Day: October 1, 2018

Plane për sulme terroriste në Gjermani, arrestohen 6 ekstremistë të djathtë
Bota

Plane për sulme terroriste në Gjermani, arrestohen 6 ekstremistë të djathtë

Prokurori i Shtetit në Gjermani ka urdhëruar arrestimin e gjashtë burrave, të akuzuar për formimin e një grupi terrorist të ekstremit të djathtë i njohur si “Revolucioni Chemnitz”. Burrat gjithashtu akuzohen për planifikimin e sulmeve ndaj emigrantëve në Gjermaninë Lindore. Rreth 100 oficerë policie bastisën disa prona në Saksoni dhe […]

Balona me 6 udhëtarë ngec në shtyllën elektrike të tensionit të lartë
Bota

Balona me 6 udhëtarë ngec në shtyllën elektrike të tensionit të lartë

Një balonë me 6 persona në bord ka goditur një kullë të linjës së lartë të energjisë, pranë qytetit Bottrop në Gjermaninë perëndimore. Ngjarja mund të kishte përfunduar në një tragjedi të vërtetë, por balona mrekullisht ka shmangur kabllot 380.000 volt të energjisë elektrike. Gjashtë personat që udhëtonin me mjetin […]

Gjermania ekstradon në Belgjikë një diplomat iranian
Bota

Gjermania ekstradon në Belgjikë një diplomat iranian

Një gjykatë në Gjermani miratoi ekstradimin e një diplomati iranian në Beligjikë, në bazë të një urdhërarresti evropian. Diplomati, i cili u identifikua si Assadollah Assadi, dyshohet se ka qenë pjesë e një komploti të dështuar për të sulmuar një tubim të opozitës iraniane, pranë Parisit. Gjykata e Lartë Rajonale […]

Zbuluan terapitë anti-kancer, jepet çmimi “Nobel” për Mjekësinë
Bota

Zbuluan terapitë anti-kancer, jepet çmimi “Nobel” për Mjekësinë

Çmimi Nobel për “Mjekësi 2018”, i u dha James P. Allison dhe Tasuku Honjo në Stokholm të Suedisë. Të dy shkencëtarët, të dy aktivë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë kryer kërkime mbi frenimin natyror, që mund të bllokojë përparimin e kancerit, mbi të cilat është bazuar terapia imune. […]

Marrëveshje e re tregtare SHBA – Kanada
Bota

Marrëveshje e re tregtare SHBA – Kanada

Pas diskutimeve të ngjeshura të minutës së fundit përpara një afati të vetë-imponuar që skadonte në mesnatë, zyrtarët amerikanë dhe kanadezë njoftuan të dielën vonë se arritën një marrëveshje tregtie, duke mundësuar një pakt të modifikuar trepalësh me Meksikën, për të zëvendësuar marrëveshjen prej gati një çerek shekulli të Marrëveshjes […]

Dy Koretë nisin largimin e minave afër kufirit
Bota

Dy Koretë nisin largimin e minave afër kufirit

Trupa nga Koreja Veriore dhe ajo Jugore kanë filluar largimin e disa minave tokësore nga kufiri i tyre tejet i fortifikuar, ka njoftuar të hënën ministria jugkoreane e Mbrojtjes, në kuadër të paktit për të zvogëluar tensionet, si dhe për rritjen e besimit në gadishullin e ndarë, transmeton Reuters. Detajet […]