Day: September 14, 2018

Uragani “Florence” shkakton viktima
Bota

Uragani “Florence” shkakton viktima

Uragani “Florence” ka shkaktuar tre viktima: mes tyre një nënë me fëmijën e saj, që u goditën nga një pemë. Të premten uragani u dobësua në një stuhi të kategorisë së parë, por metereologët thonë se ai përsëri e ka fuqinë për të dhënë goditje vdekjeprurëse në zonat ku kalon. […]

Zv/kryeministri i Italisë i krahason emigrantët afrikanë me skllevër
Bota

Zv/kryeministri i Italisë i krahason emigrantët afrikanë me skllevër

Kreu i ekstremit të djathtë në Itali, Matteo Salvini, njëherësh zëvendëskryeministër, i krahasoi emigrantët afrikanë me skllevër. Salvini, i cili udhëheq partinë Liga, i bëri komentet në një sesion me dyer të mbyllura të një konference për migracionin dhe sigurinë, e organizuar nga Austria, e cila mban presidencën e radhës […]

Një muaj nga shembja e urës në Itali, përkujtohen sot 43 viktimat
Bota

Një muaj nga shembja e urës në Itali, përkujtohen sot 43 viktimat

Një muaj më parë, më 14 gusht në orën 11:36 u shemb ura Morandi në Itali, duke shkaktuar 43 viktima. Sot për qytetin italian është momenti i kujtesës së dhimbjes. Në përkujtim të viktimave të tragjedisë, në vend do të mbahet një minutë heshtje. Çdo aktivitet do të ndalet, duke […]

Koretë drejt shuarjes së konflikteve, hapin zyrën e koordinimit
Bota

Koretë drejt shuarjes së konflikteve, hapin zyrën e koordinimit

Koreja Veriut dhe fqinji i saj jugor kanë hapur zyrën e parë ndërlidhëse afër kufirit mes dy vendeve, me qëllim përmirësimin e marrëdhënieve. Ky vendim është marr vetëm një javë para mbajtjes së samitit të planifikuar mes liderëve të dy Koreve në Phenian. Zyra e hapur në zonën kufitare, Kaesong […]

10 plazhet më të mrekullueshme dhe më të çuditshme! (Foto)
Ndryshe

10 plazhet më të mrekullueshme dhe më të çuditshme! (Foto)

Ngjyra të pazakonta, shkëmbinj me forma të çuditshme dhe peizazhe pothuajse surreale: dhjetë vende të parajsës në katër qoshet e botës Megjithëse jemi në përfundim të saj, vera vazhdon të na japë skenarë të diellit dhe detit, të gjitha për t’u dëshiruar dhe ëndërruar. Këtu janë dhjetë plazhe në të […]

Uragani “Florence” mbërrin në Karolinë, 150 persona të bllokuar
Bota

Uragani “Florence” mbërrin në Karolinë, 150 persona të bllokuar

Stuhia e fuqishme “Florence” ka arritur afër bregdetit të Karolinës, në Shtetet e Bashkuara duke sjellë vërshime dhe mungesë të energjisë elektrike për gati 100.000 persona. Parashikuesit e motit bënë me dije se kushtet do të përkeqësohen, ndërsa stuhia do të afrohet edhe më shumë sot në kufirin mes Karolinës […]

Uragani “Florence” mbërrin në Karolinë, mijëra persona pa energji
Bota

Uragani “Florence” mbërrin në Karolinë, mijëra persona pa energji

Stuhia e fuqishme “Florence” ka arritur afër bregdetit të Karolinës, në Shtetet e Bashkuara duke sjellë vërshime dhe mungesë të energjisë elektrike për gati 100.000 persona. Parashikuesit e motit bënë me dije se kushtet do të përkeqësohen, ndërsa stuhia do të afrohet edhe më shumë më 14 shtator në kufirin […]

SHBA, shpërthime gazi në Boston, një i vdekur dhe dhjetëra të plagosur
Bota

SHBA, shpërthime gazi në Boston, një i vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Së paku një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur si pasojë e një serie shpërthimesh gazi, që kanë prekur disa pjesë afër Bostonit në Shtetet e Bashkuara. Policia lokale ka raportuar për “zjarre dhe shpërthime” në dhjetëra prona. Qindra persona janë evakuuar dhe njëkohësisht janë ndërprerë shërbimet […]