Hudhra, 5 arsye të mira për të mos i eliminuar nga dieta

Një fabrikë me një mijë virtyte: zbuloni përfitimet e shumta të hudhrës për shëndetin dhe domosdoshmërinë e saj në kuzhinë

Hudhra, një eliksir i vërtetë për shëndetin e mirë të trupit tonë. Antiseptik dhe antireumatik, na mbron nga ulçera dhe arterioskleroza, është një ndihmë e vlefshme për të luftuar akumulimin e triglicerideve, heq lodhjen dhe … shumë më tepër. Pra, këtu janë pesë arsye të mira për të mos e eliminuar atë nga dieta jonë (dhe durim për erën që mban!)

Na bën shumë mirë: e kush do ta mendonte se hudhra është një ilaç shumë i mirë? Në fakt, në sajë të garlicinës, fuqisë antibiotike, alicinës dhe vitaminave A, B, C, hudhra aktivizon metabolizmin dhe gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e tumoreve të shkaktuara nga nitrosaminat, substancat e pranishme në florën e zorrëve. Kjo bimë aromatike, e cila lulëzon me një lule të bukur të bardhë ose vjollcë, ndihmon në detoksifikimin e trupit, duke pastruar traktin e tretjes dhe zorrën.

Gjyshet e dinin këtë: vetitë terapeutike të hudhrave kanë qenë të njohura për mijëra vjet. Antropologët kanë zbuluar receta lidhur me përdorimin e saj që datojnë nga tabletat e Sumerianëve, njerëz të lashtë të Mesopotamisë. Në shumë pjesë të botës, hudhra njihej si një trajtim kundër infeksioneve dhe ftohjeve: me pak fjalë, një koncentrat i virtytit.

Pastrues jeshil: hudhra është një pastrues i vërtetë për trupin, sepse ndihmon në hollimin e gjakut dhe pastrimin e arterieve. Për më tepër, është në gjendje të favorizojë dëbimin nga trupi ynë të disa metaleve të rënda, si zhiva dhe kadmiumi. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, kjo fabrikë lufton mbajtjen e ujit duke përmirësuar funksionalitetin e veshkave: celuliti i ka të numëruara orët!

Eliksir rinie: hudhra është një anti-inflamator efektiv dhe gjithashtu ka veti anti-spastike; kundërvepron procesin e plakjes së arterieve dhe qelizave të trurit, duke na mbajtur të rinj dhe të aftë për një kohë të gjatë. Antiseptik dhe antireumatik, është një ndihmë e vlefshme për të reduktuar trigliceridet, rikthen tonin dhe vitalitetin dhe normalizon rrahjet e zemrës.

Në tryezë dhe jo vetëm: mënyra më e mirë për të konsumuar hudhër është shtimi i saj në mish dhe perime të skuqura për t’i bërë më të shijshme ato. Filmi i jashtëm i hudhrave përmban përbërës aktivë: për të shmangur erërat tepër intensive, atëherë ju mund të lini hudhrën e plotë dhe ta përfshini në gatime. Në përgjithësi gjithmonë është e preferueshme të shmangni gatimin e tepërt dhe, kur është e mundur, të hani hudhër të papërpunuar, ndoshta duke shtuar atë në salcën e domates së freskët apo në bukë me pak vaj për një bruschetta të thjeshtë dhe të shijshme. Sigurisht, fryma nuk do të ndjehet me nenexhikun e freskët…

10 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Ndryshe