Day: October 5, 2018

Ish-presidenti i K.Jugore dënohet me 15 vjet burgim
Bota

Ish-presidenti i K.Jugore dënohet me 15 vjet burgim

Ish-presidenti i Koresë Jugore, Lee Myung-bak është dënuar me 15 burgim për korrupsion. Lee është ndëshkuar në një seancë në Seul të premten nën akuzat për ryshfet, përvetësim dhe abuzim me pushtetin, duke u udhëruar që të paguajë edhe 11.5 milionë dollarë gjobë. Ish-presidenti në anën tjetër ka pretenduar se […]

Në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë mund të diskutohet anulimi i Brexitit
Bota

Në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë mund të diskutohet anulimi i Brexitit

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka caktuar një seancë më 27 nëntor për të vendosur nëse Parlamenti Britanik mund të ndryshojë njëanshëm mendje për largim nga Bashkimi Evropian, i ka thënë një burim agjencisë së lajmeve, Reuters. Ligjvënësit skocezë që kanë kundërshtuar Brexitin, kanë nisur një peticion në Gjykatën Skoceze vitin […]

Vdesin nënë e bir nga moti i keq në Itali, kërkohet 2-vjeçari
Bota

Vdesin nënë e bir nga moti i keq në Itali, kërkohet 2-vjeçari

Dy persona,një grua dhe një fëmijë kanë humbur jetën në jug të Italisë për shkak të motit të keq, ndërkohë kërkohet fëmija tjetri i viktimës, që është vetëm 2 vjeç. Ata ishin shpallur të zhdukur që prej së enjtes, kur u gjetën të pajetë. Ndërkohë, metereologët parashikojnë përkeqësim të situatës […]

Vdesin nën e bir nga moti i keq në Itali, kërkohet 2-vjeçari
Bota

Vdesin nën e bir nga moti i keq në Itali, kërkohet 2-vjeçari

Dy persona,një grua dhe një fëmijë kanë humbur jetën në jug të Italisë për shkak të motit të keq, ndërkohë kërkohet fëmija tjetri i viktimës, që është vetëm 2 vjeç. Ata ishin shpallur të zhdukur që prej së enjtes, kur u gjetën të pajetë. Ndërkohë, metereologët parashikojnë përkeqësim të situatës […]

Zhduket shefi i INTERPOL-it, Franca nis hetimet
Bota

Zhduket shefi i INTERPOL-it, Franca nis hetimet

Autoritetet franceze kanë nisur hetime, meqë presidenti i Agjencisë së Policisë Ndërkombëtare, INTERPOL, Meng Hongwei, është raportuar i zhdukur, pasi ka udhëtuar në shtetin e tij të origjinës, Kinë. Gruja e Hongwei ka kontaktuar policinë në Lion, qytetin francez ku ka selinë kjo agjenci, pasi burri i saj nuk është […]

Zhduket shefi i INTERPOL-it, nis hetimet
Bota

Zhduket shefi i INTERPOL-it, nis hetimet

Autoritetet franceze kanë nisur hetime, meqë presidenti i Agjencisë së Policisë Ndërkombëtare, INTERPOL, Meng Hongwei, është raportuar i zhdukur, pasi ka udhëtuar në shtetin e tij të origjinës, Kinë. Gruja e Hongwei ka kontaktuar policinë në Lion, qytetin francez ku ka selinë kjo agjenci, pasi burri i saj nuk është […]

Netanyahu merret në pyetje sërish në hetimet për korrupsion
Bota

Netanyahu merret në pyetje sërish në hetimet për korrupsion

Policia izraelite ka marrë në pyetje për të 12-ën herë, kryeministrin e këtij vendi, Benjamin Netanyahu, lidhur me një hetim të gjatë për korrupsionin, transmeton Reuters. Hetuesit i kanë bërë pyetje për orë të tëra Netanyahut në zyrën e tij në Jerusalem. Disa media lokale kanë thënë se pyetjet kanë […]

India, marrëveshje 5 mld $ me Rusinë për sistemin e mbrojtjes
Bota

India, marrëveshje 5 mld $ me Rusinë për sistemin e mbrojtjes

India ka nënshkruar marrëveshje në vlerë të 5 miliardë dollarëve për të blerë sisteme ajrore të mbrojtjes nga Rusia, S-400, pavarësisht rreziqeve nga sanksionet amerikane, të cilat mund të prekin shtetet që bëjne tregti me Rusinë në sektorin e mbrojtjes dhe atë të inteligjencës, transmeton AP. Presidenti rus, Vladimir Putin […]

Çmimi Nobel për paqen shkon për aktivistët e të drejtave të njeriut
Bota

Çmimi Nobel për paqen shkon për aktivistët e të drejtave të njeriut

Komiteti i Nobelit në Oslo ndau sot Çmimin Nobel për Paqe. Fituesit e çmimit të rëndësishëm janë Denis Mukwege e Nadia Murad. Ata kanë kontribuar kundër dhunës seksuale gjatë konflikteve dhe luftës. Mukwege është një fizikant, i cili ka ndihmuar në Kongo dhe bashkë me stafin e tij ka mjekuar […]

10 vendet më të bukura dhe më të rrezikshme në botë (Foto)
Ndryshe

10 vendet më të bukura dhe më të rrezikshme në botë (Foto)

Skenarët me një shkallë të lartë hijeshie … dhe adrenaline, midis temperaturave ekstreme, natyrës armiqësore dhe kafshëve të egra Të bukura dhe të pamundura, madje edhe për adhuruesit e emocioneve dhe adrenalinës: këto janë vende me bukuri të madhe dhe po aq me rrezik të lartë. Temperaturat e ndaluara, natyra […]