Day: October 19, 2018

Rrëzohet një helikopter i marinës amerikane
Bota

Rrëzohet një helikopter i marinës amerikane

Një helikopter i marinës amerikane u rrëzua të premten në kuvertën e fluturimit tëaeroplanmbajtëses amerikane “Ronald Reagan”, duke shkaktuar plagosjen e disamarinarëve. Në një deklaratë të flotës së 7-të të marinës thuhej se helikopteri MH-60 Seahawk urrëzua menjëherë pas ngritjes të premten në mëngjes, ndërsa aeroplanmbajtësja ishtelarguar nga bregu i Filipineve. Gjendja shëndetsore e të gjithë marinarëve të plagosur është e qëndrueshme dhe asnjëprej tyre nuk ka marrë dëmtime që u kërcënojnë jetën. Por në deklaratën e marinës nukthuhej numri i marinarëve të plagosur. Sipas saj disa prej tyre do të marrin trajtimmjeksor pasi të arrijnë breg, por pa u përcaktuar se ku. Marina nuk dha detaje rreth dëmtimit të helikopterit apo aeroplanmbajtëses, por tha se anija ishte plotësisht e aftë për të kryer misionin e saj për sigurinë dhe stabilitetin në rajonin e Indo-Paqësorit. Nga momenti i aksidentit në aeroplanmbajtëse kanë rifilluarfluturimet. Shkaqet e rrëzimit të helikopterit janë ende nën hetim. 19 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com) Source: […]

“Emigrantë të tjerë në Itali”, Salvini kërcënon Francën! (Video)
Bota

“Emigrantë të tjerë në Itali”, Salvini kërcënon Francën! (Video)

“Marrëdhëniet Itali-Francë rrezikojnë të dëmtohen rëndë dhe jo për fajin tonë”. Këtë e deklaroi ministri i Punëve të Brendshme, Matteo Salvini, pasi pa një video sot në mëngjes në Claviere, komuna Piemonte, ku më 12 tetor xhandarmëria franceze kishte shkarkuar disa emigrantë nga një furgon. “Parisi duhet të sqarojë një […]

“Sagrada Familia”, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)
Bota

“Sagrada Familia”, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)

“Sagrada Familia”, simboli i Barcelonës dhe një nga monumentet më të famshme në botë, do të duhet të paguajë rreth 36 milionë euro qytetit, sepse kurrë nuk ka qenë në përputhje me lejet e ndërtimit. Shuma do të shlyhet për dhjetë vjet dhe do të përdoret për të financuar infrastrukturën […]

SHBA, lotaria ‘Megamillions’ arrin 970 milionë dollarë
Bota

SHBA, lotaria ‘Megamillions’ arrin 970 milionë dollarë

Njerëzit në Shtetet e Bashkuara po blejnë bileta lotarie për një shans tejet të vogël për t’u bërë multi-milionerë. Sonte hidhet shorti i madh për lotarinë ‘Mega Millions’. Shumë njerëz që shpresojnë të bëhen milionerë po blejnë bileta lotarie për të provuar fatin në shorteun që hidhet të premten në […]

Treni shtyp turmën mbi binarë, 50 të vdekur në Indi
Bota

Treni shtyp turmën mbi binarë, 50 të vdekur në Indi

Zyrtarët indianë kanë thënë se të paktën 50 persona janë vrarë pasi një tren është përplasur drejt një turme njerëzish, të cilët kanë qenë duke shikuar fishekzjarret në një festival religjioz. Zyrtari rajonal, Pratap Singh Bajwa, ka thënë se qindra persona janë mbledhur nëpër binarë të trenit në pjesën veriore […]

Meksikë, torturohet dhe vritet pioneria e futbollit femëror
Bota

Meksikë, torturohet dhe vritet pioneria e futbollit femëror

Një nga promotoret kryesore të futbollit të femrave në Meksikë, Marbella Ibarra, është vrarë. Trupi i saj, që tregon shenja të torturës, u gjet i mbështjellë në një copë plastike në Rosarito. Ibarra, 44 vjeçe, ishte themeluese e ekipit të parë të futbollit të femrave meksikane, Xolas de Tijuana. Gruaja […]

Vrau bashkëshortin e dhunshëm, balerina i shpëton burgut (Foto)
Bota

Vrau bashkëshortin e dhunshëm, balerina i shpëton burgut (Foto)

Dhunë dhe fyerje të pësuara për vite me radhë. Por pas rastit të fundit, në vitin 2017, Alesia Mendes, balerinë braziliane 40 vjeçe, ka vrarë në Gjenovë, Itali, bashkëshortin e saj Alesio Rossi, me 12 goditje me thikë. Megjithatë gjykata nuk e ka dënuar gruan. Sipas gjykatësit, ato 12 goditje […]

“Khashoggi”, Trump: Duket se gazetari ka vdekur!
Bota

“Khashoggi”, Trump: Duket se gazetari ka vdekur!

Presidenti Donald Trump deklaroi se duket që gazetari saudit që banonte në SHBA, Jamal Khashoggi ka vdekur. “Sigurisht që për mua ashtu duket. Është shumë e trishtueshme”, u tha ai gazetarëve kur po nisej nga Baza Ajrore Andrews pranë Uashingtonit. Ndërkaq, SHBA duket se është e gatshme t’i japë Arabisë […]

Psikologji, sa fytyra është në gjendje të njohë truri ynë? 
Ndryshe

Psikologji, sa fytyra është në gjendje të njohë truri ynë? 

Sipas një hulumtimi anglez, një person mund të kujtojë deri në 5.000 fytyra mes njerëzve të njohur dhe personaliteteve të njohura (pa kujtuar domosdoshmërisht emrin) Çdo qenie njerëzore mban më shumë ose më pak marrëdhënie të ngushta me një numër të njerëzve të tjerë që luhaten mesatarisht në mes 100 […]