Day: October 2, 2018

SHBA-Kinë përplasen në det, anija kineze i ndërpret rrugën asaj amerikane
Bota

SHBA-Kinë përplasen në det, anija kineze i ndërpret rrugën asaj amerikane

Deti i Kinës Jugore vijon të mbetet një territor ku tensioni midis Pekinit dhe Uashingtonit shfaqet konkret nëpërmjet incidenteve ku përfshihen anijet përkatëse. BBC raporton se së fundmi një anije luftarake kineze ka detyruar një shkatërrues amerikan qëe të ndryshojë kursin e lëvizjes në Detin e Kinës Jugore. Sipas Marinës […]

Marrëveshje për emigracionin, Gjermania: Duam punëtorë të kualifikuar
Bota

Marrëveshje për emigracionin, Gjermania: Duam punëtorë të kualifikuar

Në Gjermani, koalicioni qeverisës arriti një marrëveshje në fund të negociatiave të gjata mbi ligjin e ri të emigracionit. Cdu-Csu dhe Spd kanë arritur në një kompromis mbi legjislacionin që synon të tërheqë fuqi punëtore të kualifikuar nga vende jashtë Bashkimit Evropian. Në parim, ekziston një ndarje midis azilit dhe […]

Sulmi i hakerëve, “Facebook” rrezikon një gjobë prej 1.63 mld $
Bota

Sulmi i hakerëve, “Facebook” rrezikon një gjobë prej 1.63 mld $

“Facebook” rrezikon të paguajë një çmim të lartë për sulmin e hakerëve të pësuar në ditët e fundit, gjë që ka ndikuar në rreth 50 milionë profile. Sipas “Wall Street Journal”, rrjeti social mund të paguajë një gjobë prej 1.63 miliardë dollarë në Evropë. Komisioni Irlandez për Mbrojtjen e të […]

Dashuria, 5 gjëra që duhet të dini për femrat flirtuese
Ndryshe

Dashuria, 5 gjëra që duhet të dini për femrat flirtuese

Gjithmonë është joshësja, ajo që frikëson gratë dhe më e dashura për burrat: ja se si ta njihni (dhe ta shmangni) Një rrezik i vërtetë për çiftin, një minierë e humbur nga e cila është e vështirë të mbrohesh, një lloj gruaje që mbetet e pandryshuar për gjithnjë: ajo është […]

Britania: Mund të dalim nga BE-ja edhe pa marrëveshje
Bota

Britania: Mund të dalim nga BE-ja edhe pa marrëveshje

Britania mund të dalë nga BE-ja pa një marrëveshje me Bashkimin Europian. Sipas ministrit britanik për “Brexit” Dominic Raab, kërkesat e BE-së janë të ekzagjeruara. “Gatishmëria jonë për kompromis nuk është e pakufishme. Ne nuk do të kërkojmë shtyrjen e zbatimit të nenit 50-të. Nëse oferta e vetme e BE […]

Dieta e mirëmbajtjes, çfarë është dhe si funksionon!
Ndryshe

Dieta e mirëmbajtjes, çfarë është dhe si funksionon!

Ne e njohim atë si një fazë që përfundon një regjim të humbjes së peshës, por mund të jetë e dobishme sa herë që humbim peshë, madje pa sakrificë ushqimore Të gjithë e dimë: nëse mund të humbim disa kile ndoshta me çmimin e disa sakrificave ushqimore, sapo të fillojmë […]

Rusia kundër planeve të Britanisë për praninë ushtarake në Arktik
Bota

Rusia kundër planeve të Britanisë për praninë ushtarake në Arktik

Ambasada e Rusisë në Londër i kundërshtoi planet e raportuara të Britanisë për të rritur praninë ushtarake në Arktik, për t’iu kundërvënë, siç thuhet, agresionit në rritje të Rusisë. Sekretari britanik i Mbrojtjes, Gavin Williamson, tha për gazetën The Sunday Telegraph se qeveria po përgatit “strategji të mbrojtjes në Arktik” […]