Day: October 9, 2018

Dorëheqja e Haley-t, shtypi amerikan: Ivanka mes zëvendësuesve
Bota

Dorëheqja e Haley-t, shtypi amerikan: Ivanka mes zëvendësuesve

Sipas shtypi amerikan, Ivanka Trump, vajza e presidentit amerikan, do të ishte një nga mundësitë më të përshtatshme për zëvendësimin e Nikki Haley, e cila dha dorëheqjen si përfaqësuese e SHBA-ve në OKB. Vetë ish-ambasadorja e OKB-së, ka vlerësuar disa herë si atë, ashtu edhe bashkëshortin e saj, Kushner, edhe […]

Zhdukja e gazetarit saudit, Turqia kërkon të nisë hetimet
Bota

Zhdukja e gazetarit saudit, Turqia kërkon të nisë hetimet

Turqia ka thënë se do të nisë hetime në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll, lidhur me zhdukjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Ministria e Jashtme turke ka thënë se Arabia Saudite është “e hapur për të bashkëpunuar” dhe ka kërkuar hetime në ndërtesë në kuadër të procesit hetimor. Khashoggi […]

OKB, dorëhiqet ambasadorja e SHBA-ve Nikki Haley
Bota

OKB, dorëhiqet ambasadorja e SHBA-ve Nikki Haley

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB, Nikki Haley ka dhënë dorëheqjen në mënyrë të papritur. Sipas mediave, presidenti amerikan Donald Trump ka pranuar dorëheqjen e saj. Të dy do të takohen në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë. Haley, ish-guvernatore e Karolinës së Jugut, mbulonte rolin e […]

Uragani me “fuqi përbindëshi” i afrohet Floridas
Bota

Uragani me “fuqi përbindëshi” i afrohet Floridas

Uragani Majkëll është fuqizuar në kategorinë e dytë, pasi erërat kanë arritur në 155 kilometra katrorë, teksa ai i afrohet bregdetit të Floridas. Uragani pritet të arrijë në kategorinë e tretë para se të dobësohet ditën e mërkurë. Parashikuesit e motit kanë thënë se në disa rajone sasia e ujit […]

Shembet ura e pasagjerëve në aeroportin e Pakistanit (Video)
Bota

Shembet ura e pasagjerëve në aeroportin e Pakistanit (Video)

Një urë metalike e projektuar për të bërë të mundur zbritjen e udhëtarëve nga avionët është rrëzuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Islamabadit, duke plagosur një person, sipas raporteve nga Pakistani. #td_uid_1_5bbc8a268f679 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/ssdfed-80×60.png) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5bbc8a268f679 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/sdfsdfs-80×60.png) 0 0 no-repeat; } […]

Në 2014 e ‘përshëndeti’ me raketa, Kim fton Papa Françeskun në Phenian
Bota

Në 2014 e ‘përshëndeti’ me raketa, Kim fton Papa Françeskun në Phenian

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka ftuar Papa Françeskun që të vizitojë kryeqytetin e vendit, raporton “Yonhap”. Zyra presidenciale e Koresë së Jugut ka zbuluar të martën se Kim “e mirëpret me padurim Papën nëse ai viziton Phenianin”, sipas Yonhap, duke cituar zëdhënësin Kim Eui-kyeom. Presidenti i Koresë […]

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane
Ndryshe

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane

Sepetlçir Koshku xhami Është shumë e vështirë të shkruash për njerëz të shquar me veprën që kanë lënë, kur dokumentet e tyre, janë të shpërndara nëpër arkiva botërore. Një ndër këta njerëz  gjigantesk, për të cilin ka shumë dokumente të shpërndara është dhe arkitekti i madh i Shqipërisë, Kasëm Grëmshi […]

Shkenca e konfirmon, ata që flasin shumë bëhen të mërzitshëm
Ndryshe

Shkenca e konfirmon, ata që flasin shumë bëhen të mërzitshëm

Këshilla për ata që duhet të mbajnë ligjërata, shmangni banalitetet Ajo që secili prej nesh ka menduar para konferencave në dukje të pafundme tani konfirmohet nga shkenca: njerëzit e mërzitshëm flasin më shumë dhe zgjaten. Në një letër zbavitëse për revistën “Natyra”, Robert Ewers i Kolegjit Perandorak të Londrës, tha […]