duke ëndërruar, ne ishim duke luftuar”, thotë Munther Amira, një aktivist palestinez tani në të 40-tat. “Ne donim paqe dhe të […]

SHBA, uragani “Florence” do të jetë si një grusht i Tyson-it! (Foto)
Bota

SHBA, uragani “Florence” do të jetë si një grusht i Tyson-it! (Foto)

Autostrada të bllokuara, lagje të tëra me pamje nga shkretëtirat e detit, thasë më rërë pranë shtëpive. Qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po largohen nga zonat bregdetare të Karolinës Veriore dhe Jugore, ndërsa stuhia monstruoze “Florence”, kategoria 4, po afrohet, e shoqëruar nga erërat në mbi […]

“Apple” prezanton ‘iPhone”-t e rinj, detajet e tre modeleve të reja
Ndryshe

“Apple” prezanton ‘iPhone”-t e rinj, detajet e tre modeleve të reja

Pritja mbaroi. Për disa orë “Apple”, me një event të veçantë që do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të kompanisë, do të paraqesë produktet e saj të reja dhe, si gjithmonë, thashethemet ndjekin njëra-tjetrën. Sigurisht ky do të jetë themeli në të cilin “Apple” do të tregojë më […]

PE voton pro ndëshkimit të Hungarisë, Polonia “mburoja” e Viktor Orban
Bota

PE voton pro ndëshkimit të Hungarisë, Polonia “mburoja” e Viktor Orban

Parlamenti Europian votoi sot me shumicë për të nisur procedurën ndëshkuese të BE kundër Hungarisë për shkak të shklejes së rregullave të demokracisë dhe shtetit ligjor. Me 448 vota pro, 197 kundër dhe 48 abstenime, mocioni i miratuar në seancën plenare të Strasburgut, shënon të dytën herë që legjislatura evropiane […]

5 rregulla për të kuptuar nëse partneri juaj është një feminist
Ndryshe

5 rregulla për të kuptuar nëse partneri juaj është një feminist

Na ka bërë të çmendemi në takimin e parë, por kujdes: ja çfarë duhet të kihet nën kontroll për të shmangur mashtrimet e dhimbshme Bashkon diellin dhe detin dëshira për t’u argëtuar dhe për të qeshur pa pushim gjatë pushimeve dhe të afrohemi e t’i përgjigjemi menjëherë “po” kërkesës së […]