Day: October 6, 2018

Triumfon Trump, Brett Kavanaugh emërohet në krye të Gjykatës së Lartë
Bota

Triumfon Trump, Brett Kavanaugh emërohet në krye të Gjykatës së Lartë

Senati i SHBA ka votuar për të konfirmuar kandidatin e Presidentit Donald Trump për Gjykatën e Lartë, pas javëve të debatit të ashpër. Senati mbështeti emërimin e Brett Kavanaugh me 50 vota proa dhe 48 kundër. Kavanaugh ishte përfshirë në një betejë të hidhur për të mohuar akuzat për sulme […]

Edinburgu kundër Brexit, mijëra skocezë marshojnë për pavarësinë (VIDEO)
Bota

Edinburgu kundër Brexit, mijëra skocezë marshojnë për pavarësinë (VIDEO)

Rrugët e Edinburgut u kthyen të shtunën në arenën e një demonstrate kundër Brexit, teksa skocezët mbushën rrugët dhe sheshet për t’i treguar Londrës zyrtare se dëshirojnë të qëndrojnë në BE. Marching band. #auob #AUOBEdinbugh pic.twitter.com/igNH6Y1oEt — Colin (@ColinMackay) October 6, 2018 Mediat ndërkombëtare raportojnë se dhjetëra-mijëra skocez marshuan për […]

Apel për bashkim, Merkel: Evropa duhet të ketë strategji të unifikuara
Bota

Apel për bashkim, Merkel: Evropa duhet të ketë strategji të unifikuara

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka bërë thirrje Evropës që të zhvillojë strategji të përbashkët në fushat kryesore. “Nëse Gjermania dëshiron të jetë lojtare e rëndësishme në botën e globalizuar, kjo do të jetë e mundur vetëm nëse është së bashku me Evropën”, u shpreh sot Merkel gjatë një tubimi […]

Brexit pa “apokalips”? Fryn erë dakordësimi mes BE-së dhe Britanisë
Bota

Brexit pa “apokalips”? Fryn erë dakordësimi mes BE-së dhe Britanisë

Kreu i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka deklaruar së fundmi se shansi i Britanisë së Madhe dhe BE-së për arritjen e një marrëveshjeje për daljen e sigurtë nga unioni është rritur gjatë ditëve të fundit dhe mund të miratohet deri në nëntor. Ndërkohë edhe Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk […]

Xhinset, 10 rregullat që të durojnë sa më shumë 
Ndryshe

Xhinset, 10 rregullat që të durojnë sa më shumë 

‘Good Housekeeping Institute’ ka përpiluar dekalogun për të shmangur që xhinset tuaja të preferuara të veniten dhe të shkatërrohen. Xhinset e preferuara Edhe pse mund të keni disa palë xhinse në dollap, ka shumë mundësi që ju të vishni të njëjtën palë, sepse ju pëlqen ose e dini se ato […]

Rumani, referendum për mbrojtjen e familjes tradicionale
Bota

Rumani, referendum për mbrojtjen e familjes tradicionale

Qytetarët në Rumani po votojnë në referendumin për të rishikuar Kushtetutën e këtij shteti, që do të bënte më të vështirë legalizimin e martesave së të njëjtës gjini. Amendamentet e propozuara do të ndryshonin përkufizimin e familjes, duke thënë se martesa është një “bashkim ndërmjet një burri dhe një gruaje”, […]

Krioterapia, a na rinon dhe dobëson vërtet i ftohti?
Ndryshe

Krioterapia, a na rinon dhe dobëson vërtet i ftohti?

Në SHBA është tashmë një modë dhe tani edhe në Itali. Quhet “Kriosauna”, ose ndryshe: sauna e të ftohtit, një trajtim mirëqënieje, e cila për vetëm tre minuta ekspozim në të ftohtë shumë intensiv, premton efektin anti-moshë dhe një ‘shkundje’ të metabolizmit në gjëndje për të humbur peshë dhe për […]

SHBA, Kavanaugh pranë konfirmimit për në Gjykatën e Lartë
Bota

SHBA, Kavanaugh pranë konfirmimit për në Gjykatën e Lartë

Brett Kavanaugh, kandidati për anëtar të Gjykatës së Lartë amerikane është pranë konfirmimit në këtë post. Senatorja republikane Susan Collins, që shihej si e lëkundur, njoftoi të premten pas një fjalimi të gjatë se do të votonte pro konfirmimit të gjykatësit Kavanaugh. Pas vendimit të saj, republikanët e senatit duket […]