Day: October 3, 2018

Putin sulmon ish-spiunin Skripal: Është tradhtar i kombit dhe bastard
Bota

Putin sulmon ish-spiunin Skripal: Është tradhtar i kombit dhe bastard

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e sulmoi verbalisht Sergei Skripalin, ish-oficer i inteligjencës ruse, i cili, së bashku me vajzën e tij, Yulia, u sulmuan me agjent nervor në qytetin Sallsbëri të Anglisë. Autoritetet britanike e akuzuan Moskën për sulmin me Noviçok, në mars të këtij viti. Putin, duke folur […]

Goditje për SHBA, gjykata kërkon heqjen e sanksioneve ndaj Iranit
Bota

Goditje për SHBA, gjykata kërkon heqjen e sanksioneve ndaj Iranit

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka urdhëruar Shtetet e Bashkuara që t’i lehtësojnë sanksionet e rivendosura kundër Iranit, pas tërheqjes nga marrëveshja bërthamore. Gjykata tha se eksportet e mallrave “humanitare”, siç janë ushqimet dhe ilaçet, duhet të lejohen. Gjykata me seli në Hagë vendos për mosmarrëveshjet ndërmjet shteteve anëtare të OKB-së, […]

Sekretet? Nuk mund t’i mbajmë sepse janë një barrë!
Ndryshe

Sekretet? Nuk mund t’i mbajmë sepse janë një barrë!

“Mos i thuaj askujt”. Kjo fjali, e cila herët a vonë na u tha nga dikush që na ka zbuluar diçka në besim, na fton të mbajmë një sekret, por pse dështojmë ndonjëherë? Gabimi i faktit që shpesh na duket si barrë. Kjo theksohet nga Asim Shah, profesor dhe nënkryetar […]

Macron detyrohet të pranojë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm
Bota

Macron detyrohet të pranojë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm

Presidenti francez Emmanuel Macron është detyruar të pranojë dorëheqjen e ministrit të tij të Brendshëm, Gerard Collomb. 71-vjeçari Collomb paralajmëroi se pas zgjedhjeve për Parlamentin Europian do të tërhiqet nga posti ministror dhe se në vitin 2020 do të kandidojë për kryebashkiak të Lionit. Të hënën Macron refuzoi dorëheqjen e […]

Horoskopi, karakteristikat e gjyshërve në shenjat e zodiakut  
Ndryshe

Horoskopi, karakteristikat e gjyshërve në shenjat e zodiakut  

Pas festës së tyre, le të zbulojmë edhe fjalën e Yjeve për “prindërit e dyfishtë” që të gjithë i duam Më 2 tetor u festua nga rriturit dhe fëmijët një rast shumë të veçantë: Festa e gjyshërve. Shumë shpesh këta personazhe të dashur kanë një ndikim të madh në jetën […]

Rusia dërgon në Siri sistemet raketore S-300
Bota

Rusia dërgon në Siri sistemet raketore S-300

Rusia ka dërguar sistemet raketore S-300 në Siri, pavarësisht shqetësimeve të Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara se shitja e këtyre armëve mund të fuqizojë Iranin dhe të përshkallëzojë luftën në Siri. Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu njoftoi presidentin rus, Vladimir Putin gjatë një transmetimi televiziv se procesi ka […]

Hetimi ndaj Kavanaugh për abuzim seksual, FBI nuk ka pyetur ende Ford
Bota

Hetimi ndaj Kavanaugh për abuzim seksual, FBI nuk ka pyetur ende Ford

Ekipi i FBI-së që po heton rreth pretendimeve për abuzim seksual kundër të nominuarit për Gjykatën Supreme, Brett Kavanaugh, ende nuk ka intervistuar dëshmitaren kryesore Kjo është bërë e dityur nga avokatët e profesoreshë Christine Blasey Ford. Ata deklaruan se është e paimagjinueshme që agjencia të kryejë hetime në këtë […]

Pentagon, dyshime për dy letra me helm vdekjeprurës
Bota

Pentagon, dyshime për dy letra me helm vdekjeprurës

Pentagoni njoftoi dje se kishte marrë letra që dyshohet se përmbanin helmin vdekjeprurës ricinë, duke përfshirë një zarf që një zyrtar tha se i drejtohej Sekretarit të Mbrojtjes Jim Mattis. Pentagoni tha në një deklaratë se e kishte vënë në karantinë objektin e shpërndarjes së postës dhe se FBI-ja po […]