Day: October 13, 2018

Zhdukja e gazetarit, ekip saudit në Turqi për të hetuar rastin
Bota

Zhdukja e gazetarit, ekip saudit në Turqi për të hetuar rastin

Një delegacion nga Arabia Saudite ka shkuar në Turqi si pjesë e hetimeve pwr zhdukjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Një burim saudit tha se princi Khaled al-Faisal ka vizituar Turqinë të enjten për bisedime dhe të dyja vendet u pajtuan për formimin e një grupi të përbashkët pune për të […]

Pastori Brunson drejt SHBA-së, Trump falenderon Erdogan
Bota

Pastori Brunson drejt SHBA-së, Trump falenderon Erdogan

Pastori amerikan, i ndaluar në Turqi për dy vjet, është nisur drejt Shteteve të Bashkuara, pasi u lirua dje nga një gjykatë turke. Lirimi i Andrew Brunson të premten shënoi fundin e një mosmarrëveshjeje të ashpër diplomatike midis Uashingtonit dhe Ankarasë. Brunson përballej me 35 vjet burg nëse do të […]

Akuzohen për abuzim seksual me fëmijët, Papa shkarkon dy priftërinj në Kili
Bota

Akuzohen për abuzim seksual me fëmijët, Papa shkarkon dy priftërinj në Kili

Papa Françesku ka shkarkuar nga detyra dy peshkopë në Kili për shkak të akuzave për abuzim seksual ndaj të miturve. Vatikani bëri publik njoftimin për peshkopët Francisco José Cox Huneeus dhe Marco Antonio Órdenes Fernández pas takimit me presidentin e Kilit. “Nuk mund të bëhet ankesë mbi këtë vendim”, u […]

Vrasja e gazetarit saudit, torturat janë regjistruar nga Apple Watch i tij
Bota

Vrasja e gazetarit saudit, torturat janë regjistruar nga Apple Watch i tij

Gazetari saudit Jamal Khashoggi, i cili vdiq më 2 tetor, pas hyrjes në konsullatën e vendit të tij në Stamboll, mund të ketë regjistruar me Apple Watch momentin e torturimit dhe vrasjes së tij. Gazeta turke “Sabah” shkruan se pajisja është sinkronizuar me smartfonin e gazetarit, që e posedon gruaja […]

Rusia pezullon nisjen e anijeve në hapësirë
Bota

Rusia pezullon nisjen e anijeve në hapësirë

Agjencia ruse e hapësirës tha se ka pezulluar të gjitha nisjet e anijeve Soyuz, derisa të kryhen hetimet e një problemi që çoi në një aterim urgjent këtë javë. Roskosmos e bëri njoftimin një ditë pasi astronauti amerikan, Nick Hague, dhe kozmonauti rus, Aleksei Ovchinin, u kthyen shëndosh në Tokë, […]

Depresivët jetojnë në Islandë, më të lumturit në Rumani
Ndryshe

Depresivët jetojnë në Islandë, më të lumturit në Rumani

Eurostat publikoi statistikat për 2014: Vendet e Lindjes janë më të qetë, në Itali 5,5% e popullsisë vuajnë nga depresioni me një hendek të madh midis burrave dhe grave Në 15 shtete anëtare të BE-së, depresioni kronik i vetëvlerësuar arriti kulmin në grupin e moshës 75-vjeçare dhe në shtatë shtete […]

Kërcënimi i shtuar rus, gjenerali i NATO-s: Gati t’i përgjigjemi ushtarakisht
Bota

Kërcënimi i shtuar rus, gjenerali i NATO-s: Gati t’i përgjigjemi ushtarakisht

Në një intervistë që shpreh tensionin midis Lindjes dhe Perëndimit, gjenerali i NATO-s, Curtis Scaparrotti i ka thënë Sky News se aleanca duhet t’i “kushtojë shumë vëmendje” pranisë në rritje të Rusisë. Komandanti i lartë ushtarak amerikan në Evropë nuk përjashton as mundësinë që NATO të reagojë me një ofensivë […]