Day: October 7, 2018

SHBA, papunësia zbret në 3.7%. Nuk ndodhte prej 48 vjetësh
Bota

SHBA, papunësia zbret në 3.7%. Nuk ndodhte prej 48 vjetësh

Që nga viti 1969 papunësia në Shtetet e Bashkuara nuk prekte nivele kaq të ulëta. Departamenti Amerikan i Punës në studimin e saj mujor zbuloi të papunët janë vetëm 3.7%, gjë që nuk arrihej që nga viti 1969. Në sektorët jobujqësorë, në muajin shtator u krijuan 134 mijë vende të […]

Në Letoni zgjedhjet i fiton një parti e afërt me Rusinë
Bota

Në Letoni zgjedhjet i fiton një parti e afërt me Rusinë

Një parti miqësore me Rusinë ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare në Letoni. Partia Harmonia, që ka mbështetjen e shumicës së minoritetit rusishtfolës në këtë shtet të Baltikut, ka fituar 19,9 për qind të votave në zgjedhjet e 6 tetorit, thuhet në rezultatet përfundimtare. Autoritetet zgjedhore kanë thënë […]

Dorëhiqet kreu i Interpol-it, është nën hetim në Kinë
Bota

Dorëhiqet kreu i Interpol-it, është nën hetim në Kinë

Interpol-i ka njoftuar me një komunikatë zyrtare të publikuar në profflin e tij në “Twitter” se “ka marrë kërkesën për dorëheqje të Meng Hongwei nga detyra e presidentit”. Posti i lënë bosh do të mbahet përkohësisht nga zv.presidenti i komitetit ekzekutiv, koreano-jugori Kim Jing Yang. Lajmi vjen pak orë pas […]

Përplasen dy anije në Korsikë, 10 km katrorë ndotje në det
Bota

Përplasen dy anije në Korsikë, 10 km katrorë ndotje në det

Alarmi i ndotjes në det në Korsikë për shkak të përplasjes mes dy anijeve, incident që ndodhi të dielën në mëngjes rreth 14 milje nga Capo Corso. Sipas rojës bregdetare italiane, anija Virginia CLS, që mban flamurin qipriot, ka humbur nga përplasja me anijen e Ro-Ro “Ulysse” (që mban flamurin […]

SHBA, 20 të vdekur në një aksident rrugor në Nju Jork
Bota

SHBA, 20 të vdekur në një aksident rrugor në Nju Jork

Të paktën 20 persona u vranë në një aksident automobilistik të frikshëm në Schoharie, New York State., SHBA. Një limuzinë që transportonte një delegacion drejt një dasme u përplas me një automjet tjetër për arsye që ende nuk janë bërë të ditura nga autoritetet policore. Sipas disa dëshmitarëve, limuzina po […]

Mediat turke: Gazetari i zhdukur është vrarë në Konsullatën saudite
Bota

Mediat turke: Gazetari i zhdukur është vrarë në Konsullatën saudite

Rritet shqetësimi rreth fatit të një gazetari të njohur saudit, i cili konsiderohet i zhdukur që prej 2 tetorit, pasi ai kishte hyrë në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll. Mediat kanë cituar burime turke të kenë thënë se ata besojnë se gazetari Jamal Khashoggi, kritik i Princit të Kurorës […]

Gjermania paralajmëron Rusinë për sulme kibernetike
Bota

Gjermania paralajmëron Rusinë për sulme kibernetike

“Ne i dënojmë me ashpërsi sulme të tilla ndaj organizatave dhe institucioneve të aleatëve tanë dhe i bëjmë thirrje Rusisë që të mbajë përgjegjësinë e saj dhe t’i ndërpresë këto veprime”, tha në Berlin zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert . Ai tha se Gjermania beson ashtu si Britania e […]

Arrihet marrëveshja për një takim të dytë, Trump-Kim Jong un
Bota

Arrihet marrëveshja për një takim të dytë, Trump-Kim Jong un

Mbrëmjen e djeshme gëzimi i Donald Trump ishte i madh pasi në Senat kaloi me 50 vota pro kandidatura e Brett Kavanaugh, e përzgjedhur prej tij për kreun e Gjykatës Supreme, duke bërë një turn-over në “peshoren” e presionit politik mbi këtë institucion. Dhe sot për Presidention Amerikan vjen lajmi […]

Emigrantë me çarter drejt Italisë, Salvini sfidon Merkel: Do mbyll aeroportet!
Bota

Emigrantë me çarter drejt Italisë, Salvini sfidon Merkel: Do mbyll aeroportet!

Foto Stefano Cavicchi/LaPresse3/06/2018 Pozzallo / Ragusa / ItaliaPoliticaIl ministro degli interni Matteo Salvini al centro di accoglienza di PozzalloNella foto: Matteo Salvini sul volo Venezia-Catania “Nëse dikush, në Berlin apo në Bruksel, mendon se mund të shkarkojë dhjetëra emigrantë në Itali me fluturime çarter të paautorizuar, i themi se nuk […]

Irani kërcënon Netanjahun: Praktiko notin se do të shporrim përtej detit!
Bota

Irani kërcënon Netanjahun: Praktiko notin se do të shporrim përtej detit!

Një zyrtar nga rojet revolucionare të Iranit ka paralajmëruar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu që të “praktikojë notin”, pasi “së shpejti nuk do të ketë zgjedhje tjetër përveçse të shporret nga rajoni”. “Netanjahu duhet ta dijë se nuk ka rrugë tjetër, përveçse të largohet nga rajoni dhe kështu ai duhet të […]