Day: October 4, 2018

Skandal spiunazhi, Kina përgjoi kompanitë e SHBA me çipe në servera
Bota

Skandal spiunazhi, Kina përgjoi kompanitë e SHBA me çipe në servera

Një njësi ushtarake kineze ka futur mikroçipë të vegjël në serverat kompjuterikë të përdorur nga kompanitë europiane dhe amerikane, duke përfshirë Apple dhe Amazon që i japin Kinës akses të pashembullt në kompjuterë dhe të dhëna, sipas një raporti të ri të Bloomberg. “Çipe të vogla si maja e një […]

Armët bërthamore, Gjermania i bashkohet Izraelit kundër Iranit
Bota

Armët bërthamore, Gjermania i bashkohet Izraelit kundër Iranit

Gjermania dhe Izraeli janë pajtuar se Irani nuk duhet lejuar kurrë që të ketë armë bërthamore, mirëpo të dyja palët kanë pikëpamje të ndryshme deri të arritja e këtij qëllimi, ka thënë kancelarja gjermane, Angela Merkel të enjten, në një konferencë për media me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, në Jerusalem. […]

Sanksionet ndaj Iranit, Khamenei: Do t’i godasim me “shuplakë” SHBA-të
Bota

Sanksionet ndaj Iranit, Khamenei: Do t’i godasim me “shuplakë” SHBA-të

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, tha se Irani “do t’i godasë me shuplakë” Shtetet e Bashkuara, duke i mposhtur sanksionet e tyre ndaj ekonomisë iraniane. “Me dëshirën e Zotit, do t’i mposhtim sanksionet. Mposhtja e sanksioneve do të jetë disfatë për Amerikën”, tha Khamenei në një fjalim në […]

Indonezia në panik, pas tërmetit e tsunamit aktivizohet vullkani (Foto)
Bota

Indonezia në panik, pas tërmetit e tsunamit aktivizohet vullkani (Foto)

Nuk ka paqe për ishullin indonezian të Sulawesi. Pas tërmetit të fuqishëm dhe tsunamit të javës së kaluar, e gjithë zona është përfshirë nga paniku. Gjithçka për shkak të aktivizimit të beftë të vullkanit Soputan, i cili nisi aktivitetin fuqishëm gjatë kësaj të mërkure. Nga erozioni i vullkanit është shkaktuar […]

Britania akuzon Rusinë për sulme kibernetike
Bota

Britania akuzon Rusinë për sulme kibernetike

Britania akuzoi inteligjencën ushtarake ruse për një mori sulmesh kibernetike, me qëllim dëmtimin e institucioneve të rëndësishme perëndimore. Një raport për sigurinë kombëtare të Britanisë konstatoi se Agjencia e Inteligjencës Ushtarake të Rusisë (GRU) është “agresore shkatërruese kibernetike”, që përdor një rrjet hakerësh për të përhapur mosmarrëveshje dhe konfuzion në […]

Qeskat poshtë syve, 5 shkaqet  dhe si t’i parandalojmë 
Ndryshe

Qeskat poshtë syve, 5 shkaqet dhe si t’i parandalojmë 

Këto shenja të errëta që shfaqen nën qepallën më të ulët të syrit mund të shkaktohen nga disa faktorë, duke filluar nga hiperpigmentimi i lëkurës deri te dehidratimi  Hiperpigmentimi  Nëse qeskat poshtë syrit janë ngjyrë kafe të errët, atëherë ne jemi në prani të hiperpigmentimit: bëhet fjalë për një ndryshim […]

Palestra, 7 gjërat që kurrë nuk duhet t’i vishni   
Ndryshe

Palestra, 7 gjërat që kurrë nuk duhet t’i vishni   

Përveç që ndikojnë negativisht në performancën sportive, veshja e gabuar gjithashtu rrezikon të mos jetë e shëndetshme. Veshjet që duhen shmangur Përkundër asaj që mund të mendoni, shprehja “veshje për sukses” nuk përshtatet vetëm në zyrë, sepse edhe ajo që vishni në palestër mund të ketë pasoja negative në sportin […]

Alarm i agjencisë amerikane: Temperaturat do të shtohen
Bota

Alarm i agjencisë amerikane: Temperaturat do të shtohen

Deri në vitin 2100 temperaturat mesatare do të rriten 3.5 gradë, por kjo ngrohje do të jetë e pamundur për t’u ndalur. Kjo është zbuluar nga një studim i mbi 500 faqeve të agjencisë federale amerikane, NHTSA, Administrata për Sigurinë e trafikut në autostrada kombëtare. E vetmja mënyrë është të […]

Kanceri i gjirit, shkaqet, shenjat dhe trajtimi i tij
Ndryshe

Kanceri i gjirit, shkaqet, shenjat dhe trajtimi i tij

Tetori, në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit. Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit është një fushatë vjetore ndërkombëtare që synon të shpërndajë informacion dhe të edukojë njerëzit për rëndësinë e shëndetit të gjirit, për zbulimin e hershëm të kancerit […]

Pse SHBA injoron vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare
Bota

Pse SHBA injoron vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare

SHBA duhet të heqë një pjesë të sanksioneve kundër Iranit. Kjo vlen për masat që qeveria amerikane mori më 8 Maj 2018, bëri të ditur Gjykata në Hagë. Argumenti i gjykatësve të Gjykatës Ndërkombëtare: Disa sanksione prekin drejtpërdrejt popullsinë civile në Iran. Sanksionet nuk duhet të prekin eksporte të të mirave […]