Day: October 10, 2018

Rrëfehet çifti që vrau dhe copëtoi 20 gra: Jemi krenarë
Bota

Rrëfehet çifti që vrau dhe copëtoi 20 gra: Jemi krenarë

Një tmerr në dukje i pa fund, i shkaktuar nga një çifti, i akuzuar për vrasjen e të paktën 20 grave është historia që ka tronditur jo vetëm Ecatepec, por të gjithë Meksikën. Njerëzit nuk janë të shokuar vetëm për brutalitetin e vrasjeve por edhe për krenarinë me të cilën […]

Presidenti Trump shqyrton kandidaturat e reja për në OKB
Bota

Presidenti Trump shqyrton kandidaturat e reja për në OKB

Presidenti Donald Trump tha se ka folur me një nga ish-këshilltaret e tij, Dina Powell, rreth mundësisë për të zënë vendin e zonjës Nikki Haley si ambasadore e SHBA në Kombet e Bashkuara dhe se ka në plan të bisedojë me kandidatë të tjerë për këtë post. Zoti Trump tha […]

Presidenti Trump mbi raportin e OKB-së për klimën
Bota

Presidenti Trump mbi raportin e OKB-së për klimën

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ka në plan ta lexojë një raport “ogurzi’ nga një komision i Kombeve të Bashkuara që paralajmëron për pasoja të rënda për planetin tonë, nëse ngrohja globale nuk mbahet në minimum. Pasi tha se do ta lexonte raportin, zoti Trump tingëlloi mosbesues ndaj përmbajtjes […]

Nikki Haley u largua nga OKB: Çfarë duhet të dimë?
Bota

Nikki Haley u largua nga OKB: Çfarë duhet të dimë?

Presidenti amerikan, Donald Trump ka bërë të martën një njoftim të papritur se ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley do të largohet nga pozita e saj. Ish-guvernatorja e Karolinës Jugore, Haley ka mbajtur pozitë të rëndësishme në kabinetin e Trumpit dhe është parë si diplomate e cila ka […]

Kenia, autobusi del nga rruga, 50 të vdekur
Bota

Kenia, autobusi del nga rruga, 50 të vdekur

Së paku 50 persona kanë vdekur pasi një autobus që udhëtonte nga kryeqyteti kenian Nairobi në Kisumu, doli jashtë rrugës. Policia thotë se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi ka ende të bllokuar në autobus. Mes viktimave ka edhe fëmijë. Mësohet se shoferi ka humbur kontrollin në një […]

Hudhra, 5 arsye të mira për të mos i eliminuar nga dieta
Ndryshe

Hudhra, 5 arsye të mira për të mos i eliminuar nga dieta

Një fabrikë me një mijë virtyte: zbuloni përfitimet e shumta të hudhrës për shëndetin dhe domosdoshmërinë e saj në kuzhinë Hudhra, një eliksir i vërtetë për shëndetin e mirë të trupit tonë. Antiseptik dhe antireumatik, na mbron nga ulçera dhe arterioskleroza, është një ndihmë e vlefshme për të luftuar akumulimin […]

Përmbytje në Majorka të Spanjës, 5 të vdekur
Bota

Përmbytje në Majorka të Spanjës, 5 të vdekur

Së paku 5 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë rezultojnë të zhdukur si pasojë e përmbytjeve në ishullin spanjoll të Majorkës. Përmbytjet përfshinë qytetin e Sant Llorenç des Cardassar dhe pas shirave të rrëmbyer një lumë doli nga shtrati duke krijuar mjaft probleme. Uji mori përpara makinat që […]

Turqi-Siri, jeta përgjatë murit që ndan dy botë
Ndryshe

Turqi-Siri, jeta përgjatë murit që ndan dy botë

Jeta e 3,5 milionë refugjatëve sirianë në Turqi has në vështirësi të shumta, por ata gëzojnë që janë të sigurtë. Ndërkohë të afërm të tyre ende përballen me luftën në anën tjetër të kufirit turko-sirian të izoluar prej tre vjetësh nga një mur 800 km. i gjatë dhe i vrojtuar […]

Shpërthen rafineria ruse në Bosnjë, një i vdekur dhe disa të plagosur
Bota

Shpërthen rafineria ruse në Bosnjë, një i vdekur dhe disa të plagosur

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një rafineri të zotëruar nga rusët në veri të Bosnjë, duke lënë të vdekur një person dhe 9 të tjerë të plagosur. Shpërthimi ka nisur në mbrëmjen e djeshme duke shkaktuar zjarr të madh, i cili është shuar nga zjarrfikësit mëngjesin e sotëm. […]