Day: October 12, 2018

Gazetari i zhdukur, zyrtarët turq: Kemi prova që u vra brenda ambasadës saudite
Bota

Gazetari i zhdukur, zyrtarët turq: Kemi prova që u vra brenda ambasadës saudite

Zyrtarët turq pretendojnë se kanë siguruar prova me zë dhe video që tregojnë se gazetari i zhdukur saudit, Jamal Khashoggi është torturuar dhe vrarë brenda konsullatës saudite në Stamboll. Khashoggi, kritik i Qeverisë saudite, nuk është parë më pas hyrjes në ndërtesën e konsullatës më 2 tetor. Turqia raportohet tu […]

Erdogan “dorëzohet” para Trump, liron pastorin amerikan
Bota

Erdogan “dorëzohet” para Trump, liron pastorin amerikan

Pastori amerikan Andrew Brunson, i cili ka qenë në paraburgim në Turqi për më shumë se dy vjet, u lirua sot nga gjykata e qytetit të Izmirit. Gjykata tha se ai nuk do të kalojë më asnjë ditë në paraburgim. Brunson është arrestuar pasi dyshohet se ka pasur lidhje me […]

Turqia liron pastorin amerikan
Bota

Turqia liron pastorin amerikan

Pastori amerikan Andrew Brunson, i cili ka qenë në paraburgim në Turqi për më shumë se dy vjet, u lirua sot nga gjykata e qytetit të Izmirit. Gjykata tha se ai nuk do të kalojë më asnjë ditë në paraburgim. Brunson është arrestuar pasi dyshohet se ka pasur lidhje me […]

Gjermania vijon kontrollet në kufirin austriak edhe për 6 muaj
Bota

Gjermania vijon kontrollet në kufirin austriak edhe për 6 muaj

Gjermania do t’i vazhdojë edhe për gjashtë muaj kontrollet e përkohshme në kufirin me Austrinë, për shkak të shqetësimeve se kufijtë e jashtëm të BE-së nuk janë mjaftueshëm të mbrojtur, tha Ministria e Brendshme gjermane. Gjermania e koordinoi këtë vendim me Austrinë, Danimarkën, Suedinë dhe Norvegjinë, tha një zëdhënëse e […]

Turqi, rifillon gjykimi kundër pastorit amerikan
Bota

Turqi, rifillon gjykimi kundër pastorit amerikan

Pastori amerikan, Andrew Brunson, i cili konsiderohet qendra e konfliktit në mes të Ankarasë dhe Uashingtonit, ka arritur në gjykatën e Turqisë për rifillim të gjykimit, pas akuzave të lidhura me terrorizëm. Vëzhguesit janë duke pritur nëse ai do të lirohet meqë Shtetet e Bashkuar kanë kërcënuar me sanksione shtesë […]

Virusi misterioz që i lë fëmijët e paralizuar
Bota

Virusi misterioz që i lë fëmijët e paralizuar

Janë tashmë 5 raste të zbuluara brenda disa ditësh të këtij virusi misterioz që shkakton paralizën e gjymtyrëve të fëmijëve. Deri më sot, ai ka goditur fëmijët nën 6 vjeç dhe mjekët janë duke u përpjekur të kuptojnë se çfarë e ka shkaktuar atë. Mjekët janë të trembur prej faktit […]

10 gabimet që nuk duhet të bëjmë kur jemi në restorant
Ndryshe

10 gabimet që nuk duhet të bëjmë kur jemi në restorant

Të uleni vetë Nëse kamerieri është i zënë, të uleni vetë në tavolinë mund të duket si një mënyrë e lavdërueshme për ta ndihmuar atë, por në fakt është e kundërta e saktë, sepse kamerierët kanë një sistem të saktë për shpërndarjen e konsumatorëve në tavolina të ndryshme dhe e […]

Historia e Ruby-t dhe Ronaldos: Më dha 4000 euro pas një nate, por…
Ndryshe

Historia e Ruby-t dhe Ronaldos: Më dha 4000 euro pas një nate, por…

Fjalët në një procesverbal të vitit 2010. Ish-modelja atëherë minorene foli për një marrëdhënie me lojtarin, por pastaj burrit të saj i thotë: “Kam shpikur gjithçka”. Dhe sot në një mesazh avokatit: “Jam e mërzitur, emri im është shfrytëzuar” Ishte ora 09:50 e 22 korrikut 2010. Karima El Mahrough ishte […]

Uragani “Michael” në SHBA, shkon në 6 numri i viktimave
Bota

Uragani “Michael” në SHBA, shkon në 6 numri i viktimave

Të paktën 6 persona kanë vdekur nga uragani “Michael”, i cili është përplasur në brigjet e Shtevece të Bashkuara të Amerikës. Mes viktimave, katër ishin në kontenë e Gradsenit, në Florida, ndërsa një fëmijë 11 vjeç ka humbur jetën në kontenë e Seminoles, në Xhorxhia. Një person i gjashtë ka […]

Dina Powell refuzon emërimin si ambasadore e SHBA-së në OKB
Bota

Dina Powell refuzon emërimin si ambasadore e SHBA-së në OKB

Shefja ekzekutive në Wall Street, Dina Powell, të cilën Shtëpia e Bardhë e ka përmendur si kandidate të mundshme për ambasadore amerikane në Kombet e Bashkuara, është tërhequr vetë nga përzgjedhja potenciale, kanë raportuar agjencitë e lajmeve. Udhëheqësja e bankës për investime, Goldman Sachs është tërhequr si kandidate potenciale për […]