Day: October 8, 2018

Lavrov: Rusët e dëbuar nga Holanda ishin në “udhëtim rutinë”
Bota

Lavrov: Rusët e dëbuar nga Holanda ishin në “udhëtim rutinë”

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha të hënën se dëbimi i katër agjentëve të dyshuar rusë nga Holanda, në muajin prill, ka qenë “keqkuptim” dhe se vizita e tyre ka qenë “udhëtim rutinë”. “Nuk kishte asnjë sekret në lidhje me udhëtimin e specialistëve tanë në Holandë, ka qenë […]

Ukraina nisi ushtrime ajrore me vendet e NATO-s
Bota

Ukraina nisi ushtrime ajrore me vendet e NATO-s

Forca Ajrore e Ukrainës nisi të hënën stërvitje të shkallës së gjerë me Shtetet e Bashkuara dhe shtatë vende të tjera të NATO-s. Lojërat e luftës, të koduara si “Qielli i pastër 2018”, do të zgjasin 12 ditë dhe do të zhvillohen në perëndim të Ukrainës, bëri të ditur Ministria […]

Vrau 20 gra, bëri seks me kufomat dhe mbetjet ua jepte qenve
Bota

Vrau 20 gra, bëri seks me kufomat dhe mbetjet ua jepte qenve

Burrë e grua kanë përfunduar në pranga në Meksikë pasi u zbuluan duke transportuar mbetje njerëzorë. Nga aty policia zbuloi krimet e tmerrshme. Dyshohet se çifti mund të ketë vrarë të paktën 20 gra. Emrat e tyre të pagëzimit janë  Juan Carlos e Patricia,  përkatësisht 33 dhe 38 vjeç. Sipas […]

“Nuk ka prova” se gazetarja bullgare u vra për punën e saj
Bota

“Nuk ka prova” se gazetarja bullgare u vra për punën e saj

Zyrtarët në Bullgari thanë se, deri më tash, nuk ka prova që sugjerojnë se vrasja e një gazetareje televizive, që tronditi këtë vend, lidhet me punën e saj. “Bëhet fjalë për përdhunim dhe vrasje”, tha ministri i Brendshëm i Bullgarisë, Mlladen Borisov, i cili udhëtoi drejt qytetit Ruse për të […]

Tina Turner, nga dhuna e ish-burrit të parë tek dashuria e të dytit
Ndryshe

Tina Turner, nga dhuna e ish-burrit të parë tek dashuria e të dytit

“Në ditën kur bashkëshorti im, Ike dhe unë u takuam më në fund para një gjykate… 39 vjeçe, isha gati të fitoja lirinë time”. Tina Turner flet me zemër të hapur në autobiografinë e saj “My Love Story” (del në 15 tetor), ku prestigjiozja britanike ‘Daily Mail”, ka shkëputur disa […]

“Nobeli-i 2018” për Ekonominë u jepet dy amerikanëve
Bota

“Nobeli-i 2018” për Ekonominë u jepet dy amerikanëve

Çmimi Nobel 2018 për Ekonominë iu është dhënë amerikanëve Ëilliam Nordhaus e Paul Romer për merita mbi analizën e disa “aspekteve vendimtare” të ekonomisë aktuale: “rritje e qëndrueshme afatgjatë dhe mirëqenie për popullsinë globale”. Lajmi u njoftua nga Akademia Mbretërore e Shkencave të Suedisë. Të dy ata kanë hartuar metodat […]

7 hotelet më ekstravagante në botë (Foto)
Ndryshe

7 hotelet më ekstravagante në botë (Foto)

Nga dhomat luksoze tek një tunel lufte, ose një banesë eskimeze qelqi për të parë dritat e veriut në Lapland, e deri tek një suitë në një avion. Këto janë disa prej hoteleve ku sigurohet akomodimi më i pabesueshëm dhe që janë publikuar nga TripAdvisor. Spitbank Fort Portsmouth, Britani e […]