Mbi 600 mijë britanikë marshojnë në Londër kundër Brexit (VIDEO)

Londra është kthyer sot në qendrën e manifestit të britanikëve kundër “Brexit” me gati 670.000 prej tyre që i janë bashkuar marshimit të organizuar nga #PeoplesVoteforBrexit, mbështetur edhe nga figura të njohura të politikës, artit, sportit e kulturës në vend.

Demonstrata duket të jetë më e rëndësishmja anti-Brexit që nga koha e referendumit dhe vjen në një kohë kur Theresa May nuk përfillet nga liderët e BE-së në diskutimet e nivelit të lartë në Bruksel, me Britaninë që sheh më pranë vështirësinë e një dalje pa marrëveshje nga blloku.

Gjysmë milionë e qytetarëve britanikë në shesh është një tregues i frikshëm për të ardhmen e vendit pas Brexit me qytetarët që marshojnë për të kërkuar një referendum të dytë të quajtur ‘Votimi i Popullit në Mars’.

Organizatorët e mitingut, “Votimi i Popullit” në Mbretërinë e Bashkuar, postuan në Tëitter: “Mbi një gjysmë milioni po marshojnë në Parlament sot, duke kërkuar një marrëveshje #PeoplesVote për marrëveshjen e Brexit. Të gjithë duhet ta dinë këtë “.

Marshimi historik nisi nga “Park Lane” në mesditë dhe përfundoi në një tubim në Sheshin e Parlamentit, ku kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan dhe kuzhinierja e famshme Delia Smith ishin mes atyre që folën para turmës.

Aktivistët nga e gjithë Britania arritën në Londër të veshur me rroba mbretërore blu të mbushura me yje të artë, duke vënë tabela që lexonin “Brexit në kosh tani” dhe “Unë dua të them fjalën time për Brexit”.

Protestuesve ju bashkuan edhe fytyra të tjera të famshme, duke përfshirë edhe komedianin Eddie Izzard, i cili ishte veshur me një kostum të marinës që valëviste flamuj britanikë dhe të BE.

Sadik Khan iu drejtua turmave në Sheshin e Parlamentit duke thënë se ishte një moment historik. Duke sulmuar kryeministren May dhe të gjithë Brexiters ai shtoi se askush nuk kishte votuar për “ta bërë jetën më të vështirë për fëmijët dhe nipërit tanë”.

“Sot marshojmë në një moment historik për demokracinë tonë. Një moment kur mijëra njerëz nga çdo cep i vendit tonë dhe çdo pjesë e shoqërisë sonë dalin në rrugë për të dëgjuar zërin e tyre. Gënjeshtrat, ligësitë dhe mashtrimet e fushatës së referendumit tani janë ekspozuar, dhe është e qartë se vullneti i popullit po ndryshon. Askush nuk votoi për të lënë BE-në për ta bërë veten më të varfër. Askush nuk votoi për të parë dëmtimin e NHS-së tonë. Dhe askush nuk votoi për shqetësimet që ka krijuar kjo qeveri”, tha Khan.

Diana Luck, nga Musëill Hill, është një nga shumë gra në marshim që mbanin shenja të ‘gjyshes së zemëruar’.

“Unë jam shumë e zemëruar me gjërat që po ndodhin si Brexit dhe Trump dhe shumë të shqetësuar për të ardhmen për fëmijët dhe nipërit e mbesat e mia”, tha ajo.

#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/ata-3-80×60.png) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5841-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/Dp9AfrMWkAAZB7L-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item4 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5228202-6297681-image-a-60_1540036680884-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item5 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5228110-6297681-image-a-179_1540039531672-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item6 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5228108-6297681-image-a-118_1540038515416-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item7 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/3000-1-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item8 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/3547-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item9 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/3500-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item10 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/2419-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item11 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/1414-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item12 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/3000-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item13 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/2419-1-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item14 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5259-Copy-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5bcb3ebf369be .td-doubleSlider-2 .td-item15 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/10/5228148-6297681-image-a-128_1540038558272-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

Ajo shtoi se po marshonte, sepse demokracia ishte duke u gërryer dhe gjërat ku ajo besonte, si NHS, po kërcënoheshin.

Ndërkohë, Joe Trickey, nga Croydon, festoi ditëlindjen e tij të 83-të në marshim. “Unë besoj shumë fort te BE si një vend paqeje dhe force”, tha ai. “Dalja jashtë na fut në izolim dhe largimi nuk ka të bëjë me marrëveshjet tregtare, ka të bëjë me vlerat tona”.

Ndërkohë kryeministrja May ka refuzuar një referendum si ai që kërkojnë marshuesit, pasi sipas saj votuesit në Britani kanë votuar pro daljes nga Bashkimi Evropian në qershor të vitit 2016 dhe duhet të përmbushet vullneti i tyre.

Britania pritet të dalë nga BE-ja më 29 mars të vitit 2019. Plani është të bëhet nja hap tranzicioni për lehtësim të pasojave të marrëdhënies mes BE-së dhe Britanisë. Por, për shkak të mosarritjes së një marrëveshjeje në mes të dyja palëve, afati mund të shtyhet.

Sidoqoftë, mesazhi është serioz: Brexit, që premtuan mbështetësit e tij para referendumit të qershorit 2016, nuk ngjason aspak me atë që po negociohet sot. Aktivistët thonë se do të kishin votuar kundër, nëse do ta kishin ditur koston e vërtetë.

Kryeministrja britanike e ka bërë të qartë se nuk do të lejojë një votim të dytë. Sidoqoftë, alternativat me të cilat përballet Britania, për momentin variojnë nga një divorc i pastër pa asnjë marrëveshje, e deri te një ndarje me pak ndryshime, përveç faktit që Londra do të humbasë zërin e saj në BE.

20 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota