Day: September 13, 2018

Erdogan ndalon përdorimin e valutave të huaja në tregjet e pronave
Bota

Erdogan ndalon përdorimin e valutave të huaja në tregjet e pronave

Turqia ka ndaluar përdorimin e valutave të huaja në tregjet e pronave në këtë shtet, teksa synon të parandalojë rënien dramatike të lirës. Presidenti i këtij vendi, Recep Tayyip Erdogan ka nënshkruar një dekret të enjten, duke njoftuar se kontratat për shitjen apo dhënien me qira të pronave, duhet të […]

“Time”: Matteo Salvini, fytyra e re e Europës!
Bota

“Time”: Matteo Salvini, fytyra e re e Europës!

Revista e përjavshme amerikane, “Time”, i ka kushtuar kopertinën e saj Matteo Salvinit, i zgjedhur për të përfqasuar fytyrën e re të Europës. “Ne po punojmë për të rivendosur frymën evropiane që është tradhtuar nga ata që qeverisin Bashkimin Europian”, tha ministri i Brendshëm italian në intervistën e gjatë që […]

Britanikëve iu rrezikohet drejtimi i makinave në BE pas Brexitit
Bota

Britanikëve iu rrezikohet drejtimi i makinave në BE pas Brexitit

Britanikët mund të mos e kenë të sigurt drejtimin e makinës në Bashkimin Evropian pas 29 marsit të vitit të ardhshëm, nëse Brexiti përfundon pa marrëveshje mes Britanisë dhe bllokut evropian, ka paralajmëruar Qeveria Britanike të enjten, transmeton Reuters. Në fazën e dytë të lajmërimeve për biznesmenët dhe konsumatorët rreth […]

Zbutet uragani “Florence”, por rreziku rritet në Bregun Lindor
Bota

Zbutet uragani “Florence”, por rreziku rritet në Bregun Lindor

Erërat e Uraganit “Florence” u dobësuan ndërsa stuhia pritej të godiste Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara, por parashikuesit e motit paralajmërojnë për përmasat që do të ketë stuhia dhe kapacitetet e saj për të sjellë reshje të jashtëzakonshme që do të rrezikojnë jetën e njerëzve të gjendur në trajektoren […]

Rekordet “Guiness 2019” / Nga DJ 83-vjeçare, te zaret e maceve (Foto)
Ndryshe

Rekordet “Guiness 2019” / Nga DJ 83-vjeçare, te zaret e maceve (Foto)

Arritje të çmendura dhe karaktere të pazakonta. Çdo vit bëhet ‘regjistrimi’ i Rekordeve Botërore të Guinnessit (GWR), kështu që autoriteti botëror për kompanitë rekorde, përditëson këtë temë me kureshtje në mbarë botën. Edicioni 2019 u zbulua dhe kështu dhe yjet e rinj hynë në Guinness.   Çfarë e nxit një pensionist […]

Putin inspekton stërvitjen e 300 mijë ushtarëve në kufi me Kinën (FOTO)
Bota

Putin inspekton stërvitjen e 300 mijë ushtarëve në kufi me Kinën (FOTO)

Presidenti rus Vladimir Putin premtoi të forcojë ushtrinë dhe ta furnizojë me armë të reja gjeneruese, teksa ai vetë udhëtoi për të parë stërvitjen më të madhe ushtarake të Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Stërvitja “Vostok-2018” (East-2018) që zhvillohet në Siberinë lindore pranë kufirit me Kinën përfshin 300,000 […]

Priftërinjtë gjermanë abuzuan me mijëra fëmijë
Bota

Priftërinjtë gjermanë abuzuan me mijëra fëmijë

Mbi 3,600 fëmijë në Gjermani janë sulmuar nga priftërinjtë katolikë në mes të viteve 1946 dhe 2014, zbulon një raport që ka rrjedhur në publik. Studimi është autorizuar nga vetë Kisha dhe pritet të publikohet më 25 shtator. Sipas raportit, të publikuar nga Spiegel Online, rreth 1,670 klerikë në Gjermani […]

Në zyrë, si në dashuri, gjithçka është çështje kimie
Ndryshe

Në zyrë, si në dashuri, gjithçka është çështje kimie

Edhe ambienti i punës, si marrëdhëniet e dashurisë, është ndikuar fuqishëm nga ndërveprimet ndërmjet substancave që prodhon trupi ynë Ne shpesh flasim për kiminë e dashurisë, duke nënvizuar se tërheqja reciproke dhe madje edhe goditja mes dy njerëzve është rezultat i veprimit të hormoneve të caktuara të prodhuara nga trupi […]

“Lufta” për peshk në “La Manche” vazhdon, s’ka pakt Angli-Francë
Bota

“Lufta” për peshk në “La Manche” vazhdon, s’ka pakt Angli-Francë

Negociatat midis peshkatarëve britanikë dhe francezë për t’i dhënë fund “luftërave” në kanalin “La Manche” kanë ngecur dhe zgjidhja duket e largët. Udhëheqësit e industrisë po punonin për të rënë dakord për kompensimin e marinarëve në Mbretërinë e Bashkuar për t’i parandaluar ata që të hidhnin rrjetat për molusqe dhe […]