Day: October 11, 2018

Bulizmi, Melania Trump: Jam personi më i ngacmuar në botë
Bota

Bulizmi, Melania Trump: Jam personi më i ngacmuar në botë

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump, ka thënë se ka nisur fushatën kundër ngacmimeve në formë elektronike, pasi ajo është “personi më i ngacmuar në botë”. Ajo i ka bërë këto deklarata në një intervistë dhënë për ABC News, një pjesë e së cilës është bërë publike […]

Ndërpriten kërkimet në Indonezi, rreth 5 mijë të zhdukur nga tërmeti
Bota

Ndërpriten kërkimet në Indonezi, rreth 5 mijë të zhdukur nga tërmeti

Pesë mijë njerëz rezultojnë të humbur dy javë pas tërmetit të shoqëruar nga një tsunami në Indonezi, ku ndër të tjera autoritetet kanë pushuar edhe kërkimet. Sipas vlerësimeve zyrtare u gjetën rreth 2 mijë trupa të viktimave dhe pjesa tjetër e të zhdukurve mund të jenë të bllokuar nën rrënojat […]

SHBA-të “parkojnë” avionët luftarakë F-35
Bota

SHBA-të “parkojnë” avionët luftarakë F-35

Pentagoni ka pezulluar përkohësisht operacionet e fluturimit F-35 pas incidentit të 28 shtatorit në Karolinën e Jugut. Përplasja e avionit luftarak ka ndodhur gjatë një fluturimi trajnimi dhe nuk ka shkaktuar viktima. Pezullimi do të lejojë, ndër të tjera, të kryejë inspektime të linjave të karburantit. Inspektimet duhet të zgjasin […]

Agjenti kinez arrestohet në Belgjikë dhe gjykohet në SHBA
Bota

Agjenti kinez arrestohet në Belgjikë dhe gjykohet në SHBA

Shtetet e Bashkuara ngritën akuza ndaj një spiuni kinez që u përpoq të vidhte sekrete tregtare nga disa prej kompanive kryesore amerikane të aviacionit dhe hapësirës. Departamenti i Drejtësisë njoftoi se Yanjun Xu, oficer i shërbimit kinez të zbulimit, u arrestua në muajin prill në Belgjikë dhe më pas u […]

SHBA, shpëtohen 123 djem të destinuar për trafik seksual
Bota

SHBA, shpëtohen 123 djem të destinuar për trafik seksual

Autoritetet e Detroitit në Shtetet e Bashkuara kanë gjetur dhe shpëtuar 123 fëmijë të zhdukur, disa prej të cilëve janë rrëmbyer për trafik seksual. Të miturit, të cilët u zhdukën për muaj, u shpëtuan si pjesë e një operacioni të vetëm më 26 shtator, por lajmi u njoftua vetëm tani, […]

Greqi-Gjermani, kush i ka borxh kujt!?
Ndryshe

Greqi-Gjermani, kush i ka borxh kujt!?

Greqia i ka borxh Gjermanisë miliarda euro. Apo e kundërta? Athina edhe 70 vjet pas përfundimit të Lufës së Dytë Botërore kërkon pagesën e dëmeve. Për ndërhyrjes ushtarake në Greqi, në maj të vitit 1941, trupat e Hitlerit kanë vënë flamurin nazist mbi Akropol në Athinë. Deri në vitin 1944 […]

Mot i keq në Europë, përmbytje dhe viktima
Bota

Mot i keq në Europë, përmbytje dhe viktima

Moti i keq ka përfshirë Europën, duke shkaktuar viktima. Raportohet se në ishullin Majorka në Spanjë 10 persona kanë humbur jetën, mes tyre edhe dy turistë britanikë. Tre të tjerë konsiderohen ende të zhdukur, mes tyre një pesëvjeçar. Vecc kësaj, dy persona humbën jetën në Sainte Maxime në bregun jugor […]

Gënjeshtrat mbi ushqimin
Ndryshe

Gënjeshtrat mbi ushqimin

Instituti i Shëndetësisë ka hapur edhe një sesion në faqen zyrtare për t’i mohuar ato, por “lajmet e rreme” për të ushqyerit janë të shumta dhe veçanërisht të rrënjosura në imagjinatën popullore. Së bashku me Prof. Daniela Lucini, drejtuese e mjekësisë së stërvitjes Humanitas, le të shohim se cilat janë […]

Princi saudit Mohammed akuzohet se kërkonte të arrestonte gazetarin e zhdukur
Bota

Princi saudit Mohammed akuzohet se kërkonte të arrestonte gazetarin e zhdukur

Princi i parë i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman përballet me akuza se ka planifikuar të sjellë në Arabi Saudite dhe pastaj të arrestojë gazetarin e zhdukur disa ditë në parë, Jamal Khashoggi. Miqtë e gazetarit të zhdukur thonë se bashkëpunëtorë të ngushtë të princit Mohammed, në katër […]

Zhdukja e gazetarit, Trump: Do t’i shkojmë deri në fund kësaj çështje
Bota

Zhdukja e gazetarit, Trump: Do t’i shkojmë deri në fund kësaj çështje

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u zotua se do t’i shkojë deri në fund rastit të gazetarit të zhdukur saudit, Jamal Khashoggi. Trump u tha gazetarëve se ka biseduar me autoritetet saudite të nivelit më të lartë për gazetarin. Khashoggi, banor i SHBA-së dhe kritik i mbretërisë saudite […]